Aktualna vlast ''slaba'' na uredbe kad su u pitanju zaposleni

Kukuriku Vlada 64 puta zadirala u radna prava zaposlenih u državnim i javnim službama

Gabrijela Galić

Samo lani Vlada je 19 puta donesenim uredbama utjecala i na prava svih zaposlenih u zemlji * Foto: D. KOVAČEVIĆ

Samo lani Vlada je 19 puta donesenim uredbama utjecala i na prava svih zaposlenih u zemlji * Foto: D. KOVAČEVIĆ

Radi se o brojkama za tri godine mandata koje potvrđuju da su sindikati – koji proteklih godina dižu glas protiv uredbi ističući kako se njima narušava socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje – u pravu. S druge strane HDZ-ova vlada od 2009. do kraja 2011. je 20 puta koristila uredbe za izmjene prava zaposlenih

ZAGREB » Koalicijska vlada u protekle tri godine čak je 64 puta uredbama zadirala u prava zaposlenih. Sindikati državnih i javnih službi u proteklim su godinama nebrojeno puta upozoravali na praksu aktualne Vlade koja umjesto dijalogom sa sindikatima »probleme« rješava uredbama. Jesu li u pravu vidljivo je iz objava u Narodnim novinama u proteklim godinama. Tijekom tri godine Vlada je ukupno donijela 457 različitih uredbi, a svaka sedma uredba na neki se način odrazila na zaposlene u državnim i javnim službama, odnosno sve zaposlene u zemlji. Usporedbe radi, prethodna Vlada je u trogodišnjem razdoblju donijela 323 različite uredbe pri čemu se svaka 16-a uredba ticala koeficijenata zaposlenih u državnim i javnim službama. U ove brojke nisu uključene uredbe kojima se, primjerice, regulira ustrojstvo određenih tijela uprave poput ministarstava koje bi također mogle utjecati na materijalna primanja zaposlenih, već samo oni dokumenti koji se direktno tiču zaposlenih.  

 Uredba i za minimalac




Lani je tako, Vlada, 19 puta donesenim uredbama na neki način utjecala na prava zaposlenih prvenstveno u državnim i javnim službama, no i na sve zaposlene u zemlji. Naime, udredbama se ne zadire samo u koeficijente zaposlenih u državnim i javnim službama, ili pojedinim djelatnostima unutar tih proračunskih korisnika, već se i iznos minimalne plaće donosi uredbom. U slučaju minimalne plaće ta je praksa uređena zakonom. Tijekom 2013. godine, Vlada je u tom segmentu donijela 23 uredbe, dok je u godini kada je preuzela mandat za uredbama čija primjena ima utjecaja na položaj zaposlenih u državnim i javnim službama posegnula 21 put, odnosno 22 puta ako se u obzir uzme i zakon o uskrati pojedinih prava zaposlenih u državnim i javnim službama.



Vlada HDZ-a (Sanader/Kosor):2009. – 5 2010. – 62011. – 9Koalicijska vlada (Milanović):2012. – 222013. – 232014. – 19


  Ukupno, riječ je o čak 64 uredbe u tri godine. Usporedi li se ta brojka s prethodnom vladom, evidentno je da je aktualna vlast »slaba« na uredbe. Naime, u periodu od 2009. do kraja 2011. godine koeficijenti u javnim ili državnim službama, ili pak položaj zaposlenih prvenstveno u policiji, uredbama je mijenjan 20 puta. Gledajući po godinama, u 2009. se za uredbama, koje se tiču proračunskih korisnika, posegnulo pet puta, dok je godinu dana kasnije broj uredbi povećan za jednu, a u 2011. godini doneseno ih je devet.




 


 Poseban zakon


Te brojke pokazuju da su sindikati koji proteklih godina dižu glas protiv Uredbi ističući kako se njima narušava socijalni dijalog i kolektivno pregovaranje – u pravu. Sindikate je posebno »bocnula« uredba donesena prije dva tjedna, na Staru godinu. Na telefonskoj sjednici Vlada je tada odlučila uredbom produljiti Zakon o uskrati prava na uvećanje plaće po osnovi ostvarenih godina staža za tri mjeseca. Tako zaposleni u državnim i javnim službama do kraja ožujka ove godine, ukoliko se Vlada ponovo ne odluči uredbom produžiti svoju odluku, neće imati pravo na dodatak od četiri, osam ili 10 posto za vjernost na koji imaju pravo radnici s navršenih 20 godina staža u službi.


To je pravo ugovoreno kolektivnim ugovorima, a vlada koja sve sindikate u državnim i javnim službama nije uspjela uvjeriti da se odreknu tih dodataka, uštede je odlučila ostvariti posebnim zakonom koji je donesen lani u travnju i trebao je važiti do konca 2014. godine, ali je njegovo važenje produljeno uredbom. Slična je situacija i s privremenom uskratom prava na božićnicu i regres. Ta, zadnja uredba donesena u prošloj godini, prema najavama sindikata, postat će predmetom ocjene ustavnosti. I sam zakon o uskrati dodataka za vjernost službi sindikati su već ranije, kao i onaj o uskrati isplate materijalnih dodataka, uputili na ocjenu ustavnosti.