Nužan teritorijalni preustroj

Kovačić: Sa SDP-om usuglašeno 90 posto točaka

Hina

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Kad je riječ o ukidanju pojedinih općina, Kovačić je kazao kako se na taj način nije razgovaralo te kako će se kriteriji naknadno utvrditi i objaviti, ali i naglasio kako je više od 550 općina prevelik broj te da se isto odnosi i na županije



ZAGREB Zastupnik Mosta Ivan Kovačić se, nakon pregovora o upravi i lokalnoj samoupravi u HDZ-u u četvrtak posliijepodne još jednom osvrnuo i na jutarnje razgovore u središnjici SDP-a, izjavivši kako je s koalicijom Hrvatska raste usuglašeno više od 90 posto točaka iz Mostova programa vezanog za reformu uprave i lokalne samouprave.


“Ne postoje prijepori, 90 posto stvari smo usuglasili, čak i više, iz našega programa. Mi smo zadovoljni, sada ćemo to izložiti u središnjici Mosta u Smičiklasovoj. Naravno da će biti teška odluka je li to samo načelni pristanak u postizborno vrijeme, s obzirom na uspostavu vlasti, ili stvarno iskreno tako misle. Na nama je da procijenimo”, rekao je Kovačić.


Potvrdio je da SDP pristaje na regionalizaciju i smanjenje broja županija, ali i naglasio kako je u kratko vrijeme nemoguće odlučiti koliki bi doista trebao biti broj županija ili jedinica lokalne samouprave.




“Ne možemo ni mi tek tako u dva sata odlučiti hoćemo li staviti na pet, sedam, deset ili 15 županija. I jedni i drugi su ostavili otvoreno pitanje smanjenja broja županija, što bi struka trebala vidjeti. Isto tako i na smanjenje broja općina i gradova na nekakvih 150, 200 ili će biti nešto čak radikalnije, to ćemo ipak ostaviti struci, ali pristali su i na jedno i na drugo”, kazao je.


Otkrio je i kako na pregovorima u SDP-u nisu postavljani posebni uvjeti za Istru i dubrovačku regiju.


Iako Most stoji kod predizbornog obećanja o smanjenju plaća saborskih zastupnika, to pitanje, kao ni pitanje smanjenja broja zastupnika nije bilo predmet pregovora s velikim koalicijama. Kovačić je najavio kako će Most u Saboru predložiti da se zastupničke plaće smanje.


Nije želio precizirati u kojim pitanjima nije postignuta suglasnost s SDP-om. “Nije da se nismo složili, otvorena je mogućnost rasprave. Mislim da od nas ne bi bilo korektno da ni jedno ni drugu stranu odbijemo zbog pet ili 10 posto, ali ni jedna stvar nije do kraja odbijena, nego je samo ostavljena mogućnost rasprave”, rekao je.


Na pitanje što će se dogoditi nakon što završe pregovore odgovorio je: “Tada ćete nas pustiti, mi ćemo raspraviti, saborski zastupnici Mosta na Nacionalnom vijeću i donijet ćemo odluku”.


Potvrdio je da se pregovori s obje velike koalicije nastavljaju u petak, kada bi na dnevnom redu trebala biti poljoprivreda te u ponedjeljak, kada će se raspravljati o financijskom paketu.


Novinare je zanimalo i je li Kovačiću smetalo ući u prostorije HDZ-a, stranke s kojom je u suparništvu na lokalnoj razini.


“Normalna je stvar da ljudi očekuju da prema onima s kojima si se borio u lokalnoj sredini da s njima jednostavno nema razgovora. Naravno da se ovdje radi o malo drukčijem, višem cilju, radi se ipak o državi i bilo bi neodgovorno od svih nas da ne dajemo jednaku mogućnost i jednima i drugima. Na žalost, s ovom funkcijom smo preuzeli i odgovornost da isključimo nekakve predrasude i osobne animozitete, jer jednostavno trebali bi voditi računa samo o boljitku, daj Bože da uspije”, odgovorio je Kovačić.


Kada će Most donijeti konačnu odluku nije mogao reći. “Ne znam, sačekajmo barem ponedjeljak da završe ostali razgovori”, poručio je Kovačić.


O plaćama zastupnika i smanjenu njihova broja se, kaže, danas nije pričalo, no ističe kako je Most stav o tome iznio još u predizbornoj kampanji.


I SDP-ov Branko Grčić ističe kako su suglasni da broj županija u Hrvatskoj mora biti manji. »Slažemo se oko toga jer je to direktno povezano s drugim aspektom, 550 jedinica lokale samouprave. Oko toga smo isto tako dosta vremena potrošili, posebno oko onih jedinica, a jako ih je veliki broj, koji nemaju fiskalni kapacitet da normalno funkcioniraju i gdje će sigurno određenih promjena biti. Prvi korak je svakako taj volonterski pristup u vođenju tih jedinica i preuzimanje dijela funkcija od susjednih prije svega gradova koji mogu za određenu naknadu obavljati dio upravnih funkcija za male jedinice lokalne samouprave, time se omogućava bitna racionalizacija«, rekao je.


Kad je riječ o povećanju efikasnosti javne uprave, Grčić kaže da je postignut visok stupanj suglasnosti oko nužnosti mjerenja učinkovitosti svakog zaposlenika i sustava kontinuiranog praćenja, ocjenjivanja i nagrađivanja najboljih.


Rekao je kako racionalnija uprava ne znači nužno i otkaze, ali i dodao kako je dogovoreno da će se i u idućem mandatu nastaviti proces racionalizacije ukupnog broja zaposlenika. »Ne drastično, jer neki omjeri govore da smo mi tu negdje blizu prosjeka EU, ali taman toliko da stvorimo prostor za novac koji nam treba za nagrađivanje najboljih u sustavu«, kazao je Grčić.


Izvijestio je i kako se razgovaralo o smanjenju broja lokalnih dužnosnika, gotovo za polovicu, odnosno o ukidanju funkcije zamjenika neposredno izabranog čelnika jedinice lokalne samouprave, osim tamo gdje su zamjenici iz reda nacionalnih manjina ili iz reda hrvatskog naroda, u jedinicama u kojima pripadnici nacionalnih manjina čine većinu u ukupnom broju stanovnika.


Naglasio je da se zakonske promjene neće primjenjivati prije sljedećeg izbornog ciklusa.


O tome koliko bi pregovori s Mostom još mogli potrajati Grčić nije želio nagađati. »Ne bih špekulirao, vodimo vrlo ozbilje razgovore, na jednoj visokoj, stručnoj i kvalitativnoj razini«, kazao je.