Posljednja prijateljska utakmica nogometaša Rijeke u Španjolskoj

foto Ukrajinski prvoligaš Dinamo iz Kijeva pobijedio Rijeku 4:1

Foto Ivan VOLARIĆ
Objavljeno: 26. siječanj 2014. u 16:30 2014-01-26T16:30:00+01:00

Pobjedom "Dinama" iz Kijeva završena je posljednja prijateljska utakmica nogometaša "Rijeke" tijekom priprema u Španjolskoj. Ukrajinski prvoligaš "Dinamo" iz Kijeva svladao je "Rijeku" s 4:1.

BENEHAVIS Nogometaši "Rijeke" porazom su zaključili pripreme u Španjolskoj. Dvjestotinjak lokalnih kibica natiskanih uz žičanu ogradu i nekoliko desetaka navijača kijevskog "Dinama" vidjelo je golijadu zahvaljujući nemilosrdnoj egzekuciji druge momčadi ukrajinskog prvenstva koja je opravdala epitet najkvalitetnije i najvrijednije momčadi s kojom su "bijeli" igrali ove sezone.

Prvo poluvrijeme nije slutilo na golijadu. Relativno ravnopravna igra na sredini terena u prvih pola sata igre, te pokoji bijeg najboljeg strijelca Kijevljana, Andrija Jarmolenka nisu obećavali puno sve dok u 36. minuti čvrsti riječki blok na sredini terena (gdje je odrinirao trokut veznjaka Maleš - Moises - Brezovec) nije prvi i zadnji put do odmora popustio i zakasnio zatvoriti udarac Miguel Pinta. Veznjak "Dinama" okončao je akciju po desnoj strani preciznim udarcem ljevicom s 18 metara. Vratar Vargić nije imao šanse, lopta je odsjela u njegovu desnom kutu. Dvije minute kasnije "bijeli" su stigli do svoje jedine prilike u prvih 45 minuta. Moises je gurnuo prizemnu loptu za Benka kojega je po ulasku u kazneni prostor s leđa povukao Aparecido. Španjolski sudac procijenio je da nije riječ o prekršaju za najstrožu kaznu.

Rijeka - Dinamo Kijev 1:4

Igralište u Benahavisu. Gledatelja 200. Sudac: Juan Francisco Caravaca (Treyane). Strijelci: 0:1 Pinto (36'), 0:2 Bezus (47'), 0:3 Ideye (56'), 1:3 Krstanović (65'-11m), 1:4 Vida (73').

RIJEKA: Vargić (od 46' Prskalo) - Mujanović (od 56' Boras), Knežević (od 56' Lešković), Marić, Bertoša - Maleš (od 86' Ajayji), Brezovec (od 56' Močinić), Moises (od 72' Alispahić) - Jugović (od 56' Sharbini), Benko (od 56' Krstanović), Kvržić (od 66' Kramarić).

DINAMO (K): Šokovski, Gusev, Jarmolenko, Kacheridi, Pinto, Haruna, Mbokani, Dragović, Makarenko, Sidorčuk, Aparecido. Drugo poluvrijeme: Koval, Belhanda, Tremoulinas, Vukojević, Vida, Ideye, Bezus, Selin, Garmasch, Kravets, Tsurikov.

Trener Ukrajinaca Olge Blohin je prema ustaljenom običaju tijekom priprema u Marbelli zamijenio na poluvremenu kompletnu jedanaestorku. U igru je između ostaloga uveo i hrvatske reprezentativce, Domagoja Vidu (igrao je desnoga stopera) i Ognjena Vukojevića (na poziciju zadnjeg veznog igrača), kojemu je pripala kapetanska traka.

Igrale su se dvije minute nastavka kada je "Dinamo" povećao svoju prednost. Brown Ideye je pobjegao po lijevoj strani, ubacio za Bezusa koji je podmetnu nogu za 0:2. Riječani su uzalud tražili zaleđe baš kao i novu najstrožu kaznu u 51. minuti. Benko je na točan dubinski ubačaj Brezovca prije stigao na loptu od vratara Kovala, uputio loptu kraju njega, a onda nakon sudara zalegao na travnjak. Sudac se nije oglasio, a obrana Kijevljana sustigla je ne prejako tučenu loptu na korner liniji.

U 54. minuti ponovo je Benko bio u šansi, ali je na ubačaj Jugovića loptu uputio kraj gola. I onda je u 56. minuti stigao treći pogodak nakon loše reakcije riječke obrane. Loptu vraćenu u kazneni prostor nakon udarca iz kuta dočekao je Ideye i atraktivnim udarcem matirao Prskala - 0:3. Riječani su uzvratili preko Moisesa čiji udarac u 62. minuti je završio preko gola.

Brojne Kekove promjene sredinom nastavka počele su ubrzo davati rezultata. U 63. minuti poništen je pogodak Krstanovića zbog navodnog zaleđa, a dvije minute kasnije stasiti napadač se dobro zagradio ispred Evgena Selina (na dodavanje Anasa Sharbinija) i zaradio najstrožu kaznu koju je pretvorio u 1:3.

Nakon Krstanovićeva pogotka činilo se da je drugoplasirana momčad Prve HNL u stanju dodatno ublažiti poraz, no nada je kratko trajala. Kvalitetnija ukrajinska momčad nastavila je u 73. minuti nemilosrdno kažnjavati riječke pogreške. "Bijeli" su ostavila samoga na skoku Domagoja Vidu koji je glavom pospremio u mrežu loptu poslije ubačaja iz slobodnog udarca za konačnih 1:4.

Trener Matjaž Kek nije nakon utakmice djelovao toliko nezadovoljno. Visokom porazu unatoč.
- Znali smo da je "Dinamo" kvalitetna momčad i namjerno smo za zadnju utakmicu ostavili najtežega suparnika. Kod nas je vidljiv umor i pad koncentracije zadnjega dana priprema. Do gola smo vrlo dobro držali formaciju, ali imali smo premalo moći i svježine, odlučnosti prema naprijed. Samo smo čekali umjesto da reagiramo. Ali, očekivao sam nešto takvo i ništa to ne znači. Sve utakmice u Španjolskoj su od nas tražile maksimum, a posebno ova posljednja koji mi je možda dala najviše odgovora - rekao je trener "bijelih" Matjaž Kek.

Uoči utakmice održana je minuta šutnje, trenutak prisjećanja i odavanja počasti preminuloj klupskoj legendi Milanu Minti Ružiću. Igrači "Rijeke" su istrčali s crnim florom oko desne nadlaktice.

Rijeka i Dinamo Kijev / Foto I. Volarić

TIJEK UTAKMICE

Drugo poluvrijeme završilo je rezultatom 1: 4.

73' Rijeka - Dinamo Kijev 1:4. Domagoj Vida postiže četvrti gol za Dinamo, glavom s nekoliko metara nakon ubačaja iz slobodnog udarca.

65' Rijeka - Dinamo Kijev 1:3. Ivan Krstanović realizirao je najstrožu kaznu nakon što ga je prekršajem nadodavanja Anasa Sharbinija zaustavio branič Selin.

56' Rijeka - Dinamo Kijev 0:3.  Ideye je atraktivnim udarcem s nekoliko metara povisio vodstvo Ukrajinaca nakon udarca iz kuta. Trener Rijeke Matjaž Kek iz igre je izvukao Benka, Mujanovića, Jugovića i Brezovca te Kneževića, a u igru je uveo Krstanovića, Borasa, Sharbinija, Močinića i Leškovića.

47' Rijeka - Dinamo Kijev 0:2. Bezus je pospremio loptu u riječku mrežu na dodavanje Ideyea

Počelo je drugo poluvrijeme utakmice. Trener Dinama Oleg Blohin promijenio je kompletmnu jedanaestorku. U igru je uveo i hrvatske reprezentativce Ognjena Vukojevića i Domagioja Vidu. Trener Riječana Matjaž Kek izvršio je samo jednu promjenu: umjesto Vargića na vratima je Prskalo.

45 ' Poluvrijeme bez puno prilika završilo je vodstvom Kijevljana

36' Rijeka - Dinamo Kijev  0:1. Dinamo je poveo pogotkom Miguela Pinta, nakon udarca s vrha kaznenog prostora

10' Prvi udarac prema golu Dinama uputio je Maleš s 25 m i zamalo promašio okvir