EP plivanje

Paltrinieri najbrži i na 800 metara slobodno

Foto Reuters

Talijanski plivač Gregorio Paltrinieri osvojio je u petak zlatnu medalju na Europskom prvenstvu u Londonu na 800 m slobodno, baš kao što je to učinio i prije dva dana na 1500 m, kada je isplivao drugi najbolji rezultat svih vremena u toj disciplini.

Na pobjedničkom postolju su se našla u istom rasporedu tri ista plivača, jer je Talijan Gabriele Detti ponovno osvojio srebro, a Ukrajinac Romančuk broncu. Paltrinieri je u Dettiju imao žešćeg konkurenta na 800 m, a kako bi pobijedio sunarodnjaka morao je otplivati novi rekord europskih prvenstava (7:42.33), s dvije i pol sekunde boljim vremenom od svog prijašnjeg rekorda.

Talijani imaju europskog prvaka i na 100 m slobodno, a naslovom se okitio Luca Dotto (48.25 sekundi), koji je bio brži od Nizozemca Verschurena (48.32) i Francuza Mignona (48.36).

Kod plivačica je Dankinja Rikke Pedersen obranila naslov europske prvakinje na 200 m prsno (2:21.69), pobijedivši Španjolku Vall Montero (2:22.56) i Islanđanku Luthersdottir (2:22.96).

Na 100 m leptir 22-godišnja Šveđanka Sarah Sjoestroem osvojila je svoje deveto zlato na europskim prvenstvima. Vlasnica svjetskog rekorda u ovoj disciplini postavila je novi rekord europskih prvenstava (55.89) u pobjedi nad najvećom suparnicom Dankinjom Jeanette Ottesen (56.83) koja je branila naslov iz Berlina 2014. Broncu je osvojila Talijanka Ilaria Bianchi (57.52).

U mještovitoj štafeti 4×100 slobodno rekord europskih prvenstava isplivala je Nizozemska (3:23.64) te za nešto manje od sekunde nadmašila talijansku (3:24.55), a za nešto manje od dvije sekunde (3:25.49) francusku postavu.

U subotu, pretposljednjeg dana EP-a u Londonu Mario Todorović i Sanja Jovanović će pokušati uloviti olimpijske norme na 50 m slobodno.