Europska liga

foto Rijeka - Betis 1:1; Benko iz volejčine za 1:0, Cedrick poravnao

Foto Vedran KARUZA
Objavljeno: 3. listopad 2013. u 19:07 2013-10-03T19:07:00+02:00

Benko iz poluvoleja u 10. minuti doveo bijele u vodstvo, Cedrick iskoristio smušenost obrane Rijeke za poravnanje u 14.

RIJEKA Još jedan »Real« je zaustavljen na Kantridi! Ukupno četvrti u »Rijekinoj« povijesti. Nakon što su oni iz Valladolida i Madrida  doživjeli grubo prizemljenje pod riječkim stijenama osamdesetih godina »Real Betis« ovoga četvrtka nije uspio opravdati ulogu favorita.
»Bijeli« su osvojili svoj povijesni bod u skupini Europske lige zahvaljujući pogotku Leona Benka u povojima utakmice i požrtvovnoj, hrabroj igri cijele momčadi u nastavku susreta. Mali europski podvig slavio se dugo na tribinama, skandiralo se treneru Keku, s igračima podizali valovi radosti kao da su Benko i suigrači iskoristili jednu od prilika u nastavku kada se činilo da bi se odvažni pristup »bijelih« mogao obilato isplatiti. Neka i nije. »Rijeka« je unatoč tome slavila svoje junake...

Uoči utakmice Rijeke i Betisa / Foto V. Karuza, D. Škomrlj

Matjaž Kek naslutio je prošloga ponedjeljka da će izvesti momčad s dva klasična napadača i to je učinio. Krstanović i Benko zaigrali su ispred Brezovca, Maleša, Močinića i Kvržića. Pepe Mel je pak odlučio odmoriti većinu svojih prvotimaca. Juanfran i Sevilla se tek mogu smatrati članovima prve jedanestorke, a Xavi Torres i Didac Vila igračima koje trener »Betisa« nerijetko koristi u rotaciji. Gostujući trener je očito procjenio da i s kombiniranom momčadi može izvući povoljan rezultat na Kantridi, a već uvodne minute utakmice mu nisu dale za pravo.

Nesigurnost

Maleš je u 2. minuti presjekao jedno dodavanja, gurnuo u prostor za Benka koji je udarcem iskosa natjerao Andersena na izbacivanje lopte iz bližega kuta u korner. Ohrabrena dobrim početkom »Rijeka« je u 10. minuti povela. Bila je to još jedna dobitna kombinacija.

SP310VK16
Rijeka - Betis / Snimio Vedran KARUZA

Brzonogi branič oslobodio se Vile na desnoj strani, Krstanović odvukao dvojicu braniča na bližu vratnicu, a usamljeni Benko zahvatio ljevicom loptu koja se trenutak kasnije našla u Andersenovoj mreži – 1:0. »Rijekino« vodstvo trajalo je točno četiri minute. Španjolci su poravnali nakon što riječki veznjaci i braniči nisu uspjeli iz tri pokušaja izbaciti loptu s vrha vlastitog kaznenog prostora. Na kraju je lopta došla do Cedrica koji je udarcem iz koljena, s mjesta, savladao nemoćnog Vargića – 1:1.

Rijeka i Betis / Foto S. Ježina

Nakon tog pogotka u riječke redove uvukla se  nesigurnost, strah od nove pogreške. Riječani su pritom stajali predaleko od igrača da tehnički kvalitetniji pojedinci ne bi prelako počeli dominirati travnjakom i ulaziti u (polu)prilike. Posebno neugodan bio je strijelac Kongoanac Cedric. U 22. minuti  Vargić je izvukao njegov udarac ispod grede u korner. U 24. minuti opet je riječki vratar izbacio loptu u korner, ovoga puta nakon udarca Juanfrana. U 28. minuti Cedric je pokušao glavom, ali je bio zamalo neprecizan.

Rijeka - Betis 1:1

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 9000. Strijelci: 1:0 Benko (10'), 1:1 Cedric (14').  Sudac: Sergij Bojko (Ukrajina) 6,5. Žuti karton: Brezovec, Boras, Krstanović (Rijeka) i Torres, Perquis (Betis)
RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 7 (od 62' Boras -), Knežević 7, Marić 6,5, Bertoša 6,5, Brezovec 6,5 (od 84' Sharbini -), Močinić 6,5, Maleš 6,5, Kvržić 6 (od 65' Mujanović -), Krstanović 6, Benko 7.
BETIS: Andersen 6, Steinhofer 6, Perquis 6,5, Jordi 6,5, Dida Vila 6,5, Reyes 6 (od 58' Igiebor 6,5), Xavi Torres 6,5, Cedric 7, Sevilla 6,5 (od 69' Verdu -), Juanfran 6,5, Rodriguez 5,5 (od 85' Molina -).

Riječke prilike

I onda se u 44. minuti potpuno neočekivano otvorila prilika za novo vodstvo. Brezovec je povukao kontru, proigravši uz desnu aut liniju Benka koji je ušao iskosa s desne strane u kazneni prostor, te tražio na drugoj stativi natrčalog Krstanovića. Benko je potkopao loptu, »promašio« Krstanovića i priliku kakva se ne smije propustiti.

Rijeka i Betis / Foto R. Brmalj

U nastavku kao da je na travnjak izašla jedna druga bijela momčad iako Kek nije promjenio niti jednog igrača. Promjenio se u prvom redu pristup. »Bijeli« su se rastrčali travnjakom, počeli dobivati duele jedan za drugim i ulaziti u prilike za vodstvo. U 46. minuti Benkov udarac je završio u bloku nakon što je Kvržić isprovocirao grešku gostujuće obrane, a Krstanović  podvalio loptu u prostor. U 53. minuti prvo je Krstanovićev, a onda i Brezovčev udarac završio u bloku.

Ključne minute

10. minuta
Leon Benko doveo je Rijeku u vodstvo na dodavanje Ivana Tomečaka. »Bijeli« su stekli vodstvo i psihološku prednost koju su prebrzo prosuli.
14. minuta
Cedric je kaznio neodlučnost u domaćim redovima i poravnao rezultat. Nakon toga »Betis« se rastrčao i razigrao, nanizao, a srećom po Riječane nije i realizirao nekoliko prilika.
44. minuta
Benko nije uspio pronaći Krstanovića u jednoj riječkoj kontri koja je slutila na novo vodstvo domaćih.
46. minuta
Rijeka je promašila i drugu priliku za vodstvo nakon što je Kvržić natjerao gostujuću obranu na grešku, Krstanović proigrao Benka čiji udarac je u odsutnom trenutku netko blokirao.
58. minuta
Trener Betisa počeo je u igru uvoditi prvotimce očito shvativši da ova postava nije u stanju održavati lako nulu, a kamoli tražiti drugi, vodeći pogodak.
62. minuta
Ivan Tomečak morao je iz igre zbog ozljede. Umjesto njega je u igru ušao Ivan Boras. Nenadoknadiv gubitak za »bijele«, izgubili su važnu polugu na desnoj strani, asistenta kod gola.
90'+
Ukrajinski sudac Bojko označio je nakon četiri minute nadoknade kraj utakmice i muka po riječku obranu koja je već bila na izdisaju. Slavlje je moglo početi!

Publika je to osjetila i počela gurati Riječane prema drugom pogotku, ali i gostujući trener Mel koji je shvatio da je vrag odnio šalu pa je u igru počeo uvoditi one svoje najbolje igrače. Utakmica je skrenula u potpuno neizvjesne vode. Kek se nije mirio remijem. Uvođenjem Sharbinija umjesto Brezovca potpuno se otvorio, jer na travnjaku su u tom trenutku bili Benko, Krstanović i Mujanović. No,  u riječkim spremnicima više nije bilo goriva za drugi pogodak.