Formula 1

VELIKA NAGRADA SAD-a Lewisu Hamiltonu šesta titula prvaka svijeta, više je osvojio samo Schumacher

Zlatko Horvat

Lewis Hamilton/Foto REUTERS

Na utrci u Austinu slavio je Finac Valtteri Bottas (Mercedes), a treći je bio Nizozemac Max Verstapen.

AUSTIN Britanski vozač Lewis Hamilton u bolidu Mercedesa osigurao je naslov svjetskog prvaka u formuli 1 dvije utrke prije kraja, osvojivši drugo mjesto na Velikoj nagradi SAD-a u Austinu. Hamiltonu je to šesti naslov, a treći zaredom, a bio je prvakom 2008., 2014., 2015., 2017. i 2018. godine. Britanac je sada drugi na listi svih vremena, više ne dijeli mjesto s legendarnim Argentincem Juanom Manuelom Fangijom, koji ima pet naslova, dok je vozač s najviše naslova Nijemac Michael Schumacher sa sedam lovorika.

– Čast je biti spominjan s velikanima formule 1. Osjećam se počašćeno. Želio sam pomoći momčadi da bismo osvojili prva dva mjesta. Želio sam prvi proći ciljem, ali gume nisu izdržale. Kada sam imao šest ili sedam godina otac mi je rekao da nikad ne odustajem. To je svojevrsni obiteljski moto. Gurao sam koliko god sam mogao. Nadao se da ću i pobijediti, ali gume nisu izdržale. Čestitke Valtteriju – rekao je 34-godišnji Lewis Hamilton, ogrnut u britansku zastavu, koji je ostao na 83 pobjede na velikim nagradama, ali Schumacherov rekord od 91 pobjede bit će u opasnosti iduće sezone.

Sljedeća utrka je Velika nagrada Brazila 17. studenoga.

Rezultati: 1. Valtteri Bottas (Fin, Mercedes) 1:33:55.65, 2. Lewis Hamilton (Mercedes) 4.148, 3. Max Verstappen (Niz, Red Bull Honda) 5.002, 4. Charles Leclerc (Mon, Ferrari) 52.239, 5. Alexander Albon (Taj, Red Bull Honda) 1:18.038, 6. Daniel Ricciardo (Aus, Renault) 1:30.366, 7. Lando Norris (VB, McLaren-Renault) 1:30.764, 8. Carlos Sainz Jr. (Špa, McLaren-Renault) 1 krug, 9. Nico Hülkenberg (Nje, Renault) 1 krug, 10. Daniil Kvyat (Rus, Toro Rosso-Honda) 1 krug zaostatka.

Ukupni poredak: 1. Lewis Hamilton (VB, Mercedes) 363, 2. Valtteri Bottas (Fin, Mercedes) 289, 3. Charles Leclerc (Mon, Ferrari) 236, 4. Sebastian Vettel (Nje, Ferrari) 230,5. Max Verstappen (Niz, Red Bull Honda) 220, 6. Pierre Gasly /Fra, Toro Rosso Honda) 77.

Konstruktori: 1. Mercedes 695, 2. Ferrari 479, 3. Red Bull Honda 366.