Hrvatska bez prava na ime teran? Je li na pomolu veliki preokret

Slovenski vinari tvrde da je dokumentacija koju je Hrvatska poslala u Bruxelles, kako bi se za istarski teran postigao izuzetak od slovenske zaštite, »krivotvorena«
Je li na pomolu preokret u hrvatsko-slovenskom sporu o teranu? Slovenski ministar poljoprivrede Dejan Židan, naime, tvrdi da je Europska komisija obustavila postupak usvajanja tzv. delegiranog akta, kojim bi istarskim proizvođačima terana bila omogućena prodaja tog vina.
»Obmana« komisije
Pozivajući se na neslužbene informacije, Židan uvjerava kako je dobio informaciju da je Europska komisija obustavila postupak usvajanja delegiranog akta želeći provjeriti nove činjenice u vezi s priznavanjem izuzetka za istarski teran, pritom se pozivajući i na izjavu predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera, koji je prije nekoliko dana u Ljubljani ustvrdio kako će Komisija provjeriti »nove činjenice« u vezi s donošenjem delegiranog akta za istarske vinare, a možda i promijeniti svoju odluku, ako Slovenija uspije dokazati da ta odluka nije opravdana.
Naime, slovenski vinari tvrde da je dokumentacija koju je Hrvatska poslala u Bruxelles, kako bi se za istarski teran postigao izuzetak od slovenske zaštite crnog vina s geografskim podrijetlom istog imena, »krivotvorena«. Pritom se pozivaju na hrvatski pravilnik o listi kultivara vinove loze iz 2004. godine, koji nije razlikovao vinovu lozu sorte refošk i sorte teran, tvrdeći da je razlika između refoška i terana u pravilnik unesena tek 2010. godine. Prema slovenskim tvrdnjama, Hrvatska je Europskoj komisiji poslala pravilnik iz 2004., na koji su »nalijepljeni« podaci za 2010. godinu, čime je hrvatska strana, prema njihovim tvrdnjama, »obmanula« Europsku komisiju, što je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede zanijekalo, tvrdeći pak da je Hrvatska u cijelom postupku postupala potpuno transparentno, temeljeći svoja stajališta na velikom broju povijesnih, stručnih i znanstvenih dokaza, koji nedvojbeno govore u prilog legitimnom pravu istarskih proizvođača terana.
Europska komisija zasad odgovara samo da je postupak prihvaćanja tzv. delegiranog akta u tijeku i da Komisija još nije prihvatila nikakvu odluku, dok slovenski mediji javljaju, pozivajući se na izjave iz službe za medije Europske komisije, da iz Komisije poručuju da se u ovom slučaju pojavljuju novi elementi, koje će Europska komisija poštovati.
Iz hrvatskog Ministarstva poljoprivrede jučer su nam odgovorili samo da je delegirani akt u proceduri usvajanja. »Nadamo se da će biti što prije usvojen, kako bi naši proizvođači imali potrebnu pravnu sigurnost za daljnji nastavak proizvodnje i trženja našeg vina, kao i desetljećima do sad«, stoji u odgovoru Ministarstva poljoprivrede na naš upit o istinitosti Židanovih tvrdnji.
Korak unatrag
Obustava postupka prihvaćanja tzv. delegiranog akta za teran u ovoj fazi, kada se još očekivala samo objava te odluke u službenom listu EU-a, nedvojbeno bi predstavljala velik diplomatski udarac Hrvatskoj i, dakako, golem uspjeh slovenske diplomacije, koja je u zadnjem trenutku »bitku za teran« uspjela preokrenuti u svoju korist.
Kada je riječ o drugom aktualnom hrvatsko-slovenskom sporu, onom o priznavanju odluke arbitraže o granici, Europska komisija napravila je korak unatrag nakon što je Juncker u Ljubljani rekao da Europska komisija podržava arbitražni proces, izrazivši nadu da će obje strane poštovati odluku arbitraže kada do nje dođe. »Europska komisija podupire arbitražne procese koji su u interesu pravne sigurnosti za obje strane. Ali, mi smo naravno spremni podržati bilo koje održivo, bilateralno rješenje, ako ga dvije strane dogovore«, kazao je Hini glasnogovornik Europske komisije, pozivajući obje strane da nastave bilateralni dijalog o tom važnom pitanju koji bi trebao voditi prema pravnoj sigurnosti s obzirom na definitivno rješenje graničnog spora.
Nema dogovora
Europska komisija, dakle, općenito podržava arbitražne procese zbog pravne sigurnosti, ali u ovom konkretnom slučaju, s obzirom na to da je granični spor bilateralno pitanje, spremna je podržati i bilateralno rješenje ako se o tome dvije strane dogovore.
O »bilateralnom rješenju«, međutim, zasad nema dogovora između Hrvatske i Slovenije. Štoviše, dok Hrvatska nudi Sloveniji nastavak bilateralnih pregovora kako bi se došlo do rješenja graničnog spora, s obzirom na to da je Hrvatska nakon arbitražnog skandala odlukom Sabora napustila arbitražni proces, Slovenija ustrajava na nastavku arbitraže smatrajući da dvije strane nisu kadre postići bilateralno rješenje graničnog spora, o čemu svjedoče brojni bezuspješni pokušaji u protekla dva desetljeća.
Hrvatski ministar vanjskih poslova Davor Stier, za razliku od premijera Plenkovića, koji je u ovom slučaju bio puno suzdržaniji, neuobičajeno oštro odgovorio na Junckerove tvrdnje da je Hrvatska dobrovoljno ušla u sporazum sa Slovenijom i da bi obje strane »bez uvjetovanja« i »u cijelosti« poštovati odluku arbitraže. »Junckerova izjava potkopava kredibilitet Europske komisije. Hrvatska se zalaže za to da se Komisija usredotoči na pitanja za koja je nadležna«, poručio je Stier Junckeru, podsjetivši ga da Europska komisija nije nadležna za bilateralne sporove.
Iz kategorije: Hrvatska
Pogledaj sve-
Liječenje tumora
IVAN ĐIKIĆ Borba protiv raka napreduje, pobjeđujemo čak i metastaze
-
'EU Kids Online'
Čak 73 posto djece primilo neželjeni seksualni sadržaj putem interneta; Divjak: 'Moramo djecu informirati o opasnostima'
-
Nova objava
Todorić na blogu: Samo Saborsko istražno povjerenstvo moglo je razotkriti zastrašujuća djelovanja Plenkovićeve Vlade
-
Afera Agrokor
Šeks komentirao "idiotizam prve vrste", tvrdi da je Grmoja "lažljivac ili neznalica koja ne zna niti najosnovnije stvari"
-
Presuda Ratku Mladiću
REAKCIJE IZ HRVATSKE: Premijer i predsjednica zadovoljni presudama. Žal što nije suđen i za zločine u Hrvatskoj
-
Za ovaj zločin se izvukao
Kako je presuda Mladiću dočekana u Škabrnji: "Doživotni zatvor Mladiću ne znači mi ništa"

- NEMA DUĆANA, ALI... Bračni par Krepenc otkriva zašto je život u Rijeci zamijenio Gorskim kotarom
- "Mama ne slikaj se više gola"; Ona u 52. izgleda kao avion, što se sviđa svima osim njenom sinu
- Što zapravo stoji u Vatikanskim ugovorima potpisanima 1997. i 1998., i mogu li se raskinuti
- MATJAŽ KEK Hvala navijačima za Pulu, protiv Osijeka bez kalkulacija
- Prometna nesreća u riječkoj Zvonimirovoj ulici
- Thompson uputio otvoreno pismo županu Komadini: Je li Zagreb manje multikulturalan od Kostrene?
- Otkriven uzrok prometne u Zvonimirovoj: Izgubio nadzor nad Citroenom, izazvao sudar, a nema ni vozačku dozvolu
- NOVI ZAOKRET Direktor KD Kostrena: 'Thompson će nastupiti. To je dobra poslovna odluka za nas'
- RUSI TVRDE DA SE SIRIJA OBRANILA RUSKIM ORUŽJEM: Pogledajte kako sirijski obrambeni sustavi pokušavaju presresti rakete
- Pernar 'oprao' američkog veleposlanika: Ne cijenim vas, ni onog tko vas je imenovao. Vi porobljavate svijet
- DVA VJENČANJA U KASTVU Sudbonosno 'da' izrekli Ines Cech i Mauro Staraj - ali ne jedan drugom
- GENERAL ANTUN TUS 'Ustaštvo je više problem Hrvatske danas, a ne one u Domovinskom ratu'
- Pojavile se rijetke snimke: Pogledajte kako su hotel Jadran i Sušak izgledali 1934. godine
- HODAJUĆI INCIDENT ŽELJKO GLASNOVIĆ: Hrvatska novinarka iz Berlina opisala brutalni verbalni napad hrvatskog saborskog zastupnika
- NOVI ZAOKRET Direktor KD Kostrena: 'Thompson će nastupiti. To je dobra poslovna odluka za nas'
- Pernar 'oprao' američkog veleposlanika: Ne cijenim vas, ni onog tko vas je imenovao. Vi porobljavate svijet
- VOJKO OBERSNEL 'HDZ i Tuđman su Rijeci 1993. godine onemogućili normalan razvoj'
- Komadina protiv Thompsona u Kostreni: Nije mu mjesto tu, ovo nije prostor podjela
- Juncker: Balkanu prijeti rat i ponavljanje devedesetih
- HODAJUĆI INCIDENT ŽELJKO GLASNOVIĆ: Hrvatska novinarka iz Berlina opisala brutalni verbalni napad hrvatskog saborskog zastupnika
- RADNICIMA JE SVEGA DOSTA: Ako u roku od mjesec dana ne dobijemo odgovore o sudbini '3. maja', blokirat ćemo prometnice
- Pernar 'oprao' američkog veleposlanika: Ne cijenim vas, ni onog tko vas je imenovao. Vi porobljavate svijet
- Krik i osveta
- GENERAL ANTUN TUS 'Ustaštvo je više problem Hrvatske danas, a ne one u Domovinskom ratu'
- DRAGAN MARKOVINA 'Protiv 28 godina historiografskog revizionizma se jako teško boriti'
- Komadina protiv Thompsona u Kostreni: Nije mu mjesto tu, ovo nije prostor podjela
- HODAJUĆI INCIDENT ŽELJKO GLASNOVIĆ: Hrvatska novinarka iz Berlina opisala brutalni verbalni napad hrvatskog saborskog zastupnika
- Splićanka iz okolice Rijeke oduševila molbom za posao: Živim sa svekrvom, ako to nije dokaz timskog rada, ne znam šta je
- Pretraži članke