LNG na Krku počinje raditi 1. siječnja 2021. godine: 'U svakoj luci imat ćemo punionicu'

Građevinski radovi traju i sve ide svojim tijekom. Nema više nijednog razloga ni rizika da projekt ne bude završen na vrijeme, i da ne počne raditi 1. siječnja 2021. godine, kazala je Barbara Dorić, direktorica tvrtke LNG Hrvatska
ZAGREB - Terminal za ukapljeni prirodni plin (LNG) na Krku počet će raditi 1. siječnja 2021. godine, najavila je jučer u Zagrebu direktorica tvrtke LNG Hrvatska Barbara Dorić.
- Projekt je u realizaciji. Građevinski radovi traju i sve ide svojim tijekom. Nema više nijednog razloga ni rizika da projekt ne bude završen na vrijeme, i da ne počne raditi 1. siječnja 2021. godine, izjavila je Dorić na konferenciji »Snaga hrvatske energetike«, koju je u povodu 15. godišnjice izlaženja organizirao »Poslovni dnevnik«.
Tranzicijsko gorivo
Dorić je kazala kako će LNG terminal diverzificirati dobavu plina i tako osnažiti sigurnost opskrbe, u uvjetima u kojima Hrvatska danas uvozi 62 posto svoje ukupne potrošnje plina, i to iz samo jednog pravca, iz Rusije.
»LNG terminal će omogućiti dobavu plina iz gotovo cijelog svijeta i osnažiti konkurenciju«, podsjetila je.
Ustvrdila je kako udio LNG-a raste u ukupnoj potrošnji plina i u Europi i u Hrvatskoj, pa se računa da će se do 2030. godine izjednačiti potrošnja prirodnog plina i LNG-a
Istodobno, prema riječima Dorić, u sljedeća dva desetljeća rast će potrošnja plina i obnovljivih izvora energije, dok će potrošnja nafte i ugljena padati, zbog globalne nužnosti smanjenja emisije ugljičnog dioksida.
Dorić je ustvrdila kako su prednosti ukapljenog prirodnog plina i u ekološkoj prihvatljivosti u prometu velikih tereta, poput teških kamiona i brodova. Postoje investicijski planovi da se u svakoj hrvatskoj morskoj i riječnoj luci postavi punionica LNG-a, kao i na svakih četiristo kilometara cesta.
»U teretnom prometu je prostor za povećanje tržišta plina u Hrvatskoj«, tvrdi direktorica tvrtke LNG Hrvatska.
U korist ekoloških prednosti plina u odnosu na naftu i ugljen argumentirala je i Ivana Ivančić iz Prvog plinarskog društva (PPD), koja je podsjetila kako je plin označen »tranzicijskim gorivom« u prijelazu od tradicionalnih fosilnih goriva, ugljena i nafte, prema obnovljivim izvorima energije, suncu i vjetru.
Skupom je dominirao razgovor o nužnosti da se Hrvatska na vrijeme priključi provedbi odluke EU-a da kontinent do 2050. postane »niskougljično društvo«, što podrazumijeva radikalne promjene u opskrbi energijom: napuštanje fosilnih goriva i prebacivanje na obnovljive izvore, naročito sunce i vjetar.
Rafinerijski biznis
Bilo je, međutim, i glasova koji su tražili maksimalno iskorištavanje hrvatskih zaliha fosilnih goriva – dok se još može. »Zašto bismo išli u niskougljično društvo kad imamo infrastrukturu za naftu i plin, što je i dalje najjeftinija energija? Dok nafte ima, treba je koristiti«, kazao je Hrvoje Glavaš, direktor Strateškog poslovanja i javnih poslova Ine.
Glavaš tvrdi kako se rafinerijski biznis može modernizirati do stupnja da ga se »iz negativnog poslovanja prevede u dugoročno održivo«. Zato je Ina, najavljuje Glavaš, odlučila investirati četiri milijarde kuna u rafinerijski biznis.
Od tih investicija, precizirao je Glavaš za naš list, oko 400 milijuna eura – oko tri milijarde kuna – trebalo bi biti uloženo u riječku rafineriju. »Konačna investicijska odluka još nije donesena, ali duboko vjerujem da bi do kraja ove godine mogla biti«, ponovio je Glavaš što je javnost već nekoliko puta čula.
Riječ je o ulaganju u postrojenje za obradu teških ostataka, što će, prema riječima Glavaša, riječku rafineriju učiniti efikasnijom te »smanjiti proizvodnju teških ulja, a povećati proizvodnju dizela i benzina, koje tržište traži«.
- Kad je riječ o tako velikim investicijama, teško je očekivati smanjenje broja radnih mjesta; a za vrijeme trajanja investicije, što je oko dvije do tri godine, broj radnih mjesta bit će značajno povećan, poručio je zaposlenicima Rafinerije nafte Rijeka Inin direktor strateškog poslovanja i javnih poslova.
Iz kategorije: Gospodarstvo
Pogledaj sve-
Ništa od pojeftinjenja
NIŽI PDV Građani nisu vidjeli jeftinije povrće, ribu i jaja. Gdje se izgubila milijarda i pol kuna?
-
Poduzet će sve
RBA i Erste najavljuju pravne lijekove protiv odluke Vrhovnog suda u 'slučaju CHF kredita'
-
Osuđen zbog tweetova
Gordan Duhaček iznio istinu o svojem uhićenju: 'Policija se zapetljala u lažima'
-
Hotelijerstvo i agrar u fokusu
Miškovićeva Delta spremna investirati u Hrvatsku: "Mi smo kompanija koja ne poznaje granice"
-
22 milijuna vozila
HAC tijekom turističke sezone od cestarine ubrao 1,22 milijarde kuna bez PDV-a
-
Davor Štern otkriva
Koliko će napad na saudijska postrojenja utjecati na cijene na benzinskim postajama u Hrvatskoj?

- NEMILOSRDNI ISTRANI '3. maj' mora Uljaniku platiti do zadnje lipe
- Rijeka odbila domaćinstvo kvalifikacija Davis Cupa, otkrivamo zašto
- Riječani večeras spavaju kao beskućnici: 'Pretvorimo prazne poslovne prostore u prihvatilišta'
- U Velikoj Gorici uklonili snjegoviće jer su vrijeđali osjećaje katolika, objašnjenje je genijalno
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Otkriveno od čega je umrla Veronika Pecolaj, medicinska sestra dr. Jusupa iz Obrovca
- ZADRANIN ZGROŽEN MANIPULACIJAMA Kazneno prijavio Miroslava Škoru za ratno dezerterstvo: Umjesto u rat otišao pjevati po SAD-u
- VIDEO Bizarni bikini koji ništa ne ostavlja mašti: Glavni materijal je - izolir traka
- Volite ljuto? Evo kako napraviti savršeni chilli con carne prema receptu Gordona Ramsaya
- OČI ŠIROM ZATVORENE Misteriozna zabava pod maskama održana u srcu Rijeke
- ANTO NOBILO ZA NOVI LIST 'Hrvatskoj prijeti autoritarizam. Ovu državu treba resetirati'
- Pogledajte odvratno vrijeđanje Rijeke i Riječana. I Splićanima je prekipjelo
- Teška prometna nesreća na riječkoj zaobilaznici
- Brzinske fritule s jogurtom za najljepša blagdanska uživanja
- Pogledajte odvratno vrijeđanje Rijeke i Riječana. I Splićanima je prekipjelo
- Kolinda Grabar-Kitarović: 'Nosit ću Milanu Bandiću kolače u zatvor ako ga osude'
- Obersnel prijavio torcidaše policiji zbog odvratnog vrijeđanja Rijeke i Riječana
- Žurnal: Studente iz Nigerije hrvatska policija zamijenila za migrante i protjerala ih u BiH
- Riječki pedijatrijski kardiolog Neven Čače dobio nagradu za najzapaženije stručno ostvarenje u 2019.
- KONAČNO ODLUKA Horvatinčiću potvrđena presuda od četiri godine i 10 mjeseci zatvora!
- Predsjednica predlaže šefovima Podravke da počnu proizvoditi "Čokolindu": 'Neka mi se smiju koliko žele'
- ANTO NOBILO ZA NOVI LIST 'Hrvatskoj prijeti autoritarizam. Ovu državu treba resetirati'
- POGLEDAJTE VIDEO Otpadni beton s gradilišta LNG terminala na Krku završava u - moru
- Pogledajte odvratno vrijeđanje Rijeke i Riječana. I Splićanima je prekipjelo
- Obersnel prijavio torcidaše policiji zbog odvratnog vrijeđanja Rijeke i Riječana
- Riječki pedijatrijski kardiolog Neven Čače dobio nagradu za najzapaženije stručno ostvarenje u 2019.
- Riječani večeras spavaju kao beskućnici: 'Pretvorimo prazne poslovne prostore u prihvatilišta'
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Pretraži članke
Prelazak na DVBT-T2 signal ne znači da morate kupovati novi televizor ili prijemnik