foto/video TEŽE OD OČEKIVANOG Murić messijevskim majstorijama odgovorio Bišćanu na kritike

Robert Murić i Ivan Tomečak/Foto V. KARUZA
Objavljeno: 20. srpanj 2019. u 21:30 2019-07-20T21:30:00+02:00

Borimir Perković, nekadašnji igrač "bijelih", sada kormilar Varaždinaca, dobro je postavio obrambenu igru na koju su Riječani teško pronalazili pravi odgovor. No, imali su svog junaka u nikom drugom do Robertu Muriću! Igraču kojeg je trener Igor Bišćan dosta kritizirao u pripremama i očito ga kritikom uspio probuditi. Na najbolji način. Murić je riješio susret s dvama majstorskim potezima, pravim "messijevskim".

RIJEKA Nogometaši Rijeke pobjedom protiv novog prvoligaša otvorili su 29. po redu "karavanu" domaćeg ligaškog natjecanja. "Bijeli" su bili bolji cijelu utakmicu, dominirali, ali očekivalo se više. Borimir Perković, nekadašnji igrač "bijelih", sada kormilar Varaždinaca, dobro je postavio obrambenu igru na koju su Riječani teško pronalazili pravi odgovor. No, imali su svog junaka u nikom drugom do Robertu Muriću! Igraču kojeg je trener Igor Bišćan dosta kritizirao u pripremama i očito ga kritikom uspio probuditi. Na najbolji način. Murić je riješio susret s dvama majstorskim potezima, pravim "messijevskim". Bez imalo pretjerivanja.

Na otvaranju susreta izveo je čudestan prodor i okončao ga hladnokrvnim poentiranjem, na otvaranju drugog poluvremena majstorskim je i efektnim udarcem s blizu 25 metara riješio pobjednika. Bio je Murić na solidno popunjenoj Rujevici najraspoloženiji, Rijeka je tako nastavila tradiciju pobjeda na otvaranju prvenstva s novim članovima prvoligaškog društva.

Povela je rano, imala sve u svojim nogama, ali u većem dijelu susreta nije pronalazila pravi recept za gostujući bunker. Razbio ga je bivši "dinamovac", jednim solo prodorom ušavši u srce domaće obrane, a potom iz prekida. I gosti su zaslužili čestitke, dali su sve od sebe, postigli majstorski pogodak i susret učinili puno napetnijim.

U drugo poluvrijeme Rijeka je ušla strpljivije, s većom dozom opreza. Svih jedanaest igrača Varaždina opet je gotovo konstatno u uvodnim minutama nastavka boravilo na svojoj polovici. A Rijeka došla do novog vodstva, ovaj put iz prekida nakon nove majstorije Murića. Sijevnula je njegova ljevica s gotovo 25 metara, silovito i ubojito iz slobodnjaka preletjala živi zid, pogodila gornji lijevi kut i ostavila Nevistića ukopanog - 2:1. Potez za nogometne sladokusce!

Ovacije

Vodstvo Bišćanove momčadi malo je smanjilo tenzije na travnjaku, Rijeka je i dalje kontrolirala stanje na travnjaku, gosti bili prisiljeni i dalje na dvostruki obrambeni blok u kojem su djelovali poprilično kvalitetno i sinkronizirano. No, riječka veza kao da nije imala ideje, a niti snage razbiti obrambeni gustiš. Uz to domaći su dominirali posjedom, ali s igrom bez pretjeranog rizika. Osjetio je to Bišćan i u istoj minuti se odlučio osvježiti redove Capanom i Bušnjom, dok je malo kasnije uz ovacije Murića zamijenio Acosty.

U 79. minuti Kvržić je dobro probio desni bok i prizemno ubacio, Čolak iz prve tukao, ali u dobro postavljenog Nevistića. Dvije minute kasnije i Bušnja je imao dobru šansu, iskosa s lijeve strane dobro je opalio, a lopta zatresla vanjski dio mreže.

Silom prilika u 84. minuti iz igre je morao Glavina, a svoje prve prvoligaške minute dobio je Fućak, Grobničan u dresu Varaždina.

Koliko god je otvaranje utakmice počelo na način koji se može samo poželjeti, sredinom igre dalo se naslutiti da bi Rijeka mogla upasti u probleme. U uvodnim minutama "bijeli" su djelovali rastrčano, svježe i dominantno. Gosti, očito malo i impresionirali prvim prvoligaškim minutama, svjesno su se povukli, branili u dva gusta bloka. I to vrlo dobro. Sve dok se Murić u 6. minuti nije odlučio na "messijevski" prodor, nanizao u trku četvoricu igrača, ušetao se u šesnaesterac i rutinski poentirao kraj nemoćnog Nevistića - 1:0. Bio je to potez koji je razbudio tribine, ali i nešto najbolje što se dosad moglo vidjeti od zimske prinove "bijelih" i igrača od kojeg se očekuje da konačno demanitra sve skeptike.

Varaždinske minute

Činilo se da će rano probijanje varaždinskog bunkera biti jako dobar podražaj i za ostatak momčadi. Rijeka je i dalje igrala dobro, plela mrežu oko "betonske" ograde Varaždina. Najozbiljnije je zaprijetio Halilović (18') udarcem kraj gola...

I onda kako se minute odmicale, igra domaćih je počela "kopniti". Gosti su se oslobodili početnog grča, lopta je u njihovim nogama bila sve protočnija i osjećalo se da varaždinska kontra na širokom prostoru može biti itekako kobna.

Rijeka - Varaždin 2:1

Stadion: HNK Rijeka. Sudac: Dario Bel (Osijek) 6. Gledatelja: 4.675. Strijelci: 1:0 Murić (6'), 1:1 Kolarić (22'), 2:1 Murić (57'). Žuti kartoni: Kolarić, Jertec, Senić (Varaždin).
RIJEKA: Prskalo, Raspopović 6,5, Župarić 6, Punčec 6, Tomečak 6,5, Lepinjica 6,5, Murić 8, (od 78' Acosty -), Halilović 6 (od 72' Bušnja -), Pavičić 6 (od 72' Capan - ), Kvržić 6,5, Čolak 6,5.
VARAŽDIN: Nevistić 6,5, D. Perković 6, Stolnik 5,5, Senić 6, Miličević 6, Jertec 6, Kolarić 7, Đurasek 6, Posavec 5,5 (od 75' Glavina -, od 84' Fućak -), Turčin 6 (od 59' Glavica 5,5), Benko 5,5.

No, izjednačenje je stiglo na postavljenu obranu, u 22. minuti Kolarić je sa 18 metara majstorskim udarcem pogodio sami gornji desni kut Prskala. Rijekin vratar nije mogao ništa - 1:1.

Izjednačenje je još više ohrabrilo Varaždince, dirigent Jertec u vezi povezao je redove i momčad Bormira Perkovića bila je sve bliže riječkom golu. Varaždinski sastav dobro je umrtvio igru, Riječani ostali bez pravog odgovora na njihovu dinamičnu, ali staloženu pas igru. U tim trenucima osjetila se i mala nervoza u domaćim redovima, neke lopte bile su daleko od pravog odredišta.