Arhitekti i urbanisti protiv "Zagrebačkog Manhattana": Ovo je neprihvatljivo

Arhitekti i urbanisti zatražili su u četvrtak u otvorenom pismu sudjelovanje struke i javnosti pri izmjeni zagrebačkog Gradskog urbanističkog plana (GUP), navodeći da nacrt izmjena GUP-a za »Zagrebački Manhattan« nije javno raspravljen te da je njegovo donošenje proceduralno neprihvatljivo.
U otvorenom pismu zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću, Društvo arhitekata Zagreba (DUZ), Hrvatska komora arhitekata (HKA), Udruga hrvatskih urbanista (UHU), Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata i Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu u četvrtak su upozorili na Nacrt izmjena i dopuna zagrebačkog GUP-a iz lipnja 2019. godine, izjasnivši se da im donošenje izmjena GUP-a u takvom proceduralnom okviru nije prihvatljivo.
Navode da je novi Nacrt GUP-a bitno izmijenjen u odnosu na Prijedlog plana za Javnu raspravu iz 2017. godine, čime nije zadovoljena prethodna participacija javnosti putem Javnog izlaganja i rasprave kako je predviđeno Zakonom o prostornom uređenju što povlači stručnu i društvenu potrebu novog uvida javnosti.
U pismo kažu da bi prema nacrtu novih izmjena GUP-a, »Zagrebački Manhattan« trebao biti na Velesajmu i Hipodromu, no da se za Hipotrom predviđa gradnja zone tematskog parka i mješovite namjene, što je drugačije od sadašnje namjene ozelenjenog prostora sporta i rekreacije, a za Velesajam zona mješovite i poslovne namjene.
»Prostornim planom Grada Zagreba, kao planom višeg reda, a time i zakonodavnim okvirom, prostor Hipodroma štiti se kao vrijedni krajolik gdje treba zadržati konfiguraciju, tradicionalni način korištenja, izgled izgrađenih i neizgrađenih površina i livada te karakteristične vizure. Nove građevine u zaštićenom vrijednom krajoliku ne smiju prelaziti gabarite povijesne strukture i moraju biti primjerene ambijentu i tradiciji građenja, a svojom veličinom, oblikom, funkcijom i materijalomprimjerene krajobrazu, što nije poštovano u nacrtu izmjena GUP-a«, stoji u pismu.
DUZ smatra i kako je pri utvrđivanju najnovijeg Nacrta izmjena i dopuna GUP-a Zagreba neophodno osigurati sudjelovanje javnosti i struke kroz zakonski definirani javni uvid i raspravu za nove teme i prostorne koncepcije GUP-a, poštovanje procedura donošenja planova i odrednica Prostornog plana Grada Zagreba te dobivanje suglasnosti javnosti i struke oko velikih područja u vlasništvu Grada Zagreba u cilju očuvanja javnog interesa i prostora.
Pozivaju Grad Zagreb da primjeni sve demokratski vrijedne alate uključivanja javnosti i poštuje planski zakonodavni okvir te tvrde da se kao struka stavljaju na raspolaganje kako bi unaprijedili GUP na dobrobit građana.
Iz kategorije: Hrvatska
Pogledaj sve-
Šefica diplomacije
Šanse Marije Pejčinović da postane glavna tajnica Vijeća Europe iznenada porasle
-
Cijena - 76 milijuna dolara
Zubak Hrvatskoj nudi brzu kupnju 12 brazilskih "miragea". U MORH-u, čini se, nisu baš oduševljeni
-
Analiza
Ustavni stručnjaci o Škorinom programu: 'Ono što je rekao o referendumu, vrlo je opasno'
-
Primitivna pojava
'Oni govore kao dvogodišnjaci': Što stoji iza nastupa političara koji o sebi govore u - trećem licu
-
Zatopljenje
Stiže jaki toplinski val: Osvježenja neće biti ni preko noći, mnogi neće baš lako spavati
-
Ministar uprave
Kuščević o aferi s imovinom: "Ljudi snime tuđe zemljište, objave ga i kažu da je to ministrovo. To su čiste laži"

- Drago Kraljević: NATO potresa ozbiljna kriza
- RAZGOVOR S NIKICOM GABRIĆEM O ideologiji se može raspravljati kad imate posla i – pun tanjur
- Konobar koji je služio predsjednike: 'Rekli su mi da brzo postavim stol za dvoje, a onda sam ugledao Tita...'
- Miroslav Škoro u Rijeci: Predsjednik mora biti jedan od nas, imati vjerodostojnost, čiste ruke, toplo srce i hladnu glavu
- Dubravka Šuica tvrdi da su priče o njenoj imovini lažne vijesti: 'Nije vrijedna 5 milijuna eura'
- Uhićena vozačica koja se automobilom zabila u terasu punu gostiju: Odjednom je nastao kaos, čula se vriska, galama, plač
- Generali u mirovini protiv Lepe Brene: 'U Areni se dogodilo javno sramoćenje hrvatskog naroda'
- Kraljevski doručak: Pripremite carski drobljenac za odličan početak dana
- UHIĆENJA U BUJAMA Policija i USKOK pretresli poslovne prostore i kuću agenta tvrtke PD Auto Marketing
- Putin: Mogla bi se dogoditi druga Srebrenica!
- OPASNA VREMENA Prije 28 godina JNA napustila Rijeku: Iz Beograda je stigla naredba za napad na grad, ali...
- BLAGDANSKA UŽIVANJA Božićne rum kuglice gotove u tren oka
- Za nju kažu da je "najbolje tijelo Instagrama": Manekenka nevjerojatnih oblina fotkala se potpuno gola
- Ako ste kupili ovu salamu u Lidlu, oprez. Povlače je s tržišta
- DR. SLAVKO SAKOMAN U PULI Priča da je kanabis lijek obična je glupost. Tinejdžeri su od trave vidjeli reptile i babu Čaratangu
- Najviše biračkih mjesta u Mostaru: U BiH će biti otvorena 44 biračka mjesta za hrvatske predsjedničke izbore
- "Treba javiti Nijemcima da je pozdrav Heil Hitler sasvim OK. Hrvatskoj nije sporno veličanje fašizma"
- Josipović: 'Svakog normalnog trebalo bi biti sram onoga što radi predsjednica; Škoro je za nju televizor u boji'
- DAVOR ŠTERN 'U socijalizmu su se, nažalost, znanje i rad vrednovali više nego u današnjoj Hrvatskoj'
- Kraj jedne tradicije? Inspekcija zabranila dežurstva učenika na ulazu u škole
- Generali u mirovini protiv Lepe Brene: 'U Areni se dogodilo javno sramoćenje hrvatskog naroda'
- Odvjetnička društva su u zadnjih deset godina na ovrhama zaradila dva do tri Pelješka mosta
- DR. SLAVKO SAKOMAN U PULI Priča da je kanabis lijek obična je glupost. Tinejdžeri su od trave vidjeli reptile i babu Čaratangu
- Europska komisija predstavila "Green Deal", plan je promjena načina života za spas planeta
- Najviše biračkih mjesta u Mostaru: U BiH će biti otvorena 44 biračka mjesta za hrvatske predsjedničke izbore
- "Treba javiti Nijemcima da je pozdrav Heil Hitler sasvim OK. Hrvatskoj nije sporno veličanje fašizma"
- DAVOR ŠTERN 'U socijalizmu su se, nažalost, znanje i rad vrednovali više nego u današnjoj Hrvatskoj'
- RAZGOVOR S NIKICOM GABRIĆEM O ideologiji se može raspravljati kad imate posla i – pun tanjur
- Pretraži članke
- Veselje i smijeh na Plitvičkim jezerima
- CRO BET – novo ime Kladionice Hrvatske Lutrije Predstavljen novi vizualni identitet za nove uspjehe Hrvatske Lutrije