Drastična razlika

Dva vještaka, isti objekt, a 630 tisuća eura razlike

Danko Radaljac

 Novi list je u posjedu dva sudska spisa, iz istarskog Novigrada i s Korčule, koji pokazuju da i na lokalnim razinama, u »običnim« slučajevima, vještaci često mogu vedriti i oblačiti

ZAGREB  Građevinska vještačenja nekretnina posljednjih su mjeseci često bila u medijima, jer su srž tri velika politička skandala. Najprije je sporna bila kupnja zgrade u Planinskoj ulici, za što se sudi nekadašnjem premijeru, potom je sisačka županica Marina Lovrić Merzel završila u pritvoru zbog kupnje zgrade za Hitnu pomoć, a na kraju je Slavko Linić smijenjen zbog procjene zemljišta tvrtke »Spačva«.U svim tim skandalima, građevinski vještaci odigrali su bitnu ulogu, s obzirom na to da se gotovo čitava kaznena argumentacija temelji na procjenama vrijednosti nekretnina i zemljišta. Koliko su ovo bili problematični postupci, i kolika je zapravo delikatna situacija za građevinske vještake, svjedoči činjenica da je Građevinski fakultet odbio izraditi elaborat procjene vrijednosti zgrade u Planinskoj ulici.No, pogrešan bi zaključak bio da građevinski vještaci imaju samo ulogu u velikim procesima koji zapravo propituju političku korupciju. Naime, mnogi sudski sporovi »običnih« građana često su uvjetovani baš procjenama građevinskih vještaka, i tu se zbilja može naći svakakvih kontroverzi. Novi list je tako u posjedu dva sudska spisa s dva kraja države, koji pokazuju da na lokalnim razinama vještaci često mogu oblačiti i vedriti.

Slučaj Novigrad




Prvi je slučaj iz Novigrada, odnosno Dajle, gdje se treba obaviti ovrha po sudskom spisu na jednoj vikendici. Prvi sudski vještak procijenio je dvoetažnu kuću od 230 kvadratnih metara na 855 tisuća eura. Kako će kuća ići na dražbu, ovršeniku definitivno odgovara da određena početna cijena bude što veća. No, ovršitelj nije bio zadovoljan tom procjenom, pa je angažirao drugog vještaka, koji je isti objekt procijenio na 225 tisuća eura, odnosno 630 tisuća eura manju vrijednost, s time da je drugi vještak procijenio kako bi u nekim poboljšanim uvjetima na nekretninskom tržištu, »prometna« cijena objekta mogla biti i do 50 posto veća, odnosno oko 340 tisuća eura. 


Kako je razlika ova dva vještačenja bila drastična, ovršitelj je u jednom trenutku razmišljao i o kaznenom prijavljivanju prvog sudskog vještaka, smatrajući da postoji mogućnost da vrijednost nije odredio baš najlegalnijim putevima. No, sve se završilo povlačenjem prvog vještačkog nalaza na onih 855 tisuća eura, jer je vještak poručio kako se povukao u mirovinu, da se više ne bavi vještačenjima i da ne ostaje kod mišljenja u nalazu, tako da će na kraju jedini validni nalaz biti onaj koji se kreće od 225 do 340 tisuća eura. I dok je u ovom slučaju jednoj stranci odgovarala viša cijena procjene, u drugom slučaju iz Korčule, odgovarala je niža. 

Slučaj Korčula


Naime, radi se o imovinsko-pravnom sporu dvoje ljudi koji su u suvlasništvu jednog objekta u strogom središtu grada Korčule. Niža procjena svakako odgovara onome tko bi želio isplatiti drugu stranu. Tako je došlo do toga da funkcionalan, odmah useljiv stan od 89 kvadrata u središtu Korčule, prema procjeni vještaka košta 72 tisuće eura, odnosno oko 800 eura po kvadratnom metru. Laganom provjerom na nekretninskim oglasima vidljivo je da stanovi u Korčuli, čak i na manje ekskluzivnim dijelovima ovog otočnog grada, ne idu u prodaju ispod dvije tisuće eura, dok je najčešća cijena oko 2.500 eura po kvadratnom metru.


Zanimljivo kako druga strana u ovom sporu ne namjerava angažirati drugog vještaka, koji bi možda promijenio ovu nisku cijenu. Naime, niti jedna strana, kako se doznaje, ne namjerava pristati na isplatu, tako da je bizarno niska određena vještačka cijena ionako beznačajna. Nekretnina će tako najvjerojatnije na dražbu, tako da će se postići donekle normalna tržišna cijena.