Danas: 14° 1
Sutra: 14° 14° 1
14. listopada 2019.
Sjajan početak prvenstva

video Nogometaši Orijenta 1919 na svojoj Krimeji izvukli 2:2 protiv Dinama II u infarktnoj završnici

Foto Roni Brmalj
Objavljeno: 24. kolovoz 2019. u 20:12 2019-08-24T20:12:00+02:00

RIJEKA Utakmica drugog kola Druge lige nogometaša Orijent - Dinamo II 2:2 (1.0). Stadion Krimeje. Gledatelja 1000. Sudac Andrej Burilo (Osijek) - 6,5. Pomoćni suci Dražen Pejić (Vukovar), Mario Jurić (Osijek). Strijelci: 1:0 Iličić (33'), 1:1 Baturina (53+ - 11 metara), 1:2 Šipoš (77'), 2:2 Fumić (90'). Žuti kartoni: Travaglia(Orijent), Jovičević (Dinamo).

ORIJENT: Berković 6,5, Mulac 6, Iličić 7 (67' Črnko), Flego 6 (od 80' Fumić 7), Travaglia 6,5, Monjac 6,5, Liber 6 (od 78' Fatić 6), Ivančević 6, Mohorovičić 6, Vidas 6, Tadejević 6,5

DINAMO II: Horkaš 6, Hrvoj 6, Gogić 6,5, Gvardiol 5,5, Jelenić 6, Franjić 6,5, kapitanović 7,. Đira 6 (od 78' Čuić-), Baturina 6 (od 60' Jovičević 6), Krizmanić 5,5 (od 65' Šipoš 6), Gyuhyong 6,5.

Trilerovski rasplet na travnjaku Krimeje sa happy endom za domaći Orijent. Protagonist je bio mladi Florian Fumić koji se pokazao jockerom trenera Fausta Budicina. Domaća "desetka" je ušla u igru u 80. minuti kada je Dinamo II vodio 2:1 i prema onome što se događalo na terenu doimao se kao da već ima ruke na cijelom plijenu. Međutim u sudačkoj nadoknadi vremena, kojuj je slavni trener Orijentaša pokojni Ivan Đalma markovićš nazivao "zonom Cesarini" domaći su izborili korner sa lijeve strane.

Visoki ubačaj je izgledao previsok no lopta je s desnog boka vraćena u sredinu i nakon silnih neuspjelih gostujućih pokušaja da je izbiju ona uje "karambolom" nekako stigla do Fumića. Ovaj se nije nimalo krzmao i iz blizine ju je zakucao u mrežu za podjelu plijena i konačnih 2:2. U taj čas je stala kiša, razvedrilo se nad travnjakom a nakon svega navijači domaćih sa dupkom ispunjenih tribina su kao jedan ustali na noge i plljeskom su nagradili svoje ljubimce po izlasku iz igre.

Bio je to uzbudljiv epilog viđenoga u ovoj utakmici u kojoj su se Orijent i Dinamo II izmjenjivali u vodstvu te u onome prikazanome u igri. Domaćinima je bez ikakvih dilema pripalo prvo poluvrijeme a gostima drugi dio igre te se obzirom na to krajnji ishod doima najpravednijim rezultatom. Crbveni su u tom prvom dijelu igre do odlaska na odmor nadmudrili mlade "modre" kojima su prepustili sredinu terena.

Ovi su dominirali ali samo naizgled sa silnim posjedom lopte koji je međutim bio totalno sterilan sa malim ili nikakvim plodovima pred mrežom golmana Carla Berkovića. Domaći su pak grupirani u obrani vješto vrebali prilike za transformaciju u napad kada su znali itekako priprijetiti Zagrepčanima. Prvi puta je tako bilo u 21. minuti kada je udarac Nina Mohorovičića prošao kraj gola. Samo tri minute kasnije pljesak je pobrao raspoloženi Mateo Monjac.

Sa lijeve strane je došao iskosa u šesnaesterac a onda se zabavio sa suparničkim braničima, temeljito ih je "izlažnjakao" a nakon tog efektnopg poteza kojim je zabavio publiku poslao je dijagonalan udarac koji nije pogodio mrežu. To je ispala "artiljerijska priprema" za vodeći pogodak Krimejčana. Igrala se 33. minuta kada je netko od Zagrepčana igrao rukom i dosuđen je slobodan udarac sa desne strane.

3808308

Monjac je ubacio loptu u sredinu a Miroslav Iličić je reagirao u maniri rasnog strijelca, munjevitim sprinterskim startom ostavio je svih za sobom i onda je glavom iz blizine zakucao loptu iza nemoćnog Dinka Horkaša za 1:0 čime je materijalizirao taktičku nadmoć svoje momčadi.

U drugom poluvremenu na terenu je počela druga pjesma, ovog puta je Dinamo II preuzeo niti igre. Domaćini, koji su u prvih 45 minuta bili kompaktni čuvajući sve moguće prilaze svojim vratima i koristeći onda široke prolaze za odlaske u kontranapade, polako su se sve više počeli otvarati i širiti u igri, što je sve bila voda na zagrebačku vodenicu. U 49. minuti je nastala gužva pred golom Orijenta ali je Berković na koncu odlično reagirao.

Lopta je stigla do Marka Đire a gostujuća "osmica" je iz blizine odapela prizeman udarac prema suprotnom kutu ali je "jedinica" Krimejčana spremno odgovorila i odbila je loptu u korner. Ipak, u 53. minuti Berković je bio skroz nemoćan. Pokretljivi Kim Gyuhyong je bio u jednom duelu u šesnaestercu i pao je a sudac Andrej Burilo je sve to ocijenio prekršajem za najstrožu kaznu.

3808300

Roko Baturina, do tada ne baš previše zapažen je sigurno iveo taj jedanaesterac i izjednačio je na 1:1. Samo dvije minute potom domaćin Benjamin Ivančević je izveo odličan prodor, uputio je i dobar udarac ali je Dinko Horkoš uspio obraniti. Značajke igre su međutim ostale slične pri čemu se gostima otvaralo i dalje dosta prostora za ostvarenje svojih namisli. zaprijetili su tako i u 71. minuti kada je lopta stigla do Bartola Franjića ali gostujuća "šestica" je bila neprecizna, poslala je loptu krtaj gola.

Ipak u 77. minuti nije bilo pomoći za Orijentovu obranu a u glavnoj ulozi je bio razigrani Dino Kapitanović koji je prodorima po bokovima zadavao dosta glavobolje svojim suparnicima. U ovom slučaju je zablistao po lijevoj strani kada je posijao čuvare iza sebe i nakon toga je uputio loptu u sredinu. Servirao je idealnu priiliku Leonu Šipošu a ovaj igrač kojega je trener Igor Jovičević uveo u igru nije imao većih problema za pogađanje cilja, lako je poslao loptu u mrežu.

Orijentu je nakon toga vrijeme prolazilo sve brže, istjecale su minute a domaći nisu mijenjali značajke igre ne uspijevajući iskombinirati neku opasniju situaciju pred vratimka Dinama II dok je klupa reagirala izmjenama. Sa druge strane su gosti čuvali minimalno vodstvo bez nekih velikih ambicije pa se obzirom na ono što se odvijalo tijekom tih završnih minuta ponajviše činilo da će ovi starrtni bodovi s Krimeje otići put Zagreba.

Domaći nogometaši se međutim nisu predavali do kraja u toj svojoj drugoligaškoj ovosezonskoj premijeri pred vjernim i bučnim navijačima i za to su nagrađeni kada se već činilo da je svemu kraj, na koncu je ipak bilo 2:2.

Minuta šutnje za Dragana Rajovića

Utakmica na Krimeji je bila i sjećanje na jednu od legendi Krimeje, nedavno preminuloga Dragana Rajovića. Riječ je o dugogodišnjem igraču Orijenta iz "šezdesetih" i "sedamdesetih", članu najslavnije generacije u dugoj povijesti Orijenta koji je prije susreta istaknut, spomen mu je održan minutom šutnje.T

Zadovoljan i Marin Mišković

Osim domaćih navijača nakon utakmice zadovoljan je bio i voditelj stadiona Krimeje Marin Mišković. Isticao je naime kako je teren izdržao dugotrajni pljusak, dobro pripremljen travnjak je ostao ravan do kraja utakmice.