SP rukomet

Norvežani nakon dva produžetka slomili “kauboje”, Horvat propustio sedmerac za finale

Reuters

Reuters

Kod Hrvatske je prvi strijelac bio Zlatko Horvat sa 6 golova, Marko Mamić je zabio pet, Luka Stepančić, Domagoj Duvnjak i Željko Musa po tri, dok je Ivan Pešić imao osam obrana

Rukometaši Hrvatske ostali su bez finala Svjetskog prvenstva u Francuskoj, nakon što su u petak u Parizu poraženi od Norveške sa 25-28 u produžetku, u dvoboju prepunom preokreta, u kojem je norveški vratar Bergerud obranio sedmerac Zlatku Horvatu u posljednjoj sekundi regularnog dijela.

Norveški je vratar zasluženo proglašen igračem utakmice, a Horvat će vjerojatno još dugo pamtiti polufinale u pariškom Bercyju i sedmerac za finale.

Hrvatska je odlično otvorila polufinale protiv Norvežana. Obrana je odlično funkcionirala, a o napadačkoj raznovrsnosti svjedočili su pogoci Horvata, Kontreca i Duvnjaka. Norvežani su više od osam minuta čekali na prvi pogodak, tako da je Hrvatska nakon 11 minuta vodila 4-1.

Do 15. minute naši su rukometaši i dalje držali tri pogotka prednosti (6-3), ali se ona u samo dvije minute istopila. Proradila je norveška kontra i Hansenov vanjski šut pa su u 17. minuti Norvežani prvi put poveli (6-7). Musa i Stepančić su s dva pogotka vratili vodstvo našim rukometašima, kad je uslijedilo osmominutno sušno napadačko razdoblje Babićeve momčadi u kojem su Norvežani serijom 4-0 otišli na +3 (8-11).

S obzirom na to kako je Hrvatska djelovala u završnici prvog poluvremena, vodstvo Norvežana od dva pogotka (10-12) na poluvremenu bio je dobar rezultat za drugi dio dvoboja.

Pogoci Mamića i Horvata iz sedmerca za 12-12 u 33. minuti nagovijestili su bolje izdanje Hrvatske u nastavku. Zahvaljujući probojnom Marku Mamiću i fenomenalnom Ivanu Pešiću naši su rukometaši u 45. minuti ponovno imali dva pogotka prednosti (18-16). No, neumorni Norvežani su novi preokretom u posljednjih deset minuta ušli s minimalnom prednošću (18-19). Od 52. do 55. minute Pešić je zaključao vrata, a Štrlek, Horvat i Kontrec varali Bergeruda pa je Hrvatska za posljednjih pet minuta stvorila dva gola viška (22-20).

Nažalost, do isteka 60. minute Norveška je mreža ostala mirovati, a Bjornsen i Sagosen su pogodili za 22-22. No, Hrvatskoj je ostalo 55 sekundi za posljednji napad. Pod prijetnjom pasivnog napada i na isteku regularnog dijela utakmice, Željko Musa je dobio loptu na crti i u posljednjoj sekundi izborio sedmerac. Zlatko Horvat je u rukama imao gol za finale, ali je Bergerud zaustavio njegov udarac i Norvežane ostavio u igri za njihovo prvo veliko finale.

Iako je ovakav rasplet donio psihološku prednost norveškim rukometašima, produžetak su bolje otvorili Hrvati. Mamić i Horvat su pogodili za vodstvo 24-22 u 63. minuti. Uslijedio je novi preokret. Do isteka prvog dijela produžetka Norvežani su uspjeli izjednačiti. U preostalih pet minuta Norvežani su postigli četiri pogotka, a Hrvatska samo jedan, za konačnih 25-28.

Horvat je sa šest pogodaka bio najbolji strijelac Hrvatske, Mamić je postigao pet golova, a Duvnjak, Stepančić i Musa po tri. Ivan Pešić je obranio osam udaraca, Ivan Stevanović tri. Norvežane je do pobjede predvodio vratar Bergerud sa 16 obrana, Myrhol sa šest pogodaka i Bjornesen sa pet.

Hrvatski san o petom finalu na svjetskim prvenstvima i prvom na velikim natjecanjima nakon EP-a 2010. godine rasplinuo se u pet minuta drugog dijela produžetka, a Norvežani su osigurali prvu medalju na velikim natjecanjima. Hoće li biti srebrna ili zlatna odlučivat će protiv domaćina u nedjelju (17.30 sati), a našim rukometašima ostaje manje od 24 sata za oporavak i subotnja (20.45 sati) borba za broncu protiv Slovenije.

Pariz – Accorhotels Arena

HRVATSKA – NORVEŠKA 25-28 (22-22, 10-12)

Suci: Horaček i Novotny (Češka)

HRVATSKA: Stevanović, Pešić; Mihić, Duvnjak 3, Stepančić 3, Gojun, Matulić, Horvat 6 (3), Kontrec 2, Mandalinić, Štrlek 2, Musa 3, Jotić, Mamić 5, Šebetić 1, Cindrić

NORVEŠKA: Christensen, Bergerud; Sagosen 4, Hykkerud, Myrhol 6, Overby, Tonnesen 2, Jondal 2, Bjornsen 5, Lindboe, Gullerud 2, Rod, O’Sullivan, Tangen 4, Johannessen, Hansen 3

ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta, Norveška 8 minuta

SEDMERCI: Hrvatska 3/5, Norveška 2/5

TIJEK SUSRETA;

70′ – Norvežani završavaju susret s tri gola prednosti.

69′ – Norveška pogotkom iz sedmerca odlazi na dva razlike (26:28)

68′ – Luka Stepančić je treći put danas isključen na dvije minute. Hrvatska do kraja igra s igračem manje. Finale je trenutno sve dalje.

67′ – Norvežani opet vode (26:27)

66′ – Vraća i Musa – 26:26.

66′ – Norvežani opet imaju seriju 3:0 – vode 24:25.

65′ – I prvi produžetak završava izjednačeno – 24:24.

64′ – Norvežani su nakon sedmerca opet na 24:23.

63′ – Hrvatska je opet na plus dva, zabio je Horvat za 24:22.

62′ – Hrvatska opet vodi preko Mamića – 23:22. Sagosen na drugoj strani promašuje, puca pored gola.

61′ – Prekršaj nad Duvnjakom, Hrvatska ima igrača više.

——————————-

60′ – Bergerund brani Horvatu. Prokockali smo sedmerac vrijedan finala.

60′ – Hrvatska je u posljednjoj sekundi dobila sedmerac. Izborio ga je Musa.

60′ – U posljednju minuti ide se s izjednačenim rezultatom – 22:22. Zabio je Sagosen.

59′ – Norveška traži time out. Do kraja je još sedamdesetak sekundi.

58′ – Vratnica sprječava pogodak Duvnjaka. Norvežani gube loptu.

56′ – Bjornsen poentira za 22:21.

56′ – 22:20 – Kontrec zabija s igračem manje, Hrvatska opet ima dva gola prednosti.

55′ – Hrvatska opet ima igrača manje, vani je Stepančić. Pešić opet brani nemoguće, definitivno drži Hrvatsku danas u igri.

54′ – Hrvatska opet vodi. Horvat je realizirao jednu brzu kontru (21:20).

53′ – (19:20) S druge je strane precizan i Myrhol. Štrlek brzo zabija za 20:20, a potom Pešić upisuju još jednu veliku obranu.

52′ – Hrvatska je opet u egalu. Zabio je Musa (19:19).

51′ – Jondal vraća prednost Novežanima (18:19).

Reuters

Reuters

50′ – Sagosen zabija za izjednačenje (18:18).

49′ – Tuče snažno Duvnjak, ali samo u – vratnicu.

48′ – Sjajan susret igra danas Mamić. Sada mu je nažalost, suđen faul u napadu.

47′ – Rezultat je 18:17.

46′ – Norvežani prvo nisu zabili sedmerac, a onda im je jedan pogodak poništen zbog prijestupa.

45′ – Duvnjak zabija za 18:16, ali odmah ostaje Hrvatska s igračem manje – Mamić je dobio “dvije minute”.

44′ – Hrvatska je propustila priliku otići na dva razlike – Horvat je prvi put promašio sedmerac.

43′ – Prvo mu brani Bergerund, ali Mamić potom uspijeva pospremiti otpadak za 17:16. S druge strane je Pešić zaključao svoju mrežu. Još jedna velika obrana.

42′ – Sagosen izjednačuje (16:16).

41′ – Hrvatska pogotkom Mamića opet vodi (16:15)

40′ – Opet sjajno brani Pešić.

39′ – Stepančić. Hrvatska je opet izjednačila – 15:15.

38′ – Vratari trenutno briljiraju – opet dvije velike obrane na obje strane.

37′ – Pešić sjajno brani Sagosenu, Hrvatska u ovim trenucima igra s igračem manje. Na drugoj strani odmah brani i Bergerund.

36′ – Uzvraća i Mamić, rezultat je 14:15.

35′ – Sagosen vraća prednost s kojom je Norveška otišla na odmor 13:15.

34′ – Tangen postiže pogodak za 12:13, ali Stepančić odmah vraća na 13:13. Već idući napad Myrhol lako vraća prednost Norveškoj (13:14).

33′ – Stepančić je izborio sedmerac, Horvat je po treći put siguran. 12:12.

32′ – Mamić zabija za 11:12.

31′ – Kreće novih 30 minuta. Norvežani kreću.

Reuters

Reuters

29 – 10:12 – Nakon pogotka Hrvatske, odmah Norvežani uzvraćaju brzom kontrom.

27′ – Horvat zabija iz sedmerca za 9:11.

26′ – Norveška radi 4:0 seriju. Rezultat je 8:11.

25′ – Hrvatska ima igrača manje. Sjajni Pešić brani sedmerac i sprječava Norvežane da odu na tri gola razlike.

24′ – Norvežani s igračem manje povećavaju vodstvo. Tangen zabija za 8:10.

21′ – Norvežani opet okreću na 8:9. Duvnjak je u padu htio izbiti loptu, ali je šalje do Norvežana koji pogađaju.

19′ – 8:7 – Luka Stepančić zabija za novo vodstvo Hrvatske.

18′ – 6:7 – Norvežani preko Bjornsena dolaze u vodstvo, ali odmah uzvraćamo za 7:7.

Reuters

Reuters

17′ – 6:6 – Norvežani stižu do izjednačenja.

16′ – 6:5 – Zabija BjörnseN. Norvežani su na samo gol zaostatka.

15′ – I opet isto. Raspoloženi Duvnjak zabija za 6:3, a Hansen nakon brže kontre smanjuje na 6:4.

14′ – Opet gol za gol. Štrlek zabija za 5:2, a odmah potom Norvežani brzo uzvraćaju za 5:3.

12′ – Duvnjak poentira za 4:1. Odmah u idućem napadu Hansen opet smanjuje na 4:2.

10′ – Hrvatska opet ima igrača više, ovaj puta ga koristimo preko Horvata za 3:1.

9′ – Norvežani smanjuju na 2:1

7′ – 2:0 – Kontra “kauboja” koji pogotkom završava – Kontrec.

5′ – Stevanović je obranio sedmerac.

4′ – Hrvatska ima igrača više.

3′ – 1-0 – Hrvatska je izborila sedam metara, siguran realizator je Horvat.

1′ – Krenuo je susret, prvu loptu ima Hrvatska.