foto/video Stuttgart - Rijeka 2:2, bijeli u Europskoj ligi

Foto Silvano JEŽINA
Autor: ,
Objavljeno: 29. kolovoz 2013. u 17:59 2013-08-29T17:59:00+02:00

Izmakom treće minute sudačke nadoknade Mujanović je nakon sjajnog proigravanja Močinića pobjegao u kontru, zatresao mrežu s dvadesetak metara i postavio konačnih 2:2 za prolazak Rijeke u Europsku ligu i veliko slavlje gotovo 3 tisuće riječkih navijača na Mercedes Areni

STUTTGART U trećoj minuti sudačke nadokade vremena (od ukupno četiri) Ivan Močinić povukao je kontru koju je okončao točnim dubinskim dodavanjem između dva stopera za Gorana Mujanovića. Kekov jocker pobjegao je gotovo s centra sporohodnoj obrani »Stuttgarta« i izašavši iskosa pred Ulreicha postigao najvažaniji pogodak u novijoj povijesti riječkoga prvoligaša. Budući da je na semaforu svjetlilo 2:2, a na Kantridi je bilo 2:1 za Riječane jasno je bilo da više nema prostora za bilo kakav preokret.

Sudac Hansson ubrzo je puhnuo u zviđdaljku, a igrači i stručni stožer »Rijeke« odjetjeli u zagrljaj brojnim navijačima. Uskoro se na travnjaku našao i predsjednik Damir Mišković koji nije mogao suspregnuti emocije. Radova se kao da je zabio oba pogotka. Uskoro je formiran lanac zajedništva. Igrači, struka i čelni čovjek podigli su slavljeničke valove na tribina, na najbolji mogući način pokazali ono što je krasilo ovu momčad u dvije utakmice. »Rijeka« je u Europsku ligu ušla snagom zajedništva, a pritom najveće zasluge zaslužuje trener Matjaž Kek.
Utakmica je počela s obostranim respektom, čak i pretjeranim. Od gostiju se to možda i moglo očekivalo (većina igrača je prvi put istrčala pred 30 tisuća gledatelja), ali ne i domaćina kod kojega se očito duboko ukorijenio strah od novoga neuspjeha. Škarabot (5') nakon izleta u prazno Vargića i Rocker (14') nakon ubačaja Alispahića poslali su nespretnim rekacijama prijetnje po svoje vratare prije nego što je skočila gostujuća klupa u 15. minuti tražeći najstrožu kaznu nakon duela Kvržića i Boke.

AGOL02
Riječka fešta na Mercedes Areni / Snimio Silvano JEŽINA

Hanssen je samo odmahnuo rukom. »Rijeka« je u povojima sasvim pristojno stajala, ispunila Kekove najave o tome da će se nastojati učiniti nervoznima domaćina, koji je napravio previše tehničkih pogrešaka u osnovnim stvarima kao što su dodavanja da bi uspio organizirano pritisnuti. Tek nakon što je Traore počeo s lijeve strane slobodno ulaziti među riječke stopere poremetila se ravnoteža u »Rijekinoj« igri. I taman kada se činilo da je »Stuttgart« počeo dizati u igri »Rijeka« je povela u idealnim trenutku.
Zoran Kvržić je jednu polukontru okončao dubinskom dijagonalom za Leona Benka. Činilo se da će to biti rutinski posao za istrčalog vratara Ulreicha i(li) stopera Rockera. No, domaći branič i vratar su se sudarili na vrhu kaznenog prostora. Njemački dar iskoristio je Leon Benko i svojim 12. ovosezonskim pogotkom anulirao pogodak »Stuttgarta« na Kantridi – 0:1. Riječani su uzvratili darom svega pet minuta kasnije.

Nakon udarca iz kuta za domaće loptu je na vrhu kaznenog prostora primio Mehmed Alispahić i neoprezno je izgubio. Gentner je odnio loptu, a onda po ulasku u kazneni prostor lob udarcem sa 15 metara prebacio Vargića za 1:1. Teško je dokučiti je li kapetan »Švaba« centrirao ili doista gađao mjesto uz Vargićevu lijevu vratnicu. Činjenica je da je na semaforu svjetlilo 1:1 i da rezultat poluvremena nije realan utoliko što su obje momčadi postigle pogotke nakon neforsiranih pogrešaka, a ne uslijed rijetkih (polu)prilika. Uglavnom domaćih.
U 46. minuti Ibišević, a u 47. minuti Sharbini (Ulreich je loptu skrenuo u korner) bili su uvertirom za nabolju riječku priliku u 53. minuti. Pokrivač je točnom dijagonalom sa sredine igrališta izbacio na desnom boku Kvržića koji si je ušavši u kazneni prostor lažnjakom otvorio prostor za udarac. Vratar Ulreich nogom je odbio ne prejako tučenu loptu koju su mnogi već vidjeli u njegovoj mreži. U 65. minuti Kvržić se ponovo našao u šansi. Slabo je nakon Škarabotova ubačaja reagirao stoper Rocker (opet!), servirao je loptu Kvržiću čiji udarac sa 15 metara je prohujao kraj gola.

U 67. minuti Vargić se izvio i vršcima prstiju izbacio u korner udarac Cacaua, a odmah potom Kek je odlučio osvježiti momčad. Močinić i Mujanović trebali su trkački osvježiti momčad u kojoj su polako već kaskali Sharbini i Alispahić. Mujanovićevim ulaskom Kvržić je otišao na lijevu stranu, a Močinić pojačao blok na sredini terena. U 75. minuti brzonogi Traore je  projurio desnim bokom (možda mu je u jednom trenutku lopta pobjela izvan granica igrališta), Maleš zakasnio zavoriti leđa Škarabotu. Uslijedio je oštar prizemni ubačaj, neuhvatljiv za Vargića. Marić je podmetnuo nogu ispred Ibiševića i nastavio seriju pogodaka koji su pali uslijed grubih pogrešaka. U tim trenucima na stadionu je bilo malo onih koji su vjerovali da će se momčad u bordo dresovima biti kadra prirediti čudo...

90' Goooooooooooool! Močinić je sjajno proigrao Mujanovića koji je munjevito pobjegao u kontranapad i zatresao mrežu za 2:2

90' Lopta pred vratima Rijeke, Rijekina obrana je otklonila opasnost

75' Gol! Traore je prohujao po desnoj strani i ubacio loptu pred vrata, gdje je Marić u želji da otkloni opasnost zatresao vlastitu mrežu - 2:1

69' Traore je sjajno pucao s 25 metara, Vargić krajnjim naporom odbio loptu u korner

66' Kvržić je ponovo u prilici, dobar udarac završio je za malo pored vrata

59' Werner je ostao sam oči u oči s Vargićem iskosa po lijevoj strani, pucao je slabo i bio je to lak plijen za vratara Rijeke

52' Kvržić je prodor po desnoj strani prema sredini zaključio sjajnim udarcem kojeg je obranio Ulreich. U nastavku akcije Tomečak je opalio preko vrata

47' Sharbini je dobro pucao s 20-ak metara lijevo u donji bliži kut vrata, golman odbija u korner

46' Traore je ubacio loptu s lijeve strane, Ibišević oz blizine puca za malo pored vrata

38' Metež pred vratima Rijeke otklonio je Maleš izbacivši loptu preko vrata

35' Gol! Alispahić je izgubio loptu na rubu 16-erca, uzeo ju je Gentner i sjajnim udarcem pogodio suprotni kut vrata - 1:1

30' Gooooooooool! Branić Rocker i vratar Ulreich su se zbunili nakon ubačaja Kvržića i obojica propustili loptu Benku koji je ostao sam licem u lice s nebranjenim vratima - 0:1

30' Harnik je pucao glavom iz blizine, Vargić brani

25' Traore je nakon kornera imao otvoren prostor za udarac s ruba 16-erca, pucao je snažno, ali pored gola

24' Traore je krenuo sam na vrata Rijeke po lijevoj strani, Tomečak je na vrijeme otklonio opasnost

20' Cacau je pucao iz poluvoleja u padu, Vargić brani

19' Harnik je ostao kratak za nekoliko centimetara pred vratima Rijeke nakon dubinskog ubačaja

14' Alispahić je ubacio loptu s desne strane gdje ju je jedan branič Stuttgarta odbio prema svojim vratima, umalo iznenadivši vratara

5' Nakon ubačaja iz kuta s desne strane Vargić je otišao u prazno, a Škarabot umalo zatresao vlastitu mrežu

Na Mercedes Areni je oko 30.000 gledatelja, od čega oko 2.500 navijača Rijeke. Na stadionu je sjajna atmosfera.