Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja odlučuje o spajanju Tiska i iNovina te Todorićevih trgovačkih lanaca

AZTN: Agrokor vjerojatno neće moći preuzeti sve dućane Mercatora u Hrvatskoj

Jagoda Marić

Tako će najvjerojatnije to preuzimanje biti odobreno uz dodatnu mjeru, a ona bi mogla značiti da Agrokor ne može preuzeti dućane Mercatora u Hrvatskoj pogotovo u onim dijelovima poput Zagreba i Zagrebačke županije gdje je ta koncentracija najveća. U tom slučaju agencija bi Agrokoru mogla naložiti da te dućane mora prodati nekome od svoje konkurencije



ZAGREB Kako će izgledati trgovačko carstvo Ivice Todorića nakon preuzimanja Mercatora i želje da se spoje Tisak i iNovine, na kraju će odlučiti Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.


U oba slučaja ona mora odobriti koncentraciju odnosno spajanje Konzuma i Mercatora te Tiska i iNovina.


Za Tisak i iNovine već je podnesen zahtjev za ocjenu, međutim u agenciji nisu bili zadovoljni podacima koji su im dostavljeni  te traže dodatne informacije o tome kako će se spajanje ta dva lanca odraziti na dobavljače i potrošače.




U agenciji napominju da u tom slučaju nastaje dosad neviđena konkurencija na tržištu cigareta, prepaid bonova i novina.


S obzirom da se radi o proizvodima koji imaju fiksnu cijenu, potrošači od takve konkurencije zapravo neće imati koristi, jer ona neće donijeti niže cijene.


Usto u AZTN-u ističu da se to spajanje ne može odvojiti od situacije s Konzumom i Mercatorom jer se radi o vlasnički povezanim tvrtkama.  


Što se tiče Agrokorovog preuzimanja Mercatora tu bi problem mogao nastati zbog koncentracije koja se stvara na hrvatskom tržištu spajanjem Konzuma i Mercatora koji će zajedno imati 30-40 posto udjela na tom tržištu.


Tako će najvjerojatnije to preuzimanje biti odobreno uz dodatnu mjeru, a ona bi mogla značiti da Agrokor ne može preuzeti dućane Mercatora u Hrvatskoj pogotovo u onim dijelovima poput Zagreba i Zagrebačke županije gdje je ta koncentracija najveća.


U tom slučaju agencija bi Agrokoru mogla naložiti da te dućane mora prodati nekome od svoje konkurencije.