foto Hat trick za povijesnu pobjedu u Europskoj ligi: Kramarić - Feyenoord 3:1

Foto R. Brmalj
Autor: ,
Objavljeno: 23. listopad 2014. u 18:35 2014-10-23T18:35:00+02:00

RIJEKA Trideset godina nakon što je pod legendarnim stijama pao »Real Madrid« Kantrida je dočekala još jednu pobjedu koja će zauzeti svoje zapaženo mjesto u nekoj budućnoj klupskoj povijesnici.

Nakon antologijskog uspjeha protiv »kraljevskog kluba«  navijači »Rijeke« slavili su dvostrukog strijelca Adriana Fegica i Danka Matrljana, a nakon pobjede nad bivšim europskim i svjetskim prvakom »Feyenoordom«  – Andreja Kramarića. Autor »hat-tricka« i čovjek koji je materijalizirao silan trud kompletne »Rijekine« momčadi.

SP2310VK71
Rijeka - Feyenoord 1 / Foto V. Karuza

S2310B50
Rijeka - Feyenoord 2 / Foto R. Brmalj

Ostat će upisano da je Kramarić predvodio momčad koja je ostvarila prvu, povijesnu pobjedu nogometaša »Rijeke« u skupini Europske lige. »Bijeli« su je dočekali u svojem devetom nastupu u skupinama EL nakon koje riječke želje da se pokuša isprovocirati prolaz skupine više ne zvuče samo kao bajkovite misli oduševljenih navijača. Teško se sjetiti kada je jedna pobjeda na Kantridi dočekana s toliko radosti. Nije razdraganim navijačima smetala ni kiša, a ni pomalo dosadan nizozemski nogomet kojega momčad Freda Ruttena iskazuje s ogromnom dozom samopodopadnosti. Kao da su aktualni, a na europski prvaci iz 1970. godine!

Matjaž Kek odlučio se za oprobani seviljski recept. Baš kao i protiv aktualnog osvajača EL izveo je momčad u rasporedu 4-2-3-1 sa samo jednim novim imenom u postavi: umjesto Zorana Kvržića na boku je istrčao Anas Sharbini. Oporavak Brazilca Moisesa na klupi je istisnuo Ivana Krstanovića i donio uobičajenu promjenu rasporeda.

SP2310X32
Rijeka - Feyenoord - atmosfera na stadionu / Foto D. ŠKOMRLJ

U 30. minuti prvoga poluvremena pripadnici Armade podsjetili su sve nazočne na stadionu da je 24. listopada 1984. godine ili prije 30 godina pod legendardnim stijenama pao veliki »Real Madrid«. Ta poruka sa zapada kao da je simbolično označila kraj perioda dominacije gostiju iz Rotterdama nakon čega su igrači »Rijeke« počeli igrati ravnopravan susret koji je mogla prelomiti neka pogreška uzrokovana sve težim terenom za igru natopljenom  kišom.

Recimo, u  2. minuti se nakon što je branič Kongolo zaplesao u blatu otvorila  nenada prilika za Jugovića čiji udarac iskosa sa pet, šest metara je završio maloj mreži. Tri minute kasnije probao je iz slične poziciju Manu, no Vargić je odbio njegov pokušaj. Ta prilika »Feyenoorda« doduše nema nikakve veze s uvjetima za igru već kvalitetnim gostujućim krilom, fizički izrazito moćnim igračom, s kojim su »bijeli« imali dosta problema.

Rijeka - Feyenoord 3:1

RIJEKA: Vargić 7, Tomečak 7, Lešković 7, (65' Samaradžić) 7, Mitrović 8, Leovac 7, Jajalo 7, Cvijanović 7, Jugović 7,5, (84' Kvržić) –, Moises 7,5, (89' Krstanović) – Sharbini 7,5, Kramarić 9
FEYENOORD: Vermeer  5,5, Wilkshire 5,5, (46' Karsdrop) 5,5, Steenvoorden 5,5, Kongolo 5, Nelom 5,5, El Ahmadi 5,5, Clasie 6, Toornstra 7, Immers 6,5, Manu 6,5, (80' Boetius) – Kazim 6,5, (80' te Vrede) –
Strijelci: 1:0 Kramarić (64'), 1:1 Toornstra (66'), 2:1 Kramarić (70'), 3:1 Kramarić (76'-11m).  Stadion Kantrida.Sudac:  Hagen (Norveška) 7. Gledatelja:10.000. Žuti karton: Leovac, Jajalo (Rijeka), Clasie, Wilkshire, Nelom (Feyenoord). .

Gotovo kao i visokim posjedom lopte kojega su nametnuli gosti od prve minute. Bilo je tu puno dodavanja u širinu, ali i nešto okomitih lopti poput one za Manua u 16. minuti čije ubacivanje u peterac je gotovo s gol linije očistio Leovac. U 18. i 21. minuti morao je intervenirati i i Vargićev kolega Kenneth Vermeer. Prvo je pravaovremenim istrčavanjem s noge skinuo loptu Jugoviću, a onda je ispod grede izvukao udarac Tomečaka. Nakon pola sata »Rijeka« je uspostavila ravnotežu pa je počela sve češće organizirano dolaziti u gostujući kazneni prostor, a u 41. minuti malo je nedostajalo i da dođe do vodstva.

Prvo se Kramarić minijaturom oslobodio svojega čuvara, prošetao gotovo po korner linije prema petercu, a onda uputio oštru povratnu loptu koju je stigao Leovac i to gotovo na aut liniji. Uslijedio je novi ubačaj, Moisesova spuštena lopta za Kramarića koji se našao s loptom u nogama na vrhu peterca okrenut leđima golu. Probao je Kramarić petom, no lopta je završila u Vermeerovim nogama.

Nastavak je počeo velikom prilikom Nizozemaca. Manu je natrčao na ostavljenu loptu Kazima na vrhu kaznenog postora, no napadač gostiju uputio je udarac visoko preko gola. Pet minuta kasnije Kazim je s glave Leškovića skinuo loptu koju su mnogi već vidjeli u mreži. U nastavku akcije Tomečak je s 20 metara »obrisao prašinu« s desne vratnice. U 55. minuti Lešković je nakon jedne duge lopte prebačene glavom zaboravio na Manua koji je krenuo prema Vargiću, ali ponovo je zakazao u završnici. Tri prilike u deset minuta pa onda kratko zatišje pred riječku buru i vodeći pogodak u 64. minuti. Leovac i Moises su kao na malom nogometu izigrali na lijevoj strani nizozemsku obranu, na kraju na Brazilčevu povratnu loptu natrčao Kramarić i zakucao u mrežu  – 1:0.

Točno dvije minute Riječani su vodili. Kazim je izborio prekršaj Mitrovića na 22-23 metra od vratiju. Toorsntra je namjestio loptu, prebacio živi zid i pogodio gornji desni kut nemoćnog Vargića – 1:1. Riječani su odmah uzvratili. Prvo su tražili najstrožu kaznu nakon duela El Ahmadija i Jajala u kaznenom prostoru, a onda je u 70. minuti Kantrida ponovo eruptirala od radost. Andrej Kramarić dočekao je nakon Vargićeve ispucane lopte pogrešku gostujuće zadnje linije, te izašavši pred vratara  lob udarcem prebacio Vermeera – 2:1. Nakon vodstva dogodilo se upravo ono što su Riječani priželjkivali. Spora gostujuća obrana morala se dignuti visoko i otvoriti prostor kojega je u 74. minuti osvojio u kontri Anas Sharbini.

SP2310X11
Navijači Feyenoorda / Foto D. ŠKORMLJ

Nije mu bilo teško proigrati usamljenog Kramarića na vrhu kaznenog prostora. Na njega je natrčao Kongolo i počistio ga s leđa. Sudac Hagen prvo je pustio da se nastavi akcija, a onda nakon konzultacije sa svojim pomoćnikom pokazao na najstrožu kaznu. Kramarić je bio nepogrješiv – 3:1. Nakon toga više nije bilo dvojbi, »Rijeka« je u furioznih pola sata nastavka prokrčila put do velike pobjede. Gosti su tek mogli ublažiti poraz u 81. minuti kada je Steenvoorden pogodio gredu.

-------------------------------------------------------

TIJEK SUSRETA

80' - El Ahmadi je pucao pored gola, nešto kasnije gosti pogađaju i gredu.

75' GOOOOL 3:1 - Kramarić je srušen u kaznenom prostoru, a udac nakon konzultacije s pomoćnicima pokazuje na bijelu točku. Kramarić je sam preuzeo odgovornost i doveo Rijeku do velike prednosti.

68' GOOOOL! 2:1 - Kramarić vraća prednost Rijeci. Vargić je ispucao loptu daleko na drugu polovicu gdje je prima sjajni napadač Rijeke i lobom vara nizozemskog vratara.

66' - Jajalo je pao u kaznenom prostoru, sudac ne pomišlja na penal, već igraču Rijeke daje žuti karton.

65' - GOL! - Vodstvo nije dugo trajalo. Toornstra zabija lijepi gol iz slobodnog udarca za 1:1.

63' - GOOOOL! 1:0 Leovac proigrava Kramarića koji izbliza u padu šalje loptu iza leđa Vermeera.

54' - Opet je opasan Tomečak, ali puca pored gola. Odmah u idućem napadu bježi Manu, ali ni on nije precizan.

48' - Odlična prilika za goste. Manu je opet u prilici, srećom, tuče preko vrata.

47' - Karsdrop neuspješno pokušava lobom prevariti Vargića

40' - Najveća šansa za Rijeku dosad. Kramarić je sjajno s nekoliko metara pokušao petom, ali nizozemski vratar je zasad nesavladiv. Pogodak visi u zraku, Rijeka je u ovom času daleko bolja momčad.

34' - Nakon mini pritiska Rijeke pred vratima Nizozemaca, lopta dolazi do Sharbinija koji puca s dvadesetak metara. no opet ravno u vratara.

31' - Tomečak je pucao iz velike daljine, Vermeer siguran

20' - Tomečak je lukavo tukao prema Vermeeru. Isprva je izgledalo kao nabacivanje, no nizozemski vratar je uz puno muke čupa ispod grede.

15' - Puno sreće sada za domaće. Udarac Manua je na gol crti spasio Leovac.

5' - Uzvratili su i Nizozemci. U punom je trku doletio Manu, pucao iz same blizine, Vargić izlazi kao pobjednik.

2' - Velika prilika za Rijeku. Kramarić je ubacio s lijeve strane, Jugović je pričekao loptu, ali s nekih 7-8 metara pogađa vanjski dio mreže.