Danas: 19° 1
Sutra: 19° 19° 1
16. srpnja 2019.
Nije bio dovoljno dobar...

RIJEČKI PEČAT Jamilu Collins sudjelovao u plasmanu Nigerije u polufinale Afričkog Kupa nacija

Slavlje Nigerijaca u Kairu/Foto REUTERS
Objavljeno: 11. srpanj 2019. u 3:19 2019-07-11T03:19:00+02:00

Jedan od prvih Nigerijaca u Rijeci odigrao je svih 90 minuta protiv Senegala. Zanimljivo riječ je o lijevom beku, profilu igrača za kakvim od prvoga dana prijelaznoga roka vapi Igor Bišćan, trener Rijeke

KAIRO Nogometaši Nigerije nakon šest godina čekanja ponovno su se plasirali u polufinale Afričkog Kupa nacija, nakon što su u četvrtfinalnoj utakmici odigranoj u Kairu pobijedili reprezentaciju Južnoafričke Republike sa 2:1.

Nigerija je povela u 27. minuti pogotkom Chukwuezea. Zungu je izjednačio u 71. minuti, kad su VAR asistenti poništili odluku pomoćnog suca o zaleđu. No, u 89. minuti je južnoafrički vratar krivo procijenio jedan ubačaj, promašio s izlaskom na loptu i dopustio Ekongu da postigne pobjednički pogodak za Nigerijce koji su po 15. put izborili mjesto u polufinalu Afričkog Kupa nacija.

Za mjesto u svom osmom finalu Nigerija će se boriti protiv pobjednika dvoboja Obala Bjelokosti – Alžir, koji je na rasporedu u četvrtak, 11. srpnja, od 18 sati. U srijedu su se, po četvrti put u svojoj povijesti, u polufinale plasirali i nogometaši Senegala pobijedivši Benin sa 1:0 (0-0). Pogodak za plasman u polufinale postigao je Evertonov veznjak Idrissa Gueye u 69. minuti na asistenciju Sadija Manea. Gueyeu je to bio prvi pogodak na turniru, a Senegal je treću utakmicu zaredom sačuvao svoju mrežu. Senegalci u polufinalu čekaju pobjednika četvrtfinalnog dvoboja Madagaskar – Tunis koji je na rasporedu u četvrtak, 11. srpnja.

U sastavu Nigerije svih 90 minuta na travnjaku je proveo Jamilu Collins, branič doveden u Rijekin omladinski pogon iz nogometne Akademije Abuja koju je predsjednik Rijeke Damir Mišković pokrenuo i financirao uz pomoć kapitala Gabrielea Volpija. Collins je jedna od prvih igrača koji je kao plod te suradnje stigao u Rijeku i jedan od rijetkih koji se udomaćio do te mjere da je naučio prilično tečno - hrvatski jezik. To mu, međutim, nije pomoglo da se izbori za mjesto u prvoj momčadi Rijeke. Kao i većina nigerijskih igrača pokušavao se neuspješno nametnuti kroz brojne posude da bi na kraju kao slobodan igrač završio u Padebornu. Collins je prošle sezone standardno igrao u njemačkom drugoligašu koji je istekom prošle sezone izborio promociju u Bundesligu, a sjajnu sezonu okrunio je najmanje polufinalom Afričkog Kupa nacija. Iako je znao igrati i na drugim pozicijima Collinsovo prirodno mjesto je lijevi bek za kojim Rijekini sportski direktor tragaju ovoga ljeta nakon što je trener Igor Bišćan zavapio za lijevonogim braničem.

Jamilu-Collins-000004BB7BDC6F8C

Nigerijski napadač David Okereke također je svojevremeno bio dio Akademija Abuja. Štoviše, pokojni trener Božidar Matijević, kojemu je Damir Mišković povjerio vođenje svoje nigerijske akademije, Okerekea je doveo u Hrvatsku za nastupa na Kvarnerskoj rivijeri i memorijalu Mladen Ramljak. Okereke, međutim, nije završio u Rijeci već je 2016. godine pristupio Speziji. Deset pogodaka i 12 asistencija u 54 nastupa njegov je učinak u Serie B u dresu Spezije što očito nije prošlo nezapaženo na europskom tržištu. Okereke (21) je ovoga ljeta prešao u Club Brugge, a Spezija zaradila osam milijuna eura na ime odštete za igrača u kojega je uložila onoliko koliko je bilo neophodno da bi ga se razvilo i na njemu lijepo zaradilo.

Što ti je sudbina ili kriva procjena, naravno, sve ovisno u kutu gledanja. Na Rujevici u ovom trenutku nemaju igrača za kojega bi mogli uprihoditi osam milijuna eura od prodaje, a ni boljega lijevoga beka od Jamilua Collinsa kojemu svakim novim nastupom na Afričkom Kupu nacija raste vrijednost na europskom nogometnom tržištu. Collinsova cijena (transfermarkt) je prije početka Afričkog Kupa nacija iznosila 1,5 milijuna eura...