foto Atiemwen produbio krizu Rijeke, Puljić promašio penal za 2:2

Igrači Rijeke šestu utakmicu zaredom ne znaju za pobjedu/D. KOVAČEVIĆ
Objavljeno: 6. listopad 2018. u 18:30 2018-10-06T18:30:00+02:00

Riječani su mogli barem do boda da je Alexander Gorgon iskoristio zicer ili da je Jakov Puljić iskoristio najstrožu kaznu

VELIKA GORICA Do ove subote, »Rijeka« je u zadnjih četvrt stoljeća odigrala četiri natjecateljske u takmice u Velikoj Gorici, po dvije u prvenstvu i Kupu, uknjiživši isto toliko pobjeda. Novi dolazak u srce Turopolja donio je kraj tog uspješnog niza, prvenstveno zbog promašene mrtve šanse Alexandera Gorgona i nerealiziranog jedanaesterca Jakova Puljića u završnici utakmice.

Već u četvrtoj minuti »Rijeka« je stigla do prve situacije koja je mirisala na opasnost, i to zahvaljujući Gorgonu koji se na lijevom rubu kaznenog prostora »Gorice« odvažio na prodor kroz četvoricu suparničkih igrača i prošao. Međutim, njegova povratna lopta završila je u nogama domaćih braniča.

Četiri minute kasnije neodlučnost Marija Pavelića na desnom boku riječke obrane omogućila je Iyayiju Atiemwenu bijeg u kazneni prostor. Srećom po goste, pravovremeno uklizavanje Roberta Punčeca odbilo je loptu van granica igrališta. Nakon tog kornera Lukasz Zwolinski postigao je gol koji je poništen zbog zaleđa.

Gorica - Rijeka 2:1

VELIKA GORICA SRC Velika Gorica. Gledatelja: 2.659. Sudac: Fran Jović (Zagreb) 6. Pomoćnici: B. Križarić (Čakovec), Đurak (Sisak). Strijelci: 0:1 Puljić (45'-11m), 1:1 Zwolinski (54'), 2:1 Atiemwen (80'). Žuti karton: Marina, Muhammed, Dvorneković, Atiemwen (Gorica), Heber, Grahovac (Rijeka).

GORICA: Kahlina 8 – Muhammed 6,5, Čagalj 6,5, Jovičić 6,5, Špičić 5 – Marina 6,5 (od 77' Lovrić 7), Suk 6 – Dvorneković 6 (od 73' Maloča), Miya 7 (od 90' Arshakian -), Atiemwen 7,7 – Zwolinski 7,5.

RIJEKA: Sluga 6,5 – Pavelić 5, Punčec 6, Escoval 5,5, Žuta 6 – Grahovac 6 (od 81' Čolak -), Čanađija 6 – Acosty 6 (od 48' Heber 5,5), Lončar 6 (od 77' Pavičić -), Gorgon 6,5 – Puljić 6.

Već tada se dalo nasluti da će utakmica biti tvrda. Igrači obje momčadi vrlo disciplinirano su izvršavali svoje defanzivne zadatke i suparnicima nisu davali puno prilika za primanje lopte bez pritiska. U takvom rasporedu snaga prilike za gol mogle su se ukazati nakon vanserijskih individualnih poteza ili ozbiljnih grešaka, a toga nije bilo dovoljno da utakmica postane sadržajna.
Igrala se 28. minuta kada je Maxvell Acosty povukao kontru i sjurio se po lijevom boku. Njegov prodor zaustavio je klizeći start Marija Marine blizu ruba crvenog kartona. Naime, domaći veznjak uoće nije gledao gdje je lopta već je samo tražio način za zaustavljanje Acostyja. Bio je to prvi oštar start na utakmici pa je glavni sudac Fran Jović izvukao žuti karton, a isti takav je pokazao Musi Muhammedu i Matiji Dvornekoviću koji su u idućih nekoliko minuta kosili igrače "Rijeke".

Vrlo brzo se ispostavilo da je zagrebački djelitelj pravde ispravnom primjenom disciplinskih mjera akterima dao do znanja da neće tolerirati pogibeljne startove, a to je malo više odgovaralo gostima koji u svojim redovima ipak imaju nešto veću igračku raskoš. Međutim, "Rijeka" nikako nije uspijevala spojiti tri-četiri dodavanja koja bi otvorila obranu "Gorice".

Zadnja minuta prvog dijela gostima je donijela neočekivanu priliku za vodstvo. Gorgon je na desnom rubu kaznenog prostora prostora pokušao preći Matiju Špičića, a zatim su obojica pali na zemlju. Jović je bez puno razmišljanja pokazao na bijelu točku, na zgražanje domaćih navijača. Odgovornost je s razlogom preuzeo Puljić, a njegova sigurna realizacija izazvala je koncert zvižduka s tribina SRC Velika Gorica – 0:1.

Velikogoričani su u nastavak utakmice ušli nešto ambicioznije i otvorenije. Nagrada za takav pristup stigla je nakon samo devet minuta igre kada je Faruku Miya uputiom sjajno odmjereni udarac po golu sa dvadeset metara iskosa s desne strane. Simon Sluga kratko je odbio loptu, a Zwolinski je reagirao brže od Punčeca i zakucao "otpadak" pod prečku – 1:1.

Budući da je to bio prvi gol "Gorice" na domaćem terenu nakon 275 sušnih minuta, domaći navijači su istog trena pali u trans, tražeći od svoje momčadi još jedan razlog za sreću. U takvoj atmosferi igrači "Gorice" su se razmahali, s time da je Atiemwen Paveliću zadavao gomilu problema. Na sreću "Rijeke", njegova ubacivanja s lijevog krila nisu iznjedrila novu opasnost po Slugu.

Rudeš 9 0 2 7 6:19 2

SLJEDEĆE KOLO (20. listopada): Slaven Belupo – Gorica (21. listopada), Inter – Rijeka (19. listopada), Lokomotiva – Hajduk (21. listopada), Rudeš – Osijek, Istra 1961 – Dinamo.

Igrala se 70. minuta kada je "Rijeka" konačno došla do daha. Puljić i Heber pobrinuli su se za slaganje akcije koja je otvorila fanstičnu priliku za Gorgona na sedam-osam metara od gola. Međutim, primanje lopte dalo je domaćem golmanu Kristijanu Kahlini dovoljno vremena za istrčavanje i sjajnu obranu koja je opet raspametila domaće navijače.

Točno deset minuta kasnije stgla je kazna za taj promašaj. Svježi Kristijan Lovrić, koji je nešto ranije ušao u igru, protutnjao je lijevom stranom riječke obrane i uputio ubacivanje prema vrhu peterca. Tamo je u visini prve stative utrčao Atiemwen i raspalio loptu kroz Slugu u gol – 2:1.

Nespretna reakcija Špičića gostima je u 84. minuti pružila priliku za povratak u igru. Naime, lijevi bek "Gorice" poskliznuo se u svom kaznenom prostoru i srušio Antonija Čolaka, što je Joviću bilo dovoljno za novo pokazivanje na bijelu točku. Domaći navijači su poludjeli, smatrajući da je njihov klub oštećen takvom odlukom, a Puljić je još jednom preuzeo odgovornost. Ovoga puta Kahlina ga je pročitao i sjajnom obranom se prometnuo u jednog od junaka utakmice.

Na suprotnoj strani Sluga je nešto kasnije jednako kvalitetno reagirao na udarac Zwolinskog sa desetak metara. No, tada je već bilo prekasno za "Rijeku" koja je u Velikoj Gorici produbila krizu. A sve je moglo biti drugačije da su Gorgon i Puljić bili malo prisebniji...