Prvi put na Mundijalu

Drugi put pobijedili Južnoamerikance uopće – i opet Argentinu

Foto Reuters

NIŽNJI NOVGOROD Hrvatska nogometna reprezentacija napokon je ostvarila pobjedu protiv neke od južnoameričkih ekipa na svjetskom prvenstvu.

Nakon četiri uzastopna poraza i negativne razlike pogodaka 1-6, ‘vatreni’ su napokon upisali i prvu pobjedu, nakon što su deklasirali Argentinu sa 3-0 i nakon 20 godina osigurali plasman u osminu finala World Cupa.

Računajući i prijateljske utakmice bio je to tek drugi trijumf hrvatske vrste u 11 ogleda, a zanimljivo i prvu pobjedu ostvarila je protiv Argentine i to u prijateljskom susretu 2006. u Baselu, kada je slavila sa 3-2.

Hrvatska vrsta je na svjetskim prvenstvima igrala dva puta protiv Brazila, dva puta protiv Argentine i jednom protiv Ekvadora.

Protiv Brazila je u oba ogleda izgubila. U Njemačkoj 2006. Hrvatska je na otvaranju izgubila 0-1, a na posljednjem SP-u 2014. u Brazilu, također u susretu 1. kola i to sa 1-3.

Od Ekvadora su naši nogometaši izgubili 0-1 u susretu trećeg kola G skupine Svjetskog prvenstva u Japanu i Južnoj Koreji 2002. ‘Vatrenima’ je trebala pobjeda za prolaz u osminu finala, ali su na koncu izgubili 0-1, a pogodak odluke zabio je Edison Mendez u 48. minuti.

Prvi susret protiv Argentine Hrvatska je igrala 26. lipnja 1998. u Bordeauxu, a ‘gauči’ su slavili 1-0 golom Mauricia Pinede u 36. minuti. Međutim, ‘vatreni’ su i prije te utakmice osigurali prolaz u osminu finala, a potom su dogurali do bronce.REZULTATI HRVATSKE PROTIV JUŽNOAMERIČKIH REPREZENTACIJA