Prijateljska utakmica

Težak poraz od Estonije: ‘Vatreni’ primili najbrži pogodak u povijesti

Hina

Reuters

Reuters



 


Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je u prijateljskoj utakmici u Tallinnu od domaće Estonije sa 0-3 (0-1 )


Strijelci za Estoniju bili su Siim Luts (1), Konstantin Vasiljev (81) i Sergei Zenjov (84).Bio je ovo deveti međusobni susret Hrvatske i Estonije i prva pobjeda Estonaca koji su na posljednjoj FIFA-inoj ljestvici bili za čak 103 pozicije slabiji od Hrvata (Hrvatska je 16., a Estonija 119.).U dosadašnjih osam međusobnih utakmica Hrvatska je svladala Estoniju šest puta primivši ukupno dva gola.




Hrvatsku su u Tallinu od početnog sastava koji je prije četiri dana u Zagrebu pobijedio Ukrajinu predstavljali samo stoperi Domagoj Vida i Matej Mitrović. Tako izmiješani sastav teško je stradao kod Estonije, koja je ubilježila jednu od najvećih pobjeda u povijesti. Ništa u igri sastava koji je Čačić izveo u Tallinu nije funkcioniralo, obrana je primila gol već u prvoj minuti, igra je bila nepovezana, a napadači vrlo neraspoloženi. Čačiću je to drugi i najteži poraz otkad vodi Hrvatsku, a najveći tragičar dvoboja ispao je Marko Pjaca, koji se u drugom poluvremenu teško ozlijedio.


Već u 57. sekundi Estonci su poveli nakon što je Mitrović neoprezno izgubio loptu na svojoj polovici, a Siim Luts prošao Leškovića i kroz noge vrataru Kaliniću zabio jedan od najbržih golova koje je Hrvatska ikad primila.


Vrlo šarena hrvatska postava dominirala je nakon primljenoga gola terenom, ali bez opasnosti po estonska vrata sve do 30. minute kada je nabačaj Kramarića pronašao Čopa, no njegov šut glavom je obranio vratar Aksala. U 40. minuti ogromna prilika za Estonce koji su bili vrlo blizu i drugom golu. Ubačaj Aniera pred gol Toomet je na pet metara dočekao glavom, Kalinić je čudesno obranio, a estonski napadač je odbijenu loptu još jednom uputio kao golu, no Vida je uspio skrenuti u korner. U sudačkoj nadoknadi i Hrvatska je imala veliku priliku, no udarac Leškovića glavom nakon udarac s kuta Kramarića obranio je vratar Aksalo.


U 48. minuti nova prilika Estonaca, lopta je neočekivano došla do Kallastea, čiji udarac brani Kalinić. U 63. minuti teže se ozlijedio Pjaca, koji je nezgodno stao i ozlijedio koljeno, a zamijenio ga je Ćorić. Hrvatska je nastavila jalovo napadala, a u 81. minuti konkretni Estonci su zabili i drugi gol. Najbolji estonski napadač Vassiljev, koji je ušao u igru šest minuta ranije, primio je loptu na 16 metara i uputio precizan prizemni šut koji Kalinić nije uspio zaustaviti. Hrvatska se potpuno raspala, pa je u 84. minuti Zenjov ostao sam ispred Kalinića i ispod hrvatskog vratara postigao i treći gol. U 88. minuti Ćorić je iz blizine pogodio vratnicu, a u 90. minuti niti šut Perišića nije završio u mreži, pa su naši ostali i bez počasnoga gola.


ESTONIJA – HRVATSKA 3-0


Strijelci: 1-0 Luts (1), 2-0 Vassiljev (81), 3-0 Zenjov (84)


Pred 3.500 gledatelja na Le Coq Areni sudio je Mark Clattenburg iz Engleske.


ESTONIJA: Aksalu (Meerits, 46)- Teniste (Mool, 85), Baranov,Anier (Zenjov, 70), Kait, Klavan, Mets, Kallaste, Luts, Dmitrijev (Antonov, 86), Anier, Toomet (Vassiljev, 76)


HRVATSKA: L.Kalinić – Lešković, Mitrović, Vida (Jedvaj, 85)– Pjaca (Ćorić, 64), Kovačić, Bradarić (Badelj, 58), Rog (Pivarić, 58), Perišić – Čop, Kramarić


Estonija u jednoj utakmici zabila Hrvatskoj više golova nego u dosadašnjih osam


U devetom međusobnom susretu estonska reprezentacija je pobijedila hrvatsku vrstu 3-0 ostvarivši prvu pobjedu protiv ‘vatrenih’. Srećom, bio je to prijateljski susret.


U dosadašnjih osam susreta hrvatska vrsta je ostvarila šest pobjeda i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 16-2. Estonija je tako u jednom utakmici zabila više golova nego u osam dosadašnjih.


Hrvatska je protiv Estonije odigrala prvu službenu utakmicu nakon proglašenja neovisnosti. Bilo je to na startu kvalifikacija za EP 1996. godine u Engleskoj.


Do tada smo odigrali 13 prijateljskih utakmica, a gostovanje u Tallinnu 4. rujna 1994. godine bio je prvi kvalifikacijski susret ‘vatrenih’. Hrvatska je slavila 2-0 golovima Davora Šukera (45, 69)


Uzvratni susret je odigran u rujnu 1995. godine u Zagrebu uz uvjerljivu hrvatsku pobjedu 7-1. Tri gola je zabio Šuker (29, 58, 89), a među strijelce su se upisali i Mladen Mladenović (3), Alen Bokšić (29), Zvonimir Boban (41) i Igor Štimac (81). Pogodak za goste zabio je Reim u 17. minutiProtiv Estonije smo ponovo igrali u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Portugalu 2004. godine. Dvoboj u Osijeku bio je prvi službeni nastup Otte Barića na hrvatskoj klupi, a susret igran 7. rujna 2002. završio je 0-0. Uzvratni susret je igran u lipnju 2003. u Tallinnu, a Hrvatska je pobijedila 1-0. Pogodak odluke zabio je Niko Kovač u 77. minuti.

Uslijedile su dvije međusobne utakmice u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švicarskoj i dvije hrvatske pobjede. U Tallinnu je bilo 1-0, a u Zagrebu 2-0, a sva tri gola je zabio Eduardo da Silva. U Tallinnu je mrežu Marta Pooma zatresao u 32. minuti, a u Zagreb je zabio dva gola Pavelu Londaku u 39. i 50. minuti.


Prvu prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u svibnju 2010. godine, u Tallinnu je bilo 0-0, a dvije godine kasnije u Puli je bilo 3-1. Golove za hrvatsku vrstu zabili su Vedran Ćorluka (16), Nikola Kalinić (20) i Ognjen Vukojević (86), dok je strijelac za Estonce bio Vassiljev Konstantin (88).


Večeras su Estonci dočekali i veliko slavlje. Posve zasluženi su ostvarili jednu od svojih najvećih pobjeda, a strijelci u pobjedu 3-0 bili su Luts (1), Vasiljev (81) i Zenjov (84).


‘Vatreni’ primili najbrži pogodak u povijesti


Pogodak Siima Lutsa u 57. sekundi utakmice protiv Estonije, najbrži je pogodak kojeg je hrvatska nogometna reprezentacija primila u svojoj povijesti.


Do sada je rekord držao Makedonac Saša Ćirić koji je zatresao mrežu ‘vatrenih’ u drugoj minuti utakmice u kvalifikacijama za Euro 2000.


U susretu igranom 14. listopada 1998. godine u Zagrebu Ćirić je zabio vodeći gol već u drugoj minuti. Hrvatska je izjednačila u 16. minuti golom Davora Šukera, a u 45. minuti je za 2-1 zabio Zvonimir Boban. Dževdet Šainović je u 55. minuti izjednačio, a Boban je u 70. minuti donio pobjedu hrvatskoj vrsti.


Rekord je trajao 19 godina, dok se nije pojavio Luts upisavši se u povijest hrvatske nogometne reprezentacije.


Najbrži golovi koje je Hrvatska primila:


1. Estonija – Hrvatska 3-0 (prijateljska 2017.) – Siim Luts (1. minuta)


2. Hrvatska – Makedonija 3-2 (kvalifikacije za Euro 2000.) – Saša Ćirić (2. minuta)


3. Hrvatska – Portugal 0-3 (EP 1996) – Luis Figo (4. minuta)


4. Hrvatska – Češka 1-1 (5-2-11m, Kup kralja Hasana 2, 1996.) – Radek Drulak (4. minuta)


5. Ukrajina – Hrvatska 1-1 (Kvalifikacije za SP 1998) – Andrij Ševčenko (4. minuti)…