Sutra novi dvoboj

Hrvatska još nikada nije slavila protiv Brazila. Prisjetite se utakmica iz Splita, Berlina i Sao Paola

Reuters

Reuters

Hrvatska i Brazil do sada su igrali tri puta uz dvije pobjede ‘Selecaoa’, dok je jedan susret završio bez pobjednika.

Prvi susret je igran 17. kolovoza 2005. godine kada je Brazil kao aktualni svjetski prvak na splitskom Poljudu odigrao 1-1 protiv reprezentacije Hrvatske koju je kao izbornik vodio Zlatko Kranjčar.

Taj je susret odigran u sklopu HNS-ove kampanje za dobijanje domaćinstva EURA 2012. za koje se kandidirao zajedno s Mađarskom. Hrvatsku je u vodstvo doveo sin našeg izbornika Niko Kranjčar u 32. minuti, a na konačnih 1-1 poravnao je Ricardinho 10 minuta potom.

Niti godinu dana kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli, ali ovoga puta u službenom susretu u skupini na SP u Njemačkoj. U dvoboju 1. kola u skupini F na Olimpijskom stadionu u Berlinu 13. lipnja Brazil je bio uspješniji sa 1-0, a strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti.

Brazilci, koji su bili apsolutni favoriti uoči početka susreta, do prve pobjede na SP-u došli su teže od očekivanog. Naime, hrvatska reprezentacija je odigrala odlično, zaustavivši Ronalda i Adriana, te prvu zvijezdu brazilske reprezentacije Ronaldinha. Ipak, jedna neopreznost u obrani i majstorija Kake Hrvate je stajala osvajanja jednog boda.

Brazil je kasnije prošao u osminu finala kao pobjednik skupine, dok je Hrvatska okončala natjecanje na trećem mjestu u skupini.

«Vatreni« i »Selecao« su treći put igrali međusobno na otvaranju svjetskog prvenstva 2014. u Sao Paolu, a slavio je domaćin 3-1. Ostaje utjeha kako smo otvorili World Cup protiv peterostrukog svjetskog prvaka prvenstva u susretu kojeg je gledalo najmanje dvije milijarde ljudi. Međutim, nakon svega što se događalo na travnjaku Arene Corinthians, moglo bi se reći nezasluženo.

Hrvatska je u većem dijelu utakmice bila ravnopravna Brazilcima, kojima je za pobjedu trebala i obilata pomoć japanskog suca Nishimure. Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela, a u 29. minuti je izjednačio Neymar. U nastavku susreta ‘ukazao’ se Nishimura koji je u 70. minuti poklonio kazneni udarac domaćinu kojeg je realizirao Neymar. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Oscar u sudačkoj nadoknadi.

Dosadašnji susreti Hrvatske i Brazila:

17. kolovoza 2005, Split: Hrvatska – Brazil 1-1 (Kranjčar 32 / Ricardinho 42)

13. lipnja 2006, Berlin: Hrvatska – Brazil 0-1 (Kaka 44)

12. lipnja 2014, Sao Paulo: Brazil – Hrvatska 3-1 (Neymar 29, 71-11m, Oscar 90+1 / Marcelo 11-autogol)

HRVATSKA – BRAZIL 1-1

SPLIT. Stadion Poljud – 30.000 gledatelja; Sudac: Florian Meyer (Njemačka)Strijelci: 1-0 Kranjčar (32), 1-1 Ricardinho (42)HRVATSKA: Butina (od 60. Pletikosa) – Tomas (od 46. Šimić), R. Kovač, Šimunić, Srna – N. Kovač (od 87. Vranješ), Tudor, Babić , Kranjčar (od 83. Šerić) – Klasnić (od 78. Balaban), Olić ( od 50. Da Silva)BRAZIL: Dida – Cafu, Lucio (od 83. Andreson), Juan, Roberto Carlos – Emerson, Ricardinho (od 46. Robinho), Ze Roberto (od 66. Renato), Kaka (od 66. Juninho) – Ronaldo (od 74. Ricardo Oliveira), Adriano (od 74. Baptista)

BRAZIL – HRVATSKA 1-0

BERLIN. Olimpijski stadion – 72.000 gledatelja; Sudac: Benito Archundia (Meksiko)Strijelac: 1-0 Kaka (44)BRAZIL: Dida – Cafu, Lucio, Juan, Roberto Carlos – Kaka, Emerson, Ze Roberto – Ronaldinho, Adriano, Ronaldo (od 69. Robinho)HRVATSKA: Pletikosa – Šimić, R. Kovač, Šimunić, Srna – Tudor, Kranjčar, N. Kovač (od 41. Leko), Babić – Pršo, Klasnić (od 56. Olić).

BRAZIL – HRVATSKA 3-1

SAO PAOLO. Arena Corinthias – 62.200 gledatelja; Sudac: Nishimura (Japan)Strijelci: 0-1 Marcelo (11-ag), 1-1 Neymar (29), 2-1 Neymar (70-11m), 3-1 Oscar (90+1)BRAZIL: Julio César – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Luiz Gustavo, Paulinho (od 63. Hernanes), Hulk (od 68. Bernardo), Oscar, Neymar (od 88. Ramires) – FredHRVATSKA: Pletikosa – Srna, Lovren, Ćorluka, Vrsaljko – Rakitić, Modrić, Perišić, Kovačić, Olić – Jelavić (od 78. Rebić)