SP u rukometu

foto DRUGA POBJEDA Hrvatski rukometaši svladali Japance 35:27

Igor Karačić (Hrvatska) i Kenya Kasahara (Japan)/Foto REUTERS
Objavljeno: 13. siječanj 2019. u 17:07 2019-01-13T17:07:00+01:00

MUENCHEN Utakmica 2. kola B grupe Svjetskog prvenstva rukometaša Hrvatska – Japan 35:27 (18:13). Olimpijska dvorana u Münchenu. Gledatelja 12 000. Suci Brunner, Salah (Švicarska).

HRVATSKA: Stevanović, Duvnjak 3, Stepančić 5, Vida, Horvat 8 (2), Karačić 5, Blažević, Štrlek 3, Musa 1, Cindrić, Mandić 4 (2), Kozina, Vranković 2, Šipić 1, Šego, Bičanić 3.

JAPAN: Miyazaki, Kasahara 1, Baig, Kai, Narita 1, Tokuda 6 (3), Watanabe 3, Doi 3, Shida 3, Motoki 2, Kubo, Tamakawa, Okamoto 2, Yoshino 2, Agarie 3, Kadoyama 1.

Isključenja: Hrvatska 2, Japan 4 minute. Sedmerci: Hrvatska 5 (4), Japan 4 (3).

Hrvatska je ostvarila i svoju drugu pobjedu na Svjetskom prvenstvu, poslije teškog uspjeha sa Islandom obavljena je formalnost sa Japanom za kojega se i prije utakmice znalo da je totalno inferioran suparnik. Igrači izbornika Lina Červara su do punog pogotka došli kanonadom golova pri čemu je bilo čak deset strijelaca, kojoj su u drugom poluvremenu dodali i vrlo čvrstu obranu za koju suparnici nisu nalazili ključa i sve je okončano s uvjerljivih 35:27. Izbornik je uz to imao priliku odmarati igrače kako se ne bi previše potrošili u utakmici u kojoj se pobjednika znalo i prije nego što su se momčadi i počele zagrijavati.

Hrvatskim favoritima je trebalo tek pet minuta za prvo odvajanje kada je nakon dva gola Zlatka Horvata, od kojih je jedan bio iz sedmerca stigao i pogodak Luke Stepančića preko niskog japanskog »plota«, zone »6-0«, pogodak kojim je Hrvatska povela 3:1. Uz tri obrane Marina Šege Stepančiću su se kroz par minuta pridružili Jakov Vranković i Emenuel Štrlek i za nepunih osam minuta je već bilo 5:1. Islanđanin na klupi suparnika Dagur Sigurdsson je minutom odmora pokušao zaustaviti kola koja su pojurila nizbrdo, ali ništa od toga. Štrlek i Domagoj Duvnjak s dva vrlo laka gola za čak 7:1 čime je vrlo jasno bio najavljen rasplet jučerašnjeg poslijepodnevnog hrvatsko–japanskog rukometnog dijaloga koji je u biti bio monolog favorita. Tada je došlo do malog opuštanja, taman dovoljnog za japansku seriju 3:0 i prednost je sredinom nastavka odmah prepolovljena, 9:6. To međutim nije mijenjalo odnos snaga na terenu, hrvatska kvaliteta je za suparnike bila pretežak uteg, poslije šeste obrane raspoloženog Marina Šege iza zone »6-0«, Igor Karačić i Horvat su opet »povratili vodostaj«, bilo je 13:7 desetak minuta do odmora. Nastavilo se u istom tonu pri čemu je hrvatski izbornik mogao obavljati namjeravane rotacije igrača, kako bi se što manje umorili uoči idućih nastupa. Golovi su svejedno često pljuštali u mrežu Japanaca i na odmor se otišlo s hrvatskim vodstvom 18:13 u nadmetanju bez previše adrenalina u obrani.

6. Bahrein 2 0 0 2 46:61 0

Od početka nastavka Červar je među vratnice postavio Ivana Stevanovića, Riječanin je odmah ostvario prvu obranu, a na drugoj strani Horvat i Duvnjak, te Štrlek su lako povisili na 23:14 što je bila dotadašnja najveća hrvatska prednost. Viđen je hrvatski pucački trening dok je obrana u devet prvih minuta u nastavku primila jedan jedini pogodak. U 40. minuti prednost je zaokružena na »plus 10«, Stepančić je pogodio za 24:14 čime je nestao i posljednji tračak sumnje o pobjednicima ovog nadmetanja. Iako je do kraja bilo još dosta vremena navijači na tribinama su već, još više od pola poluvremena, hrvatski navijači su već slavili na tribinama, čula se njihova pjesma kojom su pozdravljali svoje ljubimce. U jurnjavi prema pobjedi Hrvatska je u 48. minuti vodila 29:18 dok se samo čekao posljednji zvuk sirene, a do konca je Stevanović skupio čak jedanaest obrana, od čega jedan sedmerac, u tih drugih 30 minuta utakmice.