Zaštitnici ili otmičari?

Baka i djed izručeni Belgiji, unuci završili u domu: Sklonili ih od nasilnika u Hrvatsku i izgubili skrbništvo

Ana Raić Knežević

Foto: Sandra Simunovic / CROPIX

Foto: Sandra Simunovic / CROPIX

Dječaci su sudski bili dodijeljeni na skrbništvo djedu i baki, ali uz uvjet da ih ne odvode iz Belgije. No, budući da se očevo nasilje nastavilo, Vesna i Miroslav V. željeli su zaštititi djecu i otišli u Sukošan gdje su uhićeni na osnovi Europskog uhidbenog naloga



ZAGREB » Već dva mjeseca dvojica malih Belgijanaca, braća od dvije i sedam godina, smješteni su u domu za nezbrinutu djecu, nakon što su njihovi baka i djed uhićeni u Sukošanu kraj Zadra na osnovu Europskog uhidbenog naloga iz Belgije. Nevjerojatna priča bila je pod velom tajnosti sve do prije nekoliko dana kada su belgijski mediji objavili zabrinutost tamošnjeg ministra pravosuđa Koen Geens za dječake, te uvjerenost da će se slučaj uskoro riješiti. No, to kako stvari stoje i nije izvjesno.


   S ovim slučajem i problemima na liniji Hrvatska – Belgija još 2013. godine upoznata je zadarska policija kojoj se Fatmir B., Belgijanac albanskog porijekla, obratio za pomoć optuživši roditelje svoje supruge da su mu oteli djecu. Zbog obveze iz Konvencije o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece za žurnim postupanjem zadarski su policajci odmah upućeni u Sukošan gdje živi baka njihove majke. No, nikoga osim nje tamo nisu zatekli.


  


Nasilni Fatmir




Međutim, od prabake dvojice mališna doznali su da se njezina kći Vesna V. sa suprugom Miroslavom V. odselila u Beograd, a nakon toga cijela je obitelj preselila u Belgiju. Tamo se njihova kći Ilijan ubrzo udala za Fatmira, te dobila dvojicu krasnih dječaka.


   Međutim, Fatmir je bio izuzetno nagle naravi, te sklon fizičkom zlostavljanju zbog čega je mlada žena počela protiv njega podnositi prijave za zlostavljanje. Čak je djecu sklonila k svojim roditeljima, koji su na kraju u sudskom procesu dobili i skrbništvo nad dječacima. To im je odobreno uz uvjet da ih ne odvode iz Belgije.


   Ni nakon toga Fatmir se nije smirio već je svojim nasilnim ispadima nastavio maltretirati djecu, te punca i punicu, koji su se onda odlučili na potpuno pogrešan, ali donekle razumljiv korak – s unucima su napustili Belgiju i došli u Hrvatsku. Smatrali su kako je to jedini način da zaštite djecu od oca zlostavljača, ali očito nisu bili svjesni da su se time izložili kaznenom progonu jer su prekršili uvjete pod kojima im je skrbništvo dano. Iz Hrvatske su čak obavijestili nadležna belgijska tijela o tome gdje se nalaze i da su djeca s njima. Bez obzira na to, odlukom suda skrbništvo im je na kraju oduzeto. Od hrvatske policije traženo je da dostavi adresu na kojoj djeca borave, a nakon što je to i učinjeno stigao je Europski uhidbeni nalog da se baku i djeca liši slobode i vrati u Belgiju. Baka i djed pronađeni su u Sukošanu i uhićeni, te predani tužiteljstvu koje je dalje provelo njihovu predaju Belgiji.


   Sve se to događalo uoči Božića prošle godine, a tada je i brigu o dječacima, koji su se neko vrijeme nalazili kod Vesnine obitelji, preuzeo Centar za socijalnu skrb Zadar.   

Uključeni u slučaj


Gotovo istovremeno kada su Vesna i Miroslav izručeni Belgiji, njihovi unuci završili su u Zagrebu, u domu za nezbrinutu djecu. Neslužbeno doznajemo da su baka i djed, prije nego što su uhićeni zbog nepoštivanja odluke o skrbništvu, uspjeli pokrenuti postupak za primanje dječaka u hrvatsko državljanstvo. To nam, međutim, jučer nije službeno potvrđeno, niti smo išta konkretno o sudbini ovo dvoje djece uspjeli doznati iz Ministarstva socijalne politike i mladih u čijoj su ona sada nadležnosti.


   – Uključeni smo u ovaj slučaj povodom zahtjeva Središnjeg tijela Belgije temeljem Konvencije o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece. Kako je postupak još uvijek u tijeku, nadležna tijela Republike Hrvatske poduzela su odgovarajuće mjere zaštite djece do njegovog okončanja. Ministarstvo socijalne politike i mladih surađuje s belgijskim Središnjim tijelom u ovom slučaju te se redovito informira o općem stanju djece i kontaktima koja djeca ostvaruju s majkom, odgovoreno nam je bez više detalja zbog zaštite interesa maloljetnika