Skupina F

Uzbudljiva utakmica: Meksikanci bolji od svjetskih prvaka Njemačke

Reuters

Reuters

U susretu 1. kola F skupine SP-a u nedjelju su u Moskvi nogometaši Njemačke, koji brane naslov prvaka, protiv Meksika izgubili sa 0-1 (0-1). Pobjednički gol za Meksiko pao je u 35. minuti iz kontranapada, kojeg je poveo Javier Hernandez Chicharito, a u pogodak ga je pretvorio napadač PSV-a Hirving Lozano.

Uzbudljivo i bogato prvo poluvrijeme pripalo je Meksikancima, koji su zaprijetili već u 2. minuti, kada se napadač PSV-a Hirving Lozano probio u kazneni prostor, ali je njegov udarac uspio blokirati Jerome Boateng.

Nijemci su u 16. minuti bili blizu pogotka. Joshua Kimmich je ubacio u peterac za Khediru, kojemu je loptu s noge skinuo Salcedo. Četiri minute kasnije Timo Werner pokušava iz okreta sa 12 metara, ali lopta ide ravno u vratara Ochou.

eksikanac Rafael Marquez ušao je u igru u 74. minuti utakmice s Njemačkom te se tako upisao u povijest kao treći nogometaš koji je nastupio na čak pet svjetskih prvenstva. Bivši igrač Barcelone i Monaca Marquez (39) igrao je za Meksiko na SP 2002, 2006, 2010, 2014 i 2018. S pet mundijala pridružio se svom sunarodnjaku Antoniu Carbajalu (1950, 1954, 1958, 1962, 1966) i Nijemcu Lotharu Matthäusu (1982, 1986, 1990, 1994, 1998).Marquezu je utakmica s Njemačkom, koju su Meksikanci iznenađujuće dobili s 1-0, bila 144. u nacionalnom dresu.

Ipak, u 35. minuti Meksiko zasluženo vodi. Kontranapad, koji je poveo Javier Hernandez Chicharito, u pogodak je pretvorio Lozano.

Imali su Meksikanci u prvom poluvremenu još tri obečavajuća kontranapada, ali su ih »sprčkali«. To im se moglo osvetiti u 39. minuti, kada je Toni Kroos iz slobodnog udarca sa 20 metara, uz malu pomoć vratara Ochoe, pogodio gredu.

Iako je Njemačka u nastavku prisilila Meksiko da se brani, izabranici Joachima Löwa teško su dolazili do prigoda. U 65. minuti Kimmich iz teške pozicije puca škaricama, ali lopta ide iznad gola. Potom je u 72. minuti Reusov volej sa osam metara iskosa bio neprecizan, a 76. Toni Kroos puca sa vrha kaznenog prostora, ali lopta prolazi tik uz vratnicu.

Posljednju prigodu Njemačka je imala u 89. minuti, ali pokušaj Maria Gomeza zaustavlja vratar Ochoa.

Meksikanci su dva puta zaprijetili iz kontranapada. U 57. minuti su se spetljali Javier Hernandez i Vela, a 82. je udarac Layuna sa 16 metara završio pored vratnice.

Drugi susret F skupine na rasporedu je u ponedjeljak u 14 sati, kada će igrati Švedska i Južna Koreja.

NJEMAČKA – MEKSIKO 0-1

NJEMAČKA: Neuer, Kimmich, Boateng, Hummels, Plattenhardt (Mario Gomez, 79), Kroos, Khedira (Reus, 60), Müller, Özil, Draxler, Werner (Brandt, 86).

MEKSIKO: Ochoa, Salcedo, Ayala, Moreno, Gallardo, Herrera, Guardado (Rafa Marquez, 74), Layun, Vela (Alvarez, 58), Lozano (Jimenez, 66), Hernandez.

STRIJELCI: 0-1 Hirving Lozano (35).

SUDAC: Alireza Faghani (Iran)

STADION: Lužnjiki

GLEDATELJA: 78.000