Povijesni uspjeh hrvatskog biciklizma

Mladi Opatijac Josip Rumac osvojio juniorsku broncu

VALKENBURG Vladimir Miholjević dugo je godina slovio najboljim hrvatskim biciklistom, potom je pažnju javnosti na sebe sjajnim rezultatima skrenuo Robert Kišerlovski, a sada se riječkom dvojcu na najbolji mogući način pridružio i jedan mladi Opatijac. Josip Rumac ime je nove velike nade hrvatskog biciklizma, osamnaestogodišnjak iz Veprinca posljednjeg je dana Svjetskog prvenstva u nizozemskom Limburgu cestovnu kružnu utrku juniora dugu 128,8 kilometara okončao na senzacionalnom trećem mjestu! Povijesni je to uspjeh hrvatskog biciklizma na smotrama pod kapom Svjetske biciklističke federacije (UCI), niti jedan hrvatski predstavnik prije Rumca, uključujući i Miholjevića i Kišerlovskog, nisu se uspjeli vinuti tako visoko.

Belgijanac Philippe Gilbert osvojio je naslov svjetskog prvaka u biciklizmu u cestovnoj utrci na prvenstvu u nizozemskom Valkenburgu. Na utrci su nastupila i trojica hrvatskih biciklista – Radoslav Rogina je bio 58., Kristijan Đurasek je zauzeo 117. mjesto, dok Vladimir Miholjević nije završio utrku.Gilbert je 267 kilometara od Maastricht do Valkenburga prošao za šest sati, deset minuta i 41 sekundu. Drugo mjesto sa četiri skupine zaostatka osvojio je Norvežanin Edvald Boasson Hagen, dok je trećeplasirani Španjolac Alejandro Valverde imao pet sekundi zaostatka. Radoslav Rogina je zauzeo 58. mjesto sa dvije minute i 21 sekunde zaostatka, dok je Đurasek na 117. mjesto imao osam minuta i 55 sekundi zaostatka. Branitelj naslova Britanac Mark Cavendish odustao je nakon 140 kilometara.REZULTATI: 1. Philippe Gilbert (Bel)         6:10:41 2. Edvald Boasson Hagen (Nor)          +4 3. Alejandro Valverde (Špa)            +5 4. John Degenkolb (Njem)                5. Lars Boom( Niz)              6. Allan Davis (Aus)              7. Thomas Voeckler (Fra)                8. Ramunas Navardauskas (Lit)        9. Sergio Henao (Kol)                10. Oscar Freire (Špa)          svi isto vrijeme…

– Presretan sam, ne znam što bih drugo rekao u ovom trenutku – bile su prve riječi mladog hrvatskog bicikliste, koji je u svijet biciklizma zakoračio preko Brdsko biciklističkog kluba »Marun« iz Lovrana. Od 2010. i 2011. godine bio je članom »Loborike«, a ove je sezone prešao u slovenski »HIT Casino’s Pro Beton«, te 1. kolovoza otputovao u UCI-jev kamp u švicarskom Aigleu, gdje je trenirao s najboljim trenerima i najboljim biciklistima iz svoga uzrasta. U lipnju ove godine na sebe je pažnju skrenuo sjajnim nastupom na juniorskoj utrci prve kategorije u Vareseu, kada je zajedno s reprezentativnim i klupskim kolegom Brunom Maltarom pomeo konkurenciju. Maltar i Rumac tada su se 22 kilometra prije cilja odvojili i započeli bijeg u pobjedu. Rumac na tome nije stao, i u UCI-jevu kampu je nekolicinom sjajnih rezultata potvrdio golemi dar. »Znate li vi kakav je to potencijal? Poseban  momak, u njemu ima ono nešto, što je i nas krasilo kada smo počinjali karijeru!«, reći će nedavno Vladimir Miholjević u zanosu opisujući Rumčeve kvalitete i moguće rezultatske dosege. Već sada se pokazalo da je bio u pravu.

Rumac je dionicu do 128.8 kilometara prošao u vremenu pobjednika Slovenca Mateja Mohoriča – tri sata i 45 sekundi, a identično vrijeme imao je je drugoplasirani Australac Caleb ewan. Drugi hrvatski predstavnik Bruno Maltar nije završio utrku.

Svjetsko prvenstvo u biciklizmu završit će danas cestovnom utrkom seniora, a hrvatske će boje braniti Kristijan Đurasek, Vladimir Miholjević i Radoslav Rogina.

REZULTATI: 1. Matej Mohorič (Slo)          3:00:48 2. Caleb Ewan (Aus)3. JOSIP RUMAC (HRV)4. Federico Zurlo (Ita)5. Jonathan Dibben (VB)6. Kevin Deltombe (Bel)7. Thomas Boudat (Fra)8. Tom Bohli (Švi)9. Mathieu Van der Poel (Niz)10. Sören Andersen (Dan)           svi isto vrijeme…