Treća HNL - zapad

Bura skrojila remi bez golova na Krku, Orijent 1919 uvjerljiv protiv Vrbovca

P. N.

Detalj s derbija u Krku/S. DRECHSLER

Stotinjak promrzlih gledatelja na kraju je ostalo uskraćeno za pogotke u prvom ovosezonskom trećeligaškom derbiju susjeda. Za jedno i drugo najveći krivac je bila – bura! I za osjet hladnoće među malobrojnim gledateljima, ali i za malo prilika u sudaru dvaju starih rivala.

KRK Utakmica 15. kola Treće HNL zapad: Krk – Opatija 0:0. Stadion Josip Pepi Uravić. Gledatelja: 100. Sudac: Igor Marić (Sisak) 6. Žuti kartoni: Brdar, Totić (Krk), I. Kovačević, Rilov (Opatija).

KRK: Berković –, Con 6,5, Kurolt 6,5, Čuturilo 6 (od 69′ Dijanić –), Totić 6,5, Zec 6,5, Mijić 6 (od 46′ Josipović 6), Golić 6, Brdar 6, Malinić 6, Gibičar 6 (od 62′ Alilović 6).

OPATIJA: Iveša 7, J. Rudan 6, Kurilić 6,5, Jukičić 6,5, Rilov 6 (od 46′ Lazić 6), T. Rudan 6 (od 90′ Flego –), Šolić 6, Furijan 6, P. Kovačević 6, I. Kovačević 6, Bogolin 6 (od 58′ Krešić 6).

Stotinjak promrzlih gledatelja na kraju je ostalo uskraćeno za pogotke u prvom ovosezonskom trećeligaškom derbiju susjeda. Za jedno i drugo najveći krivac je bila – bura! I za osjet hladnoće među malobrojnim gledateljima, ali i za malo prilika u sudaru dvaju starih rivala. Opatijcima je bura bila saveznik u prvom, Bodulima u drugom poluvremenu pa je shodno tome svakoj od momčadi pripalo po jedno poluvrijeme. Doduše, dojam je da su Krčani ipak bili bliže pobjedi, uostalom imali su više od prilika, pogodili su pritom gredu u prvom, te vratnicu u drugom poluvremenu, a neke od nezgodnih lopti nošenih vjetrom pravoremeno je zaustavio i iskusni vratar Vanja Iveša.

Brdarova greda

U 10. minuti bura je prvi put pokazala svoje zube na stadionu Josip Pepi Uravić. Nakon Bogolinova centaršut umalo je na iznenađenje vratara Berković unijela loptu u gol. Minutu kasnije – prva prilika na utakmici. Golić je lijepu domaću kombinaciju po lijevoj strani okončano rezantnim ubačajem kojega je glavom dočekao Brdar i poslao loptu – u gredu. Opatijci su do odmora imali više loptu u nogama, no bez izrazitijih prilika. Domaći su se mučili s burom, pomalo bespotrebno težili dugim loptama kojima se poigrava snažan vjetar. Čim su spustili loptu na travnjak relativno lako su stizali do zone udarca ili barem prekida. Kao u 39. minuti kada je Zec izveo udarac iz kuta, a lopta opasno prošla kroz peterac. Srećom po goste nitko je nije ni dodirnuo. Poluvrijeme je završilo još jednim Brdarovim udarcem glavom po kojem je lopta otišla preko gola.

Krčki nastavak

U nastavku su domaći nošenim burom zagospodarili travnjakom. Probao je u 47. minuti svježi Josipović po čijem udarcu se lopta našla u sigurnom Ivešinom naručju. U 52. minuti ponovo je Iveša bio budan. Gibičar je dugu loptu nošenu vjetrom dočekao iza gostujuće zadnje linije i glavom pokušao prebaciti Ivešu. Da je iskusni vratar koji centimetar niži vjerojatno bi uspio u tome. U 57. minuti po drugi put se zatresao okvir gostujuće gola. Nakon kornera Zeca tukao je Brdar, a loptu zaustavila – vratnica. U 76. minuti Golić je zatresao mrežu. Pola sata krčke ofenzive nije donijelo pogodak, pa se među domaće navijače počeo uvlačiti strah od kazne. Opatijci su pokušavali iz kontri, no domaća obrana je bila koncentrirana. Neuvjerljivi sudac Marić iz Siska označio je nakon dvije minute sudačke nadoknade kraj utakmice u kojoj su obje ekipe djelovale zadovoljne podjelom bodovnog plijena. Iako, domaći imaju više razloga žaliti za sva tri boda. (I. VO.)

ORIJENT 1919 – VRBOVEC 5:1

RIJEKA Utakmica 15. kola Treće nogometne lige – zapad: Orijent 1919 – Vrbovec 5:1 (2:0). Stadion Krimeja. Gledatelja 600. Sudac: Luka Slišković (Zagreb) – 6,5. Pomoćni suci: Kristijan Bezić i Ivor Firm (Zagreb). Strijelci: 1:0 Monjac (18′), 2:0 Bijelić (35′), 2:1 Slišković (53′), 3:1 Weitzer (73′), 4:1 Monjac (76′), 5:1 Jergović (82′). Žuti kartoni: Petak (Vrbovec).

ORIJENT 1919: Popović 6,5 (od 59′ Herman 6,5,), Jergović 7, Andrić 6 (od 44′ Čanković 6,5,), Žeželj 6,5, Iličić 8, Fumić 6,5, Weitzer 7,5, Monjac 7,5, Bijelić 7 (od 64′ Barišić –), Hasičić 6,5, Mohorovičić 6,5.

VRBOVEC: Jendriš 6, Čupić 5,5, Bojčić 6, Ćosić 5,5 (od 77′ Busija–), Petak 5,5, Šimić 6, Colarić 5,5, ( od 87′ Presečki–), Slišković 6, Dimović 6 (od 65′ Santos–), Krizmanić 5,5, Pluščec.

Domaći gledatelji su na kraju predstave ustali na noge i toplim pljeskom ispratili s travnjaka igrače trenera Marina Mikca, koji su pak punom vrećom golova ispratili goste iz »Vrbovca«. To je bio kraj jedne od tolikih priča o buri, Krimeji i nogometu, ovog puta one u kojoj je »Osijent 1919« bio naglašeni protagonist najvećim dijelom utakmice, kontrolirajući igru i rezultat pri čemu je na koncu navijače zagrijao »petardom« u suparničkoj mreži.

Revija pogodaka je započeta u 18. minuti kada je udarna igla domaćih, raspoloženi majstor Miroslav Iličić, dobro proigrao utrčalog Matea Monjca čije je dijagonala završila put u mreži. Niti dvadeset minuta kasnije Iličić je opet skrenuo pažnju na sebe. U krasnoj akciji je maštovito i milimetarski točno u dubinu ubacio loptu Ivanu Bijeliću, koji je strelovito utrčao pred vrata brže od suparnika i filigranski točno poslao loptu uz stativu u mrežu.

Gosti preko Colarića nisu iskoristili priliku u 44. minuti, ali jesu onu u 53. kada je Slišković s lijeva došao sam pred vrata i poentirao iz blizine. »Crveni« su uskoro ostali bez ozlijeđenog vratara Giuliana Popovića, zamijenio ga je Igor Herman. Gosti su se pak napeli ne bi li ostvarili izjednačenje, ali se utakmica počela raspletati sasvim suprotno do njihovih želja. U 73. minuti nezaustavljivi asistent Iličić se probio do crte s desne strane, u sredini je uočio iskusnog majstora Ivora Weitzera koji je iz blizine povisio na 3:1. Već u idućoj minuti Monjac je pokušao povisiti rezultat, ali je Jendriš obranio. Nije mu mogao odgovoriti u 76. minuti kada je ovome stigla lopta od Iličića, Monjac ju je pretvorio u 4:1. I konačno u 82. minuti Zvonimir Jergović, koji je dobro obavljao posao u obrani, nakon kornera je izlet u napad zaključio pogotkom za 5:1. Uz prilike Iličića i Barišića, u kojima se istaknuo vratar Jendriš, upotpunili su dojam da su »orijentaši« jučer od obrane »Vrbovca« napravili paštetu. (I. D.)

REZULTATI 15. KOLA

KRK – OPATIJA 0:0ORIJENT 1919 – VRBOVEC 5:1MAKSIMIR – VINOGRADAR 1:2ZAGREB – HAŠK 0:3PONIKVE – NOVIGRAD 1:0ZAGOREC – DUBRAVA TK 3:1JADRAN – JARUN 2:1KURILOVEC – TRNJE 0:0ŠPANSKO – DUGO SELO 0:1 Vinogradar 15 13 1 1 43:14 40Krk 15 10 1 4 31:16 31Dubrava TK 15 9 3 3 38:19 30Orijent 1919 15 9 3 3 33:20 30HAŠK 15 8 4 3 29:16 28Dugo Selo 15 8 2 5 24:23 26Trnje 15 7 4 4 24:15 25Kurilovec 15 5 7 3 26:18 22Jadran 15 7 1 7 28:23 22Ponikve 15 6 2 7 19:25 20Zagorec 15 6 1 8 20:23 19Jarun 15 6 1 8 16:22 19Opatija 15 5 3 7 22:27 18Vrbovec 15 5 3 7 20:26 18Maksimir 15 4 4 7 22:29 16Špansko 15 3 2 10 19:42 11Novigrad 15 2 1 12 19:30 7Zagreb (-1) 15 0 1 14 3:48 0

SLJEDEĆE KOLO (24. STUDENOGA): Opatija – Dugo Selo, Trnje – Špansko (25. 11.), Jarun – Kurilovec, Dubrava TM – Jadran, Novigrad – Zagorec, HAŠK – Ponikve, Vinogradar – Zagreb (25. 11.), Vrbovec – Maksimir, Krk – Orijent 1919.