Ah, ta Francuska

Thiery Omeyer zaustavio Hrvatsku

Hrvatski rukometaši nisu materijalizirali odlično otvaranje, a kada je u nastavku na francuska vrata stao Thiery Omeyer (11 obrana) pobjeda se činila kao nemoguća misija

AARHUS Hrvatska reprezentacija doživjela je prvi poraz na Europskom prvenstvu nakon što je u vječitom  derbiju svjetskog rukometa za olimpijskim pobjednicima Francuzima zakasnila za »dva koraka«.  U igri s dva različita lica, nakon prvog dijela protkanog vatrometom  golova, izabranici Slavka Goluže zaustavljeni su u nastavku.

Rampa je bio slavni vratar Thiery Omeyer, koji je među francuske vratnice stao upravo u drugom dijelu. Čovjek koji nekoliko mjeseci prije Europskog prvenstva nije igrao zbog ozljede sakupio je čak 11 obrana u  drugih 30  minuta.  U prvom dijelu hrvatski rukometaši dali su 17 golova (primili 18), u nastavku samo osam. Francuzi su uspjeli nametnuti svoju igru i izboriti pobjedu vrijednu polufinala Europskog prvenstva.

Kopljarovi projektili

U prvom dijelu na francuskim vratima bio je Dumoulin, s druge strane iza  hrvatske zone »6-0« stajao je Mirko Alilović. Oba vratara su do odmora – izrešetana.  Hrvatsko probijanje leda je imalo izvršitelja u Marku Kopljaru, 210 centimetara visokom  ljevorukom  beku, koji je donio izjednačenje  a potom je Emanuel Štrlek iz čistog kontranapada izborio i prvo hrvatsko vodstvo. U prvih sedam minuta Hrvatska je realizirala svih pet napada, ali je to bilo dostatno samo za minimalno vodstvo uz pet izjednačenja. Gledatelji su vidjeli još jedno izjednačenje  da bi onda hrvatska obrana režirala dvije kontre i golove Štrleka te Ivana Čupića, koji su na 3:0 produžili hrvatski niz za 9:6 u 11. minuti.

Utakmica  prvog kola skupine II Europskog prvenstva rukometaša:  Francuska – Hrvatska 27:25 (18:17).  Dvorana u Aarhusu. Gledatelja 3.500. Suci:  Gjeding i Hansen (Danska).  Supervizor Hausleitner (Austrija).FRANCUSKA: Dumoulin, Omeyer, Fernandez 1, Anić, Narcisse 2, Joly,  Nyokas, Honrubia, N. Karabatić 7, Grebille, Accambray 1, Abalo 3, Sorhaindo 5, Guigou 7 (3), L. Karabatić, Porte 1.HRVATSKA: Losert, Alilović, Duvnjak 2, Kopljar 7, Vori 1, Gojun 1, Horvat 2 (1),Vuković, Bičanić 2, Buntić 1, Valčić 1, Mandalinić 1, štrlek 5, Čupić 2 (1), Musa,  Ninčević.Sedmerci: Hrvatska 3 (2), Francuska 3 (3). Isključenja: Hrvatska 10, Francuska 4 minute.

Francuska obrana je bila nemoćna, pogotovo naspram ljevice Marka Kopljara,  koji je za dvadeset minuta dao  pet golova (14:11). Izbezumljeni francuski izbornik Onesta je na Domagoja Duvnjaka postavio Narcissea, ali u obrani mu je i dalje puštalo na sve strane. Suparnik se trgnuo s igračem manje, Guigou je dvama golovima smanjio na 15:14 šest minuta do odmora, nedugo kasnije uslijedilo je i sedmo izjednačenje (16:16). Ono što nisu iskoristili Golužini izabranici napravili su Francuzi pa je Guigou iz sedmerca Galima donio minimalnu prednosti uoči odmora (18:17).

Nemoć u napadu

Početak nastavka je pripao Francuzima, uz slabiji hrvatski napad. Tako je Guigou  u 40. minuti povisio na 22:19, minutu kasnije su Francuzi preko Abaloa dohvatili najveću prednost na utakmici (23:19), uz već šest  obrana kobnog Omeyera. »Flaster« je zaustavio Kopljara, a Duvnjak nije nikako uspijevao namjestiti nišanske sprave. U takvom odnosu snaga i vrijeme je radilo za »tricolore«, koji su u 48. minuti vodili 23:20. Naravno, uz podršku iskusnika  Omeyera. U 49. minuti francuski vratar je zaustavio  sedmerac Čupića i najavio rasplet velikog duela.

Valčić je smanjio na 24:21, što je za 21 minutu igre bio tek četvrti pogodak Hrvatske, napad koje je djelovao nemoćno. Ipak, tik pred kraj utakmice probudila se nada u osvajanje boda, 45 sekundi prije kraja Alilović je obranio jedan udarac, Zlatko Horvat s druge strane smanjio na gol zaostatka (26:25), ali posljednji francuski napad ipak nije zaustavljen. Nakon obrane Alilovića lopta se vratila u ruke Nikoli Karabatiću, koji je zapečatio pobjedu Francuske. Hrvatska sutra igra protiv  Rusije.

Skupina II

Poljska – Bjelorusija  31-30 (14-13)Rusija – Švedska  27-29 (13-20)Francuska – HRVATSKA  27-25 (18-17) 1. Francuska  3 3 0 0 90-80 6 2. HRVATSKA  3 2 0 1 83-73 4 3. Švedska  3 2 0 1 83:74 4 4. Poljska  3 2 0 1 82:80 4 5. Rusija  3 0 0 3 77:88 0 6. Bjelorusija 3 0 0 3 74-94 0 2. kolo – 21. siječnja:Rusija – HRVATSKAFrancuska – BjelorusijaPoljska – Švedska 3. kolo – 22. siječnja:Rusija – BjelorusijaFrancuska – ŠvedskaHRVATSKA – Poljska