Slijedi igra velikih

LIGA PRVAKA: Liverpool, Sevilla, Porto i Šahtar u osmini finala. Redsi razmontirali Spartak sa sedam komada

U skupini F Manchester City je osigurao plasman u osminu finala kao pobjednik skupine, a za drugo mjesto borili su se Šahtar i Napoli. Ukrajinci su uoči zadnjeg kola imali tri voda više i trebao im je barem bod protiv Cityja koji je u Ukrajinu doputovao u šarenom sastavu jer je Pepe Guardiola čuvao igrače za nedjeljni derbi protiv Manchester Uniteda.

ZAGREB – Nakon što su završena natjecanja po skupinama Lige prvaka doznali smo i posljednja četiri sudionika osmine finala, a to su Liverpool, Sevilla, Porto i Šahtar. Prije njih mjesto u osmini finala izborili su Barcelona, Bayern Munchen, Bešiktaš, Chelsea, Manchester City, Paris Saint-Germain, Real Madrid, Tottenham, Basel, Juventus, Manchester United i Roma. Ždrijeb parova osmine finala je 11. prosinca u Nyonu.

Uoči zadnjeg kola najveća drama je bila u skupini E gdje su tri kluba mogla dalje – Liverpool, Sevilla i Spartak. Međutim, nakon svega 18 minuta sve je bilo gotovo. Liverpool je u izravnom sudaru za prolaz na Anfieldu deklasirao Spartak 7-0 postigavši već u prvih 18 minuta tri gola, a strijelci su bili Philippe Coutinho (4-11, 15) i Firminho (19).

Liverpool je i u prošlom kolu imao 3-0 protiv Seville, pa je potom primio tri gola. No, ovoga puta engleski velikan nije dozvolio iznenađenje. Mane je golom u 48. minuti zabio za 4-0. Golijadu je nastavio Coutinho u 51. zabivši za 5-0, a Mane je u 76. minuti i šesti put svladao Aleksandra Selihova. Do kraja susreta među strijelce se upisao i Salah u 86. minuti.

Dejan Lovren je igrao do 60. minute, dok je u 61. minuti u momčad Spartaka ušao Mario Pašalić.

U drugom susretu Maribor i Sevilla su odigrali 1-1 i Španjolci su osvojili drugo mjesto. Maribor je poveo u 10. minuti golom Tavaresa, a izjednačio je Ganso u 75. minuti.

Šahtar je to iskoristio pobijedivši 2-1. Bernard (26) i Ismaily (33) su zabili za Šahtar, a Aguero u sudačkoj nadoknadi iz kaznenog udarca za goste.U drugom susretu Feyenoord je identičnim rezultatom pobijedio Napoli koji seli u Europsku ligu. Gosti su poveli već u 2. minuti golom Piotra Zielinskog, izjednačio je Nicolai Jorgensen u 33. minuti, a pobjedu Nizozemcima donio je St Juste u sudačkoj nadoknadi i to s igračem manje nakon što je u 83. minuti isključen Vilhena. Marko Rog je za Napoli igrao posljednjih pola sata.

U skupini G Bešiktaš je kolo prije kraja osigurao broj 1, a Monaco se oprostio od Europe. Za drugo mjesto borili su se Porto i RB Leipzig. Oba sastava su posljednjih 90 minuta dočekala sa po sedam bodova, no Portugalci su bili bolji u međusobnom susretu. Portu je pomoglo i to što je Monaco na Dragau nastupio bez ponajboljih igrača. Leonardo Jardim je želio pružiti priliku igračima koji su manje igrali. Na koncu je Porto slavio s uvjerljivih 5-2 i prošao dalje. U drugom susretu Bešiktaš je na gostovanju slavio 2-1.

Junak utakmice u Portu bio je Vincent Aboubakar koji je postigao dva gola (9, 33) i sjajno uposlio Yacinea Brahimija za 3-0 u 45. minuti. Glik je smanjio iz kaznenog udarca u 61. minuti, ali je Alex Telles četiri minute kasnije vratio Porto na tri gola prednosti. U 78. minuti Falcao je zabio za 4-2, a Soares je u 88. minuti postigao i peti gol za Porto. Danijel Subašić nije branio već je umjesto njega nastupio Diego Benaglio. Oba sastava su utakmicu završila s igračem manje, u 38. minuti su zbog međusobnog koškanja isključeni Felipe kod Porta, te Ghezzal kod gostiju.

U drugom susretu Turci su slavili 2-1 potvrdivši prvo mjesto, dok njemački doprvak natjecanje nastavlja u Europskoj ligi. Bešiktaš je poveo u 10. minuti golom Alvara Negreda iz kaznenog udarca, izjednačio je Keita u 87. minuti, no pobjedu gostima donio je Talisca u posljednjim trenucima susreta. Matej Mitrović je igrao cijeli susret za Bešiktaš.

U skupini H prva dvije pozicije su bile poznate i prije zadnjeg kola. Tottenham je osvojio prvo mjesto, dok je Real Madrid drugi. Aktualni europski prvak je u zadnjem kolu ugostio Borussiju Dortmund pobijedivši 3-2. »Kraljevski klub« je već nakon 12 minuta vodio 2-0 golovima Borje Mayorala (8) i Cristiana Ronalda (12). Portugalcu je za njegov deveti gol u šestom nastupu asistirao hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić. Gosti su do kraja prvog dijela uspjeli smanjiti golom Pierrea-Emericka Aubameyanga (43), a isti je igrač u 48. minuti izjednačio na 2-2. Pobjedu Realu donio je u 80. minuti Lucas Vazquez. Kovačić je igrao do 58. minute, dok Luka Modrić nije nastupio.

U drugom susretu Tottenham je pobijedio APOEL 3-0 golovima Fernanda Llorentea (20), Heung-Min Sona (37) i Georgesa N’Koudoua (80). U Europsku ligu seli Borussija.

Liga prvaka: Rezultati

SKUPINA E

Liverpool – Spartak Moskva 7-0 (Coutinho 4pen,50, 15, Firmino 18, Mane 47, 75, Salah 86)

Maribor – Sevilla 1-1 (Tavares 10//Ganso 75)

1. Liverpool 6 3 3 0 23:6 122. Sevilla 6 2 3 1 12:12 9———————————————–3. Spartak Moskva 6 1 3 2 9:13 6———————————————–4. Maribor 6 0 3 3 3:16 3

SKUPINA F

Šahtar – Manchester City 2-1 (Bernard 26, Ismaily 32//Aguero 90+2pen)

Feyenoord – Napoli 2-1 (Joergensen 33, Jueste 90+1//Zielinski 2)

1. Manchester City 6 5 0 1 14:5 152. Šahtar Donjeck 6 4 0 2 9:9 12———————————————3. Napoli 6 2 0 4 11:11 6———————————————4. Feyenoord Rotterdam 6 1 0 5 5:15 3

SKUPINA G

Porto – Monaco 5-2 (Aboubakar 9, 33, Brahimi 45, Telles 65, Soares 88//Glik 61pen, Falcao 78)RB Leipzig – Bešiktaš 1-2 (Keita 87//Negredo 10pen, Talisca 90) 1. Bešiktaš 6 4 2 0 11:6 142. Porto 6 3 1 2 15:10 10———————————————–3. Leipzig 6 2 1 3 7:14 7———————————————–4. Monaco 6 0 2 4 6:16 2

SKUPINA H

Real Madrid – Borussia Dortmund 3-2 (Mayoral 8, Ronaldo 12, Vasquez 81//Aubameyang 43, 48)

Tottenham – APOEL 3-0 (Llorente 20, Son 37, N’Koudou 80)

1. Tottenham Hotspur 6 5 1 0 15:4 162. Real Madrid 6 4 1 1 17:7 13————————————————3. Borussia Dortmund 6 0 2 4 7:13 2———————————————–4. Apoel Nikozija 6 0 2 4 2:17 2