Liga prvaka

Velika bitka okončana jedanaestercima: Real Madrid prvak Europe

Foto Reuters

Tragičar penala bio je branič Atletica Juanfran koji je pogodio vratnicu i jedini promašio s "bijele-točke", a pogodak za 11. krunu "Kraljevskom klubu" zabio je na ovoj utakmici neprepoznatljivi Cristiano Ronaldo

Nogometaši Real Madrida osvojili su Ligu prvaka nakon što su u velikom finalu u Milanu boljim izvođenjem jedanesteraca slavili protiv gradskog suparnika Atletica s 5-3. U regularnom dijelu je bilo 1-1.

Svi pobjednici Kupa i Lige prvaka

2016.Real Madrid

2015. Barcelona2014. Real Madrid2013. Bayern2012. Chelsea2011. Barcelona2010. Inter2009. Barcelona2008. Manchester United2007. Milan2006. Barcelona2005. Liverpool2004. Porto2003. Milan2002. Real Madrid2001. Bayern2000. Real Madrid1999. Manchester United1998. Real Madrid1997. Borussia Dortmund1996. Juventus1995. Ajax1994. Milan1993. Marseille1992. Barcelona1991. Crvena zvezda1990. Milan1989. Milan1988. Eindhoven1987. Porto1986. Steaua Bukurešt1985. Juventus1984. Liverpool1983. HSV1982. Aston Villa1981. Liverpool1980. Nottingham Forest1979. Nottingham Forest1978. Liverpool1977. Liverpool1976. Bayern1975.Bayern1974. Bayern1973. Ajax1972. Ajax1971. Ajax1970. Feyenoord1969. Milan1968. Manchester United1967. Celtic1966. Real Madrid1965. Inter1964. Inter1963. Milan1962. Benfica1961. Benfica1960. Real Madrid1959. Real Madrid1958. Real Madrid1957. Real Madrid1956. Real Madrid

Za Real je u 15. minuti pogodio Sergio Ramos, za Atletico je izjednačio Yannick Ferreira-Carrasco (79), dok je u 48. minuti napadač Atletica Antoine Griezmann je promašio kazneni udarac.

Milanski finale ponudio je veliku bitku dvaju madridskih klubova u kojem nije bilo pobjednika nakon 120 minuta, a u raspucavanju jedanaesteraca je spretniji i sretniji bio Real. Tragičar penala bio je branič Atletica Juanfran koji je pogodio vratnicu i jedini promašio s “bijele-točke”, a pogodak za 11. krunu “Kraljevskom klubu” zabio je na ovoj utakmici neprepoznatljivi Cristiano Ronaldo. Atletico je u svom trećem europskom finalu ostao bez premijernog naslova, a izgubili su u od Reala i u finalu Lige prvaka prije dvije godine, tada u produžetku (4-1). Luka Modrić je odigrao odlično cijeli dvoboj, dok Matteo Kovačić nije bio u zapisniku za Real.

Dvoboj je počeo velikom prilikom Reala u 6. minuti kada je ubačaj Balea s desne strane došao do Casemira koji u naletu s tri metra pogađa slovenskog vratara Oblaka. Oblak ipak nije mogao spriječiti sličnu gužvu u petercu u 15. minuti kada nakon ubačaja Kroosa Bale glavom prenosi loptu na koju Ramos stiže prije vratara i vršcima kopačke pogađa za vodstvo Reala. Kapetan Reala Ramos je bio strijelac i u finalu prije dvije godine protiv Atletica. Momčad Diega Simeonea nije prvom dijelu uspijevala doći do svoje agresivne igre, pa je ostala skoro bez ikakve prilike, a Real je od vodećeg pogotka zaigrao puno opreznije.

Na samom začetku drugog dijela Simeone je uveo još jednog napadača – Belgijanca Carrasca, a već u 64. minuti engleski sudac je dosudio kazneni udarac za Atletico nakon kontakta Pepa i Torresa u kaznenom prostoru Reala. Kazneni udarac je svom snagom izveo Francuz Griezzman i pogodio gredu. U 52. minuti teže se ozlijedio braniča Reala  Carvajal, a dvije minute kasnije stoper Atletica Savić iz blizine nogom promašuje cijela vrata. U 59. minuti i Saul Niguez je zamalo neprecizan, a u 70. minuti Modrić sjajnom loptom upošljava Benzemu koji kreće sam prema vratima Atletica, ali Oblak brani njegov šut. Modrić je u 78. minuti namjestio šansu i Ronaldu, ali je neprepoznatljivi Portugalac pucao mlakou Oblaka. Pola minute kasnije nova gužva u kaznenom prostoru Atletica, Bale prolazi i vratara, ali je njegov šut prema vratima blokiran. Te tri neiskorištene prilike Realu su se osvetile u 79. minuti kada je Atletico izjednačio. Juanfran je s desne strane uputio prizemnu loptu u peterac, na koju natrčava “joker s klupe” Carrasco i lako pogađa za 1-1.  U zadnjih desetak minuta obje su momčadi igrale bez rizika i finale je, kao i prije dvije godine, otišlo u produžetak s rezultatom 1-1.

Ljestvica strijelaca u Ligi prvaka u sezoni 2015/16:

16 – Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

9 – Robert Lewandowski (Bayern)

8 – Luis Suarez (Barcelona), Thomas Muller (Bayern)

7 – Antoine Griezmann (Atletico Madrid)

6 – Lionel Messi (Barcelona)…

U produžetku se gotovo ništa nije događalo jer se svakih nekoliko minuta netko od igrača obiju momčadi ostao ležati na terenu i tražio liječničku pomoć zbog umora i grčeva.

Realu je ovo bilo 14. finale i 11. naslov prvaka (1956., 1957., 1958., 1959., 1960., 1966., 1998., 2000., 2002., 2014, 2016.). Atletico je treći put igrao finale Kupa/Lige prvaka i svaki put je posrnuo – 1974. od Bayerna, a prije dvije godine i večeras od Reala.

Španjolski nogometni velikan Real Madrid osvojio je već jedanaesti naslov prvaka Europe, dok je Atletico treći put poražen u finalu elitnog natjecanja ‘Starog kontinenta’.

Na drugom mjestu ljestvice osvajača je Milan koji je slavio sedam puta, dok su Bayern, Barcelona i Liverpool slavili po pet puta.

Naslov prvaka Europe do sada su osvojila 22 kluba.

Luka Modrić postao je drugi hrvatski nogometaš koji je dva puta osvojio Ligu prvaka.

Prije njega to je uspjelo i Dariju Šimiću, koji je bio pobjednik Lige prvaka s Milanom 2003. protiv Juventusa (3-2, jedanaesterci), te 2007. protiv Liverpoola (2-1). Međutim, Šimić je oba finala pratio s tribine i nije bio u krugu kandidata za nastup.

REAL – ATLETICO 1-1

Strijelci: 1-0 Ramos (15), 1-1 Carrasco (79)

Promašeni penal: Griezmann (48, Atl)

Jedanaesterci: 1-0 Lucas Vasquez, 1-1 Griezmann, 2-1 Marcelo, 2-2 Gabi, 3-2 Bale, 3-3 Saul, 4-3 Sergio Ramos, Juanfran  vratnica, 5-3 Ronaldo

Pred 75.000 gledatelja na stadionu San Siro sudio je Mark Clattenburg iz Engleske.

REAL MADRID: Navas – Carvajal (Danilo, 52), Ramos, Pepe, Marcelo – MODRIĆ, Casemiro, Kroos (Isco, 72) – Bale, Benzema (Lucas Vasquez, 77), Ronaldo.

ATLETICO: Oblak – Juanfran, Savić, Godin, Felipe Luis (Lucas Hernandez, 109)- Saul, Augusto Fernandez (Carrasco, 46), Gabi, Koke (Thomas, 116)- Torres, Griezmann.