Ispiti stajali od 500 do 2.000 eura

“Index 2”: Uhićenja na medicini zbog mita, priveden i suprug zamjenice Mladena Bajića Višnje Lončar

Ana Raić Knežević

Osim kupoprodaje ispita, spominje se i primanje mita za raspodjelu studenata određenom profesoru, odnosno ispitivaču za što je uzimano i do dvije tisuće eura. Pod istragom je navodno i čitav Zavod za anatomiju, a policija pokušava ući u trag svim dijelovima korupcijske mreže koja je na tu očito uzela maha



ZAGREB  Dvanaest osoba, među kojima najmanje jedan profesor, prijavljeno je zbog sumnje u korupciju na zagrebačkom Medicinskom fakultetu, čije su kabinete jučer tijekomkom cijelog dana češljali krim-policajci. Kako je priopćeno iz policije, korupciju na tom fakultetu viš su mjeseci istraživali Ravnateljstvo policije i Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. Zapravo je riječ o svojevrsnom nastavku akcije Index, kojom je već ranije razotkrivena teška korupcija na zagrebačkom sveučilištu.



Medicinski fakultet u priopćenju izdanom nakon višesatnog sastanka potvrdio je da je Državno odvjetništvo poduzelo istražne radnje protiv trojice djelatnika Zavoda za anatomiju i trojice studenata Fakulteta. - Istražna radnja temelji se na anonimnoj prijavi koja ukazuje na moguća kaznena djela prilikom polaganja ispita iz predmeta anatomija kod dvojice studenata. Uprava fakulteta je u skladu s postojećim pravilnicima odmah suspendirala osumnjičene zaposlenike i pokrenula stegovne postupke, a osumnjičeni studenti su udaljeni s nastave i ostalih aktivnosti na fakultetu. Protiv njih su u skladu s pravilima također pokrenuti stegovni postupci, stoji u priopćenju.


Ovoga puta uhićeno je 12 osoba zbog sumnje u počinjenje koruptivnih kaznenih djela – primanje i davanje mita, te zlouporabu položaja,  a protiv njih je podnijeta kaznena prijava Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta. 


Bajićeva zamjenica




Među privedenima u jučerašnjoj antikorupcijskoj operaciji je i liječnik iz jedne zagrebačke bolnice, te jedan student, za koje doznajemo da je riječ o suprugu i sinu zamjenice glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića Višnje Lončar.


Da su pod tajnim nadzorom, odnosno da ih se prisluškuje nedavno ih je upozorio jedan od policajaca uhićenih zbog odavanja povjerljivih informacija iz istraga. On je kćerki Bajićeve zamjenice poručio: »Prisluškuju ti tatu!«, a kada je ta informacija došla do same zamjenice ona je slučaj i prijavila. 


Ubrzo su tako uhićena dvojica korumpiranih policajaca, a akcija kojom su bili obuhvaćeni liječnici, zajedno sa profesorima i studentima Medicinskog fakulteta još je neko vrijeme nastavljena.


Jučer je uslijedila njezina finalizacija. Sasvim je izvjesno da su osumnjičeni nakon upozorenja da ih se prati i prisluškuje postali oprezniji, pa nije bilo za očekivati da će sa svojim nezakonitim postupcima dalje nastaviti. Zato su i privedeni.


Policija na fakultetu


Jedan od glavnih osumnjičenika je Zlatko Kelović, izvanredni profesor koji predaje anatomiju na Medicinskom fakultetu, a vlasnik je i privatne poliklinike za onkologiju i internu medicinu na zagrebačkoj Trešnjevci. Njegov je kabinet, koji je očito bio predmetom pretrage, jučer čitavo poslijepodne čuvala policija. Osim kupoprodaje ispita, spominje se i primanje mita za raspodjelu studenata određenom profesoru, odnosno ispitivaču. Pod istragom je navodno i čitav Zavod za anatomiju, a policija pokušava ući u trag svim dijelovima korupcijske mreže koja je na tu očito uzela maha. 


Kako nam je potvrdio dekan Medicinskog fakulteta Davor Miličić, USKOK se bavi s više slučajeva korupcije na toj ustanovi. Za kupoprodaju ispita se, po dekanovim riječima, sumnjiče jedan profesor, administrator, znanstveni novak, student demonstrator i još dva studenta. Svi su suspendirani odlukom uprave fakulteta do okončanja istraga, što znači da neće obavljati nikakve poslove vezane uz fakultet niti držati predavanja. Najmanje dvoje studenata, koji se također terete da su sudjelovali u kupoprodaji ispita na Medicinskom fakultetu, dobili su zabranu studiranja. 


Reakcija uprave


– Radi se o vrlo maloj grupi ljudi, a stvar je pod istragom. Zasad je u pitanju nekolicina zaposlenih, indicije govore da se radilo o kupnji ispita. Uprava je odmah poduzela mjere suspenzije inkriminiranih zaposlenika koja je na snazi do daljnjeg – rekao nam je Miličić. 


Dekan Miličić zgrožen je nad činjenicom da se i Medicinski fakultet našao na udaru Državnog odvjetništva nakon Ekonomskog i Prometnog fakulteta. 


– To je strašno. Jaki smo onoliko koliko se uspijemo suočiti s vlastitim slabostima i stoga je dobro da se ovo razotkrilo –  prokomentirao je Miličić hapšenje profesora na svom fakultetu.


Raščišćavanje korupcije na sveučilištu započelo je akcijom Index 2007. godine, a zbog kupoprodaje ispita i drugih korupcijskih nedjela optuženo je do danas više desetaka profesora, posrednika, studenata Ekonomskog i Prometnog fakulteta u Zagrebu. Do sada je pravomoćno završen samo jedan slučaj u kojem je zbog kupoprodaje ispita na Fakultetu prometnih znanosti na bezuvjetne zatvorske kazne osuđeno devetero profesora i četvero posrednika, dok je 17 ostalih optuženih dobilo uvjetne kazne.


Osuđeni profesori dobili su i petogodišnju zabranu profesorskog rada. I u akciji Index policija je hapsila studente, ali je dio njih kasnije priznao sudjelovanje u podmićivanju profesora, pa su postali svjedoci u sudskim  procesima ili su se odmah nagodili i prošli s uvjetnim kaznama. 


Studentske priče


Većina studenata koje smo jučer zatekli kod  zgrada Medicinskog fakulteta na Šalati nije ni znala što se unutra događa, zbog toga nisu željeli ni komentirati hapšenja. Studentskim krugovima, međutim, nije nepoznato da je i na Medicinskom fakultetu bilo korumpiranih profesora, a priče o kupovanju ispita vezivale su se u pravilu uvijek uz ista imena.  Među njima je još prije desetak godina bilo i ime profesora Kelovića.


Nije isključeno da će i ovaj nastavak “akcije Index” dobiti nekoliko svojih epizoda kao što je to bio slučaj s otkrivanjem korupcije na “prometu” i “ekonomiji” jer istražitelji sumnjaju da je još nekoliko profesora uzimalo novac od studenata za razne pogodnosti kod polaganja ispita.