Treća HNL - zapad

BORBA ZA VRH: Orijent 1919 i Krk ostali na čelu, Opatija odmakla s dna

Krimejčani su uoči utakmice spremno pozirali slavnom fotoreporteru Yuriju Cortez/I. TOMIĆ

Utakmicu na Krimeji pratili su dopredsjednik HNS-a i predsjednik Rijeke Damir Mišković, ministar turizma Gari Capelli, gradonačelnik Vojko Obernsel...

ORIJENT 1919 – PONIKVE 2:1

Stadion na Krimeji. Gledatelja: 1000. Sudac: Igor Rajko (Poreč). Strijelci: 1:0 Weitzer (32′-11m), 2:0 Mohorovičić (32′), 2:1 Berić (90′). Žuti karton: Čanković (Orijent 1919),

ORIJENT 1919: Herman, Čanković (od 63′ Leskur), Jergović, Andrić, Gerc (od 22′ Šarković), Iličić, Fumić, Weitzer, Monjac (od 81′ Barišić), Hasičić, Mohorovičić.

PONIKVE: Orlović, Kurbalić, Čukelj, Štimac, Zubčić, Bartolić, Miklečić, Katić, Brkić (od 56′ Azizi), Drežnjak (od 56′ Berić), Kopun (od 46′ Gusković).

U 31. minuti raspoloženi Florian Fumić povukao je loptu sa sredine igralište i krenuo izravno na zadnju crtu gostujuće obrane. Navukao je pritom na sebe braniče Ponikava, a onda je uslijedilo pravovremeno dodavanje u prostor, utrčavanje Monjca u kazneni prostor ispred braniča Drežnjaka i uklizavanje s leđa za klasičnu najstrožu kaznu. Weitzer je rutinski obavio ostatak posla i doveo udarcem s »bijele točke« svoju momčad u vodstvo.

Osam minuta kasnije gostujuća obrana je prilično pasivno pratila Mohorovičićevo kretanje nekoliko metara van kaznenog prostora. Kao da nisu vjerovali da će 18-godišnji ofenzivni veznjak Orijenta 1919 svoj ambiciozni pohod zaključiti udarcem po kojem je lopta neuhvatljivo za vrata Orlovića otišla u njegov donji lijevi kut. Šah mat u osam minuta! Dovoljno za treću uzastopnu pobjedu nogometaša Orijenta 1919 na startu trećeligaške sezone, pljesak ispunjenih krimejskih tribina i šampionske ovacije s kojima su crveni ispraćeni u svlačionicu.

U krimejskim ložama doslovce se tražilo mjesto više! Novi predsjednik Saša Matijaš (drugi tjedan bit će službena inaguracija), predsjednik HNK Rijeka i dopredsjednik Rijeke Damir Mišković, gradonačelnik Vojko Obersnel, ministar turizma Gari Capelli, bivši direktor Rijeke i gradski vijećnik Marinko Koljanin, Željko Miljanić (Rident), te brojni drugi uzvanici uklopili su se u lijepi dekor na tribinama. U prodaju je pušteno tisuću ulaznica, gotovo sve su prodane!

Pljesak je uoči utakmice zaradio proslavljeni fotoreporter AFP-a Yuri Cortez. Kapetan Orijenta 1919 Zvonimir Jergović uručio mu je klupski dres, a Salvadorac na proputovanju Hrvatskom prvo spremno pozirao s crvenima, a onda stao s druge strane objektiva i natjerao Krimejčane da poziraju poput kockastih u Rusiji. Fotka za pamćenje!

U 22. minuti domaći trener Danilo Butorović bio je prisiljen izvući iz igre ozlijeđenog Vedrana Gerca. U špicu je s krila prebacio Miroslava Iličića, a na krilne pozicije uveo brzonogog Dinu Šarkovića. I uopće to nije loše izgledalo. Krimejčani su pored dva pogotka djelovali do odmora toliko sigurno i zrelo da gosti nisu uspjeli složiti suvislu akciju, a kamoli opasnije zaprijetiti.

Nastavak je počeo obećavajuće za gledatelje željne pogodaka. U 46. minuti akciju u tri poteza okrunio je Iličić udarcem s desetak metara. Gostujući vratar je bio savladan, ali lopta je završila vratnici. Četiri minute kasnije Šarković je tukao u padu, no vratar Orlović je bio na mjestu. U 74. minuti ponovo je Orlović dobro reagirao odbivši nogom još jedan pokušaj Iličića. Kako se bližio kraj utakmice tako se u crvenih pojavila možda i prevelika želja da se s nekim atraktivnim potezom uzvrati na navijačkoj podršci. Kazna je uslijedila u 90. minuti kada je Berić glavom poslao loptu u mrežu nakon ubačaja Guskovića. Dobrodošla opomena, koja nije poremetila igrače i navijače Orijenta 1919 u zajedničkom slavlju nakon utakmice. (I. VO.)

KRK – ZAGOREC 1:0

KRK SRC Josip Pepi Uravić. Gledatelja: 150. Sudac: Ante Maleš (Zagreb). Strijelac: 1:0 Brdar (21′-11m). Žuti kartoni: Malinić, Brdar, Majačić, Golić (Krk), Cerovec, Majcenić (Zagorec).

KRK: Berković, Con, Kurolt, Čuturilo, Totić, Majačić (od 46′ Josipović), Mijić (od 46′ Zec), Golić, Brdar (od 78′ Alilović), Frančišković, Malinić.

ZAGOREC: Babić, Puklin, Cerovec, Postonjski, Kunštek, Smrekar, Majcenić, Kanceljak (od 60′ Landirpet), Poljak, Pasariček (od 70′ Sedak), Handžić (od 87′ Turniški).

Igrala se 18. minuta utakmice kada je trenutno najbolji strijelac Krka i lige Brdar, ušao u šesnaesterac gostiju te je oboren od gostujućeg stopera u obaćavajućoj situaciji za postizanje pogotka. Sucu Malešu nije preostalo drugo nego pokazati na bijelu točku, a sigurni egzekutor bio je isti igrač na kojem je napravljen prekršaj. Pogotkom Brdara nogometaši Krka su nastavili stopostotni niz na otvaranju nove sezone, te zahvaljujući najboljoj gol razlici ostali na vrhu ljestvice.

Svih devedeset minuta plus sučeva nadoknada proteklo je u živoj i požrtvovnoj igri sa obje strane. Gosti su imali veći posjed lopte, ali bez rezultata. Vratar Krka Carlo Berković bio je pravi gospodar svog šesnaesterca i nije dozvolio nikakva iznenađenja. Tek u 42. minuti gosti su došli u polušansu nakon dosuđenog prekršaja na dvadesetak minuta od vrata domaćina. Oštro upućena lopta završila je pokraj desne vratnice Berkovića. Kod domaćina je nedostajao točniji zadnji pas da bi se ugrozio i povećalo vodstvo no ovaj put krčki veznjaci nisu bili raspoloženi kao inače.

U drugom dijelu utakmici gosti još požrtvovnijom igrom pokušavali doći do izjednačenja, ali njihovi pokušaji završavali su na glavama sigurnih stopera Cona i Totića ili u rukama Berkovića. Domaćin je čekao protivnika na svojih četrdesetak metara te brzim kontrama pokušao ugroziti Zagorce no u nekoliko navrata sreća je spasila goste. U 65. minuti Brdar tuče iz slobodnjaka, a let lopte prema golu spreiječio je gostujući igrač rukom u živom zidu, no sudac Maleš nije se oglasio. U 75. minuti zamalo Malinić sa svoje polovice kažnjava izlet vratara Zagoraca, ali lopta završava kraj vratnice. U 82. minuti Frančišković je s 20 metara tukao preko gola. (Ž. D.)

Ostali rezultati 3. kola: Dubrava – Trnje 0:1, Novigrad – Dugo Selo 0:1, HAŠK – Špansko 6:2, Vinogradar – Kurilovec 5:1, Vrbovec – Jadran 2:1, Maksimir – Zagreb 3:1. Poredak: Krk 9, Vinogradar 9, Orijent 1919 9, Trnje 9, HAŠK 7, Vrbovec 6, Maksimir 4, Dubrava TK 4, Jarun 4, Dugo Selo 4, Kurilovec 4, Špansko 3, Ponikve 3, Opatija 2 boda…

JARUN – OPATIJA 1:1

ZAGREB Igralište Jaruna. Gledatelja: 350. Sudac: Ivan Antunović (Velika Gorica). Strijelac: 1:0 Brčić (38′), 1:1 Pejanović (88′). Žuti kartoni: Džaja, Pavletić, Šimić, A. Martinko, Zefkić (Jarun), Kovačević, Rilov (Opatija).

JARUN: Vojnić, Pavičić, Pavletić, Džaja, Šimić (od 84′ M. Martinko), Tadić, A. Martinko, Konjević (od 67′ Zefkić), Brčić (od 75′ Hercigonja), Ačkar, Vučemilović-Vranjić.

OPATIJA: Lovrić, Jukičić, Bogolin (od 29′ Rilov), Cvetković, Lazić, Furijan, Matovina, Kovačević (od 68′ T. Rudan), Vlatković, Ismaili, Blečić (od 46′ Pejanović).