Sjajan dvoboj

Europsko prvenstvo: Hrvatski rukometaši uvjerljivo pobijedili Island i zauzeli prvo mjesto u skupini

U susretu 2. kola A skupine Europskog rukometnog prvenstva hrvatska reprezentacija je u splitskoj Spaladium Areni pobijedila Island 29-22 i nakon dva kola ima maksimalan broj bodova.

Hrvatska je odigrala još jednu sjajnu utakmicu. Nakon +10 protiv Srbije na otvaranju EP-a, u drugom kolu je ‘pao’ Island sa sedam golova razlike.Island se još jednom pokazao kao ‘stara mušterija’ hrvatskih rukometaša. Na velikim natjecanjima (OI, SP, EP) Hrvatska nikada nije izgubila od Islanda. U sedam utakmica igranih na olimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima ostvarili smo šest pobjeda i jedan remi. Islanđani su Hrvatsku dobili samo jednom i to u prvom međusobnom srazu, 1993. godine u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Hafnarfjorduru sa 24-22. Nakon neuvjerljivog prvog poluvremena, odabranici Line Červara su ‘slomili’ Island furioznim otvaranjem drugog dijela. U prvih 12 minuta nastavka Hrvatska je napravila seriju 8-2 i pobjegla na velikih 22-15. U 52. minuti imali smo i fantastičnih osam razlike (26-18), a na koncu je završilo 29-22.Hrvatsku je do druge pobjede predvodio Luka Cindrić sa sedam golova, Manuel Štrlek je zabio pet, dok su Igor Karačić, Luka Stepančić i Marko Mamić postigli po četiri gola. Ivan Stevanović sakupio sedam obrana, sve u drugom poluvremenu.U suparničkim redovima najefikasniji su bili Aron Palmarsson s pet golova, Arnor Thor Gunnarsson sa četiri, te Omar Ingi Magnusson i Janus Dadi Smarason sa po tri gola. U drugom susretu iz ove skupine Švedska je pobijedila Srbiju 30-25. Šveđani su upisali prvu pobjedu, a Srbi drugi poraz te sada imaju samo teoretske šanse za prolaz. Unatoč konačnih +5 za Šveđane, Srbi su sedam minuta prije kraja kod rezultata 23-22 za Šveđane promašili čistu kontru za poravnanje, a potom su primili tri gola. Skandinavci su 9. minuti stigli do vodstva 8-3, a sve do sredine drugog dijela stalno su imali prednost od četiri-pet golova.Švedska je četverostruki prvak Europe, a ovom pobjedom su izborili drugi krug jer su u prvoj utakmici poraženi s dva razlike od Islanđana, pa u mogućem krugu tri ekipe imaju pozitivnu gol-razliku. Švedsku su do pobjede predvodili Albin Lagergren s pet golova, dok su po četiri postigli Johan Jakobsson, Niclas Ekberg i Lukas Nilsson. Sjajnu predstavu pružio je i švedski vratar Mikael Appelgren koji je meč završio sa 19 obrana. U selekciji Srbije istaknuo se Nemanja Ilić s pet golova, dok je Petar Nenadić postigao četiri pogotka.Na ljestvici vodi Hrvatska sa četiri boda, Island i Švedska imaju po dva boda, dok je Srbija posljednja bez bodova.U posljednjem kolu 16. siječnja sastaju se Srbija i Island, te Hrvatska i Švedska.