Nogometno ogledalo O. Rivettija

Komentar Nisu Riječani Bosutski bećari, ali granulo je sunce

Foto Davor KOVAČEVIĆ
Objavljeno: 27. studeni 2017. u 16:12 2017-11-27T16:12:00+01:00

Nogometaši Rijeke vratili su se tamo gdje im je mjesto, na drugu poziciju HNL-a, zahvaljujući boljoj gol razlici u odnosu na Hajduk i Osijek. Ali i zbog činjenice da su Rijekini susjedi remizirali (svako je izgubio po dva boda) na Poljudu. Splićani novog trenera Željka Kopića, nakon »raspjevana nastupa« u pulskoj Areni, morali su spašavati bod s Osijekom u sudačkoj nadoknadi... Said je ugurao loptu u mrežu.

Čudna je nogometna igra. Posljednji Rudeš držao je u šahu vodeći Dinamo i da Glauder nije diletantski pogriješio, Hodžić ne bi izjednačio... A razlika je 29 bodova...

Riječani su, nakon što su u posljednjih pet utakmica HNL-a prokockali čak 14 bodova (osvojili tek jedan!) konačno nekoga pobijedili. Očekivano, reklo bi se, jer »kladionica« je nudila 12 na pobjedu Cibalije, 5,75 na remi i 1,30 na uspjeh Rijeke... Bez obzira na to što je Matjaž Kek u drugom poluvremenu crtao pobjedu tako da je betonirao sredinu terena (Maleš za Pavičića), odnosno stavio osigurač ispred obrane, poučen brojnim lošim iskustvima u Europi i na domaćoj sceni. Sa Puljićem je tražio svježinu, a onda je u sudačkom vremenu zaigrao i Elez... Ah, prokletstvo sudačkog vremena.

Na vinkovačkom travnjaku, bolje rečeno njivi za sadnju krumpira kako su minute odmicale, igrala je samo jedna momčad – Rijeka. Nakon dvadesetak minuta bilo je 2:0 uz još nekoliko dobrih situacija za pogodak. Ali, kada je Rijeka u pitanju ove sezone, vrag nikad ne spava. Vinkovčani su do odmora uspjeli pronaći rupu u riječkoj obrani iako su se rijetko pojavljivali u Prskalovoj blizini.

A kada Rijeka primi pogodak, bez obzira na to kakve je kvalitete suparnik, aktivira se ona Kekova »o pritisku kojega ne vide oni s kauča«. Izvučeno iz konteksta, o atenskoj je utakmici riječ, na kojoj Mišković nije bio. Činjenica je da se Rijeka i u Vinkovcima, protiv nedorasla suparnika, našla pod pritiskom. U strahu od greške koju će platiti pogotkom... Problem je lako detektirati, u glavama igrača. Kolektivni nedostatak samopouzdanja. Iako su u Ateni prvo poluvrijeme odigrali na razini Lige prvaka!

Sve je sinoć bilo lakše domaćinima koji nisu imali što izgubiti, a bilo im je dozvoljeno braniti i čekati da je pojavi grom iz vedra neba. Metaforički, naravno, jer ambijent je bio scena za snimanje horror filmova. Depresivno, nimalo poticajno. Crni oblaci, kiša i »Pehlinski Kingsi«, koji lako krote suparnike nebesko plave boje... Ali, na djelomično potopljenom travnjaku, uglavnom blatnjavom, lakše je organizirati fazu obrane (to je uvijek lakši dio), nego stvarali kombinacije, stvarati akcije. Riječani su u prvih dvadesetak minuta postigli dva, a mogli još toliko golova... Dok je teren još donekle bio u dobrom stanju. Što je vrijeme odmicalo, bila je voda na mlin slabijega, igra snage, a ne znanja.

Rijeka je pobijedila lakše nego što to pokazuje rezultat, ali nije to bila utakmica koju će se netko već danas sjećati. Najvažniji su, međutim, bodovi, jer to je ono što Riječanima nedostaje na prvenstvenoj ljestvici. I što nije nebitno, nitko od igrača s dva žuta kartona (Gavranović, Gorgon, Pavičić, Punčec i Žuta) nije dobio opomenu, nije otpao za subotnji jadranski derbi s Hajdukom na Rujevici.

Rijeka sada brani dugo mjesto od Hajduka i Osijeka, s pogledom prema gore, prema Dinamu, koji bježi dvanaest bodova.

Nisu Riječani u Vinkovcima bili Bosutski bećari, ali nakon ove utakmice, i još više one u Ateni, Matjaž Kek ima opet momčad koja zna što želi i kako do uspjeha. Težak teren ubio je maštu, zarobio brzinu, nije dozvoljavao da Rijeka pokaže raskoš znanja. Valja, svejedno, još malo poraditi na glavama.