Inicijative za izmjene izbornog zakonodavstva

Mirela Holy za mušku i žensku listu na izborima

Tihomir Ponoš

Dragan Zelić iz GONG-a je pozvao SDP i HDZ da kažu zašto ne žele izmjere izbornog zakonodavstva jer se ovako stječe dojam da su vrhovi tih stranaka isti kad je riječ o tom pitanju



ZAGREB  Predsjednik Republike Ivo Josipović podržao je inicijativu za promjene izbornog zakonodavstva, a prijedlog koji je nedavno javnosti podnio GONG ocijenio je kvalitetnim i poticajnim za raspravu. U razgovoru s predstavnicima GONG-a Josipović je kazao da se slaže s mnogim prijedlozima te nevladine organizacije, te da priprema prijedlog novog Ustava na čemu radi zajedno s ustavnim pravnicima.


O tome što činiti s prijedlogom GONG-a raspravljalo je u srijedu i desetak od 29 saborskih zastupnika koji su potpisom podržali tu inicijativu. Dva glavna pitanja na kojima mogu djelovati i pokušati postići promjenu do konca ove ili najkasnije početka sljedeće godine su uvođenje preferencijalnog glasa na parlamentarnim izborima i usklađivanje veličina izbornih jedinica, odnosno ostvarenje načela jednake vrijednosti glasa birača koje je narušeno pretjerano velikim odstupanjima u veličini izbornih jedinica.


Većina njih se složila i da je bolje izborno zakonodavstvo mijenjati u Saboru nego na referendumu.



Potpredsjednik Hrvatskog sabora i član Središnjeg odbora HDZ-a akademik Željko Reiner izjavio je da je HDZ spreman na ozbiljan i otvoreni dijalog oko promjena izbornih pravila koje će, osim pitanja preferencijalnog glasovanja, uključivati i druga važna pitanja poput glasovanja dijaspore, no ističe kako je neozbiljno to pitanje otvarati sada, u vrijeme godišnjih odmora. »Smeta da se o nečemu tako važnom kao što je izmjena izbornih pravila pristupa u revijalnom tonu te spominju pojmovi iza kojih se ne vide konkretni prijedlozi pa je neozbiljno na taj način pristupati tom pitanju«, rekao je Reiner gostujući u večerašnjem trećem Dnevniku HTV-a.Kazao je da je HDZ spreman za ozbiljne razgovore o promjenama izbornih pravila, u kojemu će sudjelovati sve parlamentarne stranke, posebice najveće, za uspostavu dijaloga između više strana i konzultiranje stručnjaka, dok je potez GONG-a i 29 zastupnika ocijenio vrlo površnim, ocijenivši da služi za dobivanje određenih političkih poena. Kroz izmjene izbornog zakonodavstva, smatra Reiner, potrebno je riješiti pitanje glasovanja hrvatske dijaspore koja danas ima tri glasa u Saboru dok istodobno nacionalne manjine imaju pravo na osam glasova, kao i pitanje dopisnog glasovanja koje ima većina zemalja u Europi.»Zanimljivo je da se te inicijative javljaju sada i koincidiraju s vrlo sličnom inicijativom predsjednika Ive Josipovića koja je dana u predizborne svrhe, par mjeseci prije predsjedničkih izbora, koji nije takve inicijative i promjene Ustava pokrenuo ni prije godinu ni prije dvije godine«, zaključio je Reiner. (Hina)


U raspravi koju je organizirao GONG nezavisna zastupnika Jadranka Kosor kazala je da postoji konsezus o nepromjeni izbornog sustava između dvije velike stranke. Navela je da Hrvatski sabor ne koristi dovoljno svoje ovlasti, te da je 29 zastupnika »moćna gomilica« koja može dogovoriti što je realno ostvarivo u izmjenama izbornog zakonodavstva jer »ako dođe do referenduma, onda je to gotova stvar«.


Gvozden Flego iz SDP-a predložio je dvije varijante: maksimalni i minimalni program. Maksimalni bi zahtijevao duboke reforme izbornog zakonodavstva i vjerojatno bi se protegao i u prvih nekoliko mjeseci sljedećeg mandata. U slučaju da bude završen pri kraju sadašnjeg mandata ne bi se primijenjivao na predstojeće parlamentarne izbore. Mimimalni program podrazumijeva uvođenje preferencijalnog glasa koji je, kako je naveo Flego, dao vrlo zanimljive rezultate, te rekonstruiraranje ili, što je jednostavnije, ponderiranje izbornih jedinica kako bi se ostvarilo načelo o jednakoj težini glasa.


Za temeljitu reformu založila se i predsjednica ORaH-a Mirela Holy. Ona podržava uvođenje preferencijalnog glasa, ali u tome vodi i opasnost jer bi se moglo dogoditi da ne bude izabran odgovarajući broj žena u parlament. Kako bi se to izbjeglo predložila je uvođenje muških i ženskih lista.


Branko Vukšić iz Hrvatskih laburista nije optimist i smatra da će više postići Željka Markić svojom referendumskom inicijativom nego skupina od 29 saborskih zastupnika. Referendumu o uvođenju definicije braka u Ustav se protivio, a ovom zgodom podržat će inicijativu »U ime obitelji« o djelomičnoj promjeni izbornog sustava na ustavnom referendumu. Goran Beus Richemberg iz HNS-a konstatirao je da je alternativa saborskom djelovanju, odnosno parlamentarnom načinu promjene izbornog zakonodavstva, da se na na referendumu mijenja Ustav pri čemu izborna pravila prema njegovu stavu nisu ustavna materija. Izvršni direktor GONG-a Dragan Zelić također se nada će se promjene izbornog zakonodavstva biti posljedica parlamentarne procedure, a ne referenduma.