30. srpnja 2016.
Prva HNL

foto Rijeka i Dinamo podijelili bodove na Kantridi

Objavljeno: 21. travanj 2012. u 18:52 2012-04-21T18:52:00+02:00

Riječane je u vodstvo doveo Damir Kreilach iz jedanaesterca na Ivanu Bošnjaku u 26. minuti.

RIJEKA – U 84. minuti utakmice Čulina je povukao kontru »bijelih« po desnoj strani, nakratko se oslobodio svojega čuvara Vide, pokušao po ulasku u kazneni prostor pronaći usamljenog Stepčića, no vratio se Leko, odnio loptu i osujetio najbolju priliku »Rijeke« u nastavku utakmice.

Uslijedila je brza (polu)kontra »modrih«, Badelj je ubačajem s desnoga boka pronašao na drugoj stativi usamljenog Pivarića (Palibrk ga nije stigao zatvoriti), koji je vrškom kopačke s nekoliko metara pogurnuo kraj vratara Lisjaka i rasplinuo riječke snove o iznenađenju.

Riječani su do same završnice utakmice držali u rukama sva tri boda, isključivo obranom pokušali su sačuvati kapital iz prvoga poluvremena, no na kraju su, što je paradoksalno, matirani iz kontre nakon jednog od rijetkih izleta u Kelavin kazneni prostor.

»Dinamo« je tijekom cijele utakmice bio dominantniji, bolji, »Rijeka« prerano počela čuvati minimalnu prednost da je na kraju ne bi izgubila. S obzirom na poraz izravnog konkurenta »Intera« dan ranije i ovaj bod se čini dragocjenim u borbi za opstanak iako dojam je da je »Rijeka« uz nešto hrabriji pristup mogla puno bolje iskoristiti »Dinamovu« neizainteresiranost i nemotiviranost.
»Bijeli« su kroz tjedan najavljivali agresivan pristup od prve minute, no da u 2. minuti Datković nije Kovačićev bijeg okončao startom s leđa sudac Križarić ne bi imao razloga za ozbiljniju intervenciju u povojima utakmice.

»Rijeka« je djelovala preplašeno i blijedo. »Modri« su bez većih poteškoća zagospodarili terenom i kroz visoki posjed lopte strpljivo počeli stiskati obruč oko riječkog kaznenog prostora. Bez šansi, ali gosti su djelovali toliko sigurno da se vjerojatno ni najoptimističniji navijači »Rijeke« nisu nadali da će jedan od rijetkih izleta na suparničku polovicu u 26. minuti donijeti neočekivano vodstvo.

Raspoloženi Antonini Čulina lijepo se oslobodio Ibaneza uz lijevu aut liniju i krenuo okomito prema domaćem kaznenom prostoru. Kada je stigao nadomak kaznenog prostora gurnuo je loptu između stopera Šimunića i Vide, do nje je prvi došao Bošnjak. Uslijedio je duel Šimunića i Bošnjaka nakon kojega se napadač »Rijeke« našao na travnjaku. Sudac Križarić pokazao je uz proteste »modrih« na »bijelu točku«, a Damir Kreilach mirno realizirao najstrožu kaznu  – 1:0.

Vodstvo Riječana nije ništa bitno mijenjalo u igri obje momčadi. »Rijeka« se i nadalje branila s devetoricom igrača (u špici je bio usamljeni Bošnjak), a »Dinamo« nastavio u ritmu malo zahtjevnije prijateljske utakmice vrtjeti loptu oko riječkog kaznenog prostora tražeći pukotine u obrani.

Rijeka - Dinamo 1:1

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 5500. Sudac: Igor Križarić (Čakovec) 6,5. Strijelci: 1:0 Kreilach (27'-11m), 1:1 Pivarić (85'). Žuti kartoni: Datković, Močinić, Čaval, Salčinović (Rijeka), Šimunić, Sylvestr (Dinamo)
RIJEKA: Lisjak 7, Datković 6, Drpić 6,5, Čagalj 6,5, Čaval 6, Kreilach 6, Živulić 5,5, Čulina 6 (od 90' Miloš -), Močinić 5,5 (od 60' Stepčić 5,5), Salčinović 6, Bošnjak 6,5 (od 72' Palibrk -).
DINAMO: Kelava -, Vrsaljko 6, Šimunić 5 (od 57' Alispahić 6), Vida 6, Ibanez 6, Leko 6,5, Badelj 6,5, Kovačić 6,5 (od 77' Pivarić 6,5), Sammir 6,5, Sylvestr 6,5, Bećiraj 5,5 (od 56' Krstanović 6,5).

Koliko su to uspješno »modri« radili najbolje govori podatak da su u prvih 45 minuta samo jednom ozbiljnije zaprijetili Lisjaku. I to u 15. minuti kada je Sammir izveo slobodan udarac gotovo s mjesta gdje se izvodi udarac iz kuta, a Vida skrenuo loptu glavom u donji desni kut. Vratar Lisjak izbio je loptu u korner.
Nastavak nije donio bitno drugačije odnose snaga na terenu. »Dinamo« je i dalje imao više loptu u nogama, »Rijeka« se uglavnom solidno branila, »krala« vrijeme između povremenih odlazaka na suparničku polovicu koji su uglavnom završavali s izgubljenom loptom na 20-etak metara od Kelavinih vratiju.

U 56. minuti Čačić je posegnuo za svojih uobičajenim »jockerom« Ivanom Krstanovićem, izvukao je iz igre i tragičara Šimunića, te umjesto njega uveo veznjaka Alispahića. Leko je povučen iz veznog reda na poziciju stopera.

Svježe modre snage počeli su dizati ritam gostujućih napada, a onda je stigao riječki odgovor. Navijački! Serija gromoglasnih eksplozija (nekoliko baklji nije završilo u terenu), posebna kooreografija u Armadinoj režiji, u prvom redu digla je na noge domaće navijače, a onda barem malo podigla riječku momčad koja je počela gubiti dah i korak u nastojanjima da sačuva svoja vrata i minimalnu prednost.

Dovoljno da se dobije na vremenu, ali nedovoljno da bi se izbjegle situacije iz 73. i 77. minuti kada je počela popuštati koncetracija u zgusnutoj riječkoj formaciji. Na scenu je tada stupio vratar Lisjak. Prvo je osujetio Krstanovićev projektil s 20 metara, a onda napravio malo čudo i sa svega nekoliko metara instinktivno obranio udarac Sylvestera. U 84. minuti ni Lisjak  nije mogao ništa.

S2104B17
Rijeka - Dinamo na Kantridi, Foto: R. BRMALJ

Šibenik – Slaven Belupo 1-1 (0-1)

U utakmici 27. kola Prve HNL Šibenik i Slaven Belupo igrali su 1-1 (0-1).
Strijelci: 0-1 Brezovec (10), 1-1 Bašić (72).
Pred 500 gledatelja na stadionu Šubićevac sudio je Marić iz Daruvara.

Zadar – Cibalia 1-0 (0-0)

U utakmici 27. kola Prve HNL Zadar je na stadionu Stanovi svladao Cibaliju sa 1-0 (0-0).
Strijelac: 1-0 Prahić (78).
Pred 1.000 gledatelja sudio je Zebec iz Varaždina.