Izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda

Marina Lovrić Merzel ostaje u Remetincu; Živković: Treba vidjeti jesu li joj prekršena ljudska prava

Hina

Izvanraspravno vijeće na jučerašnjoj je sjednici odbilo žalbu županičinog odvjetnika Berislava Živkovića, a odluku je danas poslijepodne objavio glasnogovornik suda Krešimir Devčić



ZAGREB SDP-ova sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić Merzel ostaje u istražnom zatvoru koji joj je određen 3. travnja, jer je izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odbilo zahtjev da je se pusti na slobodu.


Izvanraspravno vijeće na jučerašnjoj je sjednici odbilo žalbu županičinog odvjetnika Berislava Živkovića, a odluku je danas poslijepodne objavio glasnogovornik suda Krešimir Devčić.


Osim argumenata obrane izvanraspravno vijeće je odbacilo i žalbu Uskoka, koji je osporavao raniju odluku da se suosumnjičeni Bernard Popec, koji je županiji prodao zgradu Hitne pomoći, uz jamstvo može braniti sa slobode.




Popec bi tako iz Remetinca trebao izaći kada se provede procedura upisa nekretnina kojima jamči da na slobodi neće utjecati na svjedoke, a iza rešetaka će uz županicu ostati treći osumnjičenik, vlasnik tvrtke IGM Turopolje i predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak.


Županica je završila u Remetincu jer je sutkinja istrage Jadranka Mandušić prije dva tjedna zaključila da bi na slobodi mogla utjecati na svjedoke, kojih je Uskok predložio čak 106, ali i da bi mogla ponoviti kaznena djela zbog kojih je pod istragom. 


Osim velikog broja svjedoka županici u prilog ne ide ni činjenica što je i dalje na funkciji pa se opasnost od ponavljanja kaznenog djela kao razlog za istražni zatvor može navoditi sve dok ne podnese ostavku.


No, nakon što su u četvrtak zamjenik ministra financija i šefica Porezne uprave izjavili da je pri kupnji zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Sisku sve bilo prema zakonu, županičin odvjetnik nadopunio je raniju žalbu na istražni zatvor i zatražio hitno puštanje Marine Lovrić Merzel iz Remetinca.


Zamjenik ministra financija Slavka Linića, Boris Lalovac te pomoćnica ministra i ravnateljice Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec u četvrtak su ustvrdili da je pri kupnji zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć sve bilo prema zakonu i da je sisačka Porezna uprava točno procijenila nekretninu, što su potvrdile dvije revizije.


Porezna uprava u Sisku procijenila je vrijednost sporne zgrade na 10 milijuna kuna, a Uskok tvrdi da je zgrada koju je Merzel kupila za 9,8 milijuna kuna preplaćena i to za čak 4,2 milijuna kuna.


Osim preplaćivanja zgrade SDP-ovu sisačko-moslavačku županicu Uskok sumnjiči da je šest milijuna kuna nezakonito potrošila na savjetnike, da je trošila javni novac na zabave, privatne troškove plaćala službenom karticom te raskinula dogovor o prodaji Cesta Sisak i na taj način županiju oštetila za još 200 tisuća kuna. Ukupna šteta za koju je sumnjiče veća je od 10,5 milijuna kuna. 


Odvjetnik pritvorene sisačko-moslavačke županice najavio je danas kako će, nakon što prouči odluku kojom je odbijen zahtjev da se Marini Lovrić Merzel ukine istražni zatvor, razmotriti je li u ovom slučaju došlo do mogućih kršenja ljudskih prava.


»Tek moram podignuti odluku i pročitati je, a potom ću vidjeti postoji li nešto što bi ukazivalo na moguće povrede Ustava i ljudskih prava i u tom se smislu obratiti Ustavnom sudu«, izjavio je Živković nakon što je doznao da je izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odbilo njegovu žalbu na raniju odluku da se županici odredi jednomjesečni istražni zatvor.


Podsjetio je da i dalje očekuje sudsku odluku o žalbi na rješenje o provođenju istrage, posebno u odnosu na procjenu zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Sisku za koju su Ministarstvo financija i Porezna uprava u međuvremenu, suprotno Uskoku, ustvrdili da nije precijenjena.


»Ako je sustav utvrdio da je to cifra koja je relevantna, onda mislim da jedan vještak ne može biti relevantniji od tri procjene i tri revizije od strane Ministarstva financija«, kazao je Živković.