Danas: 24° moguća kiša
Sutra: 14° 27° oblačno
20. studenoga 2017.
Četvrti poraz

RIJEKA U DUBOKOJ KRIZI Kekova momčad izgubila i od Lokomotive (1:0), Armada vrijeđala Gavranovića!

Foto N. Reberšak
Autor: ,
Objavljeno: 5. studeni 2017. u 14:01 2017-11-05T14:01:00+01:00

Poraz od "Lokomotive" u Kranjčevićevoj, a radi se već o četvrtom prvenstvenom u nizu, samo je točka na "i" teškom periodu koji je počeo porazom od "Istre 1961" u Puli

ZAGREB – Nogometaši »Rijeke« doživjeli su još jedan poraz, već 11. u službenim utakmicama ove sezone, šesti prvenstveni, peti u zadnjih šest utakmica...

Porazi više nisu novost, ali jest činjenica da su igrači »Rijeke« nakon što su danima uvjeravali javnost kako je sve to što im se događa zapravo splet nesretnih okolnosti ponovo izgledali jadno i bespomoćno u prvih 45 minuta gostovanja kod »Lokomotive«.

Upravo u tom periodu dogodio se ključan trenutak i odlučujući pogodak Capana. U nastavku su Riječani ipak pokazali nešto drugačije lice zbog čega su ispraćeni u svlačionicu s povicima podrške vlastitih navijača. Doduše, prethodno su među navijačima završili dresovi, čak se i trener Kek odvažio hinuti majicu preko ograde. Sve to zajedno teško može ublažiti činjenicu da su se nakon loše igre (kao i protiv »Austrije«) nadovezale reakcije dijela igrača koje sugeriraju da se dio igrača otvoreno prepustio apatiji što su pouzdani znakovi da momčad »Rijeke« polako, ali sigurno tone u stanje agonije!

Lokomotiva - Rijeka 1:0

Stadion u Kranjčevićevoj ulici. Gledatelja: 400. Sudac: Igor Pajač (Zelina) 6. Strijelac: 1:0 Capan (16'). Žuti kartoni: Heber, Župarić (Rijeka), Musa, Krstanović, Kolinger, Oluić, Šunjić (Lokomotiva).

LOKOMOTIVA: Šemper 6,5, Karačić 6,5, Kolinger 7, Majstorović 7, Musa 6,5, Šunjić 6,5, Capan 7,5, (81' Burić) -, Barić 6, (46' Oluić) 6, Majer 6,5, (87' Chago) -, Krstanović 6,5, Ivanušec 6,5

RIJEKA: Prskalo 5,5, Mavrias 5,5, (46' Heber) –, (71' Črnic) -, Župarić 6, Elez 5,5, Žuta 6, Mišić 5,5, Bradarić 5,5, Vešović 6, Pavičić 5,5, Acosty 5, (64' Gavranović) -, Gorgon 5.

»Rijekina« momčad je upala u labirint nemoći iz kojega će se teško izvući sama od sebe u skladu s ustaljenom klupskom filozofijom da će se neki problemi riješiti – protokom vremena. Nakon ovoga poraza, još jednog u sličnim okolnostima, teško je sve svesti pod priču o tome kako na treningu sve pršti od rada, u svlačionici od zajedništva, a kada počne utakmica »bijeli« izgledaju kao da im svejedno kako će završiti utakmica. Uostalom, koga briga kako trenira za hrvatske prilike skupocjena momčad, bitno je kako izgleda na travnjaku, a igrači »Rijeke« nižu poraze koji ih udaljavaju od proklamiranih klupskih ciljeva. O tome da su ovi igrači bili osvajači duple krune odavno više nitko ne govori iz potpuno razumljivih razloga. »Rijeka« više ne može dobiti ni drugu momčad jedinog ozbiljnog izazivača za naslov!

U 16. minuti utakmice veznjak »Lokomotive« Luka Capan dobio je jednu loptu u krugu na središtu igrališta, nekoliko metara u gostujućoj polovici i krenuo najbližim putem prema Prskalovu golu. Budući da su Bradarić i Mišić zakasnili u zatvaranju Capan je vrlo brzo izašao na riječke stopere, koji nisu reagirali ništa bolje od svojih suigrača u srednjem redu pa je veznjak »Lokomotive« udarcem sa 13-14 metara uz pomoć grede doveo svoju momčad u vodstvo. Rezime svega je da je Capan bez previše igračkog umijeća jednim okomitim sprintom s loptom u nogama osvojio 40 metara travnjaka i da je pritom zabio pogodak kao na školskom igralištu bez da je ijedan od četvorice važnih karika šampionske momčadi »Rijeke« pokazao odlučnost i jasnu namjeru da ga zaustavi. Riječani su prije i poslije tog pogotka, koji zorno pokazuje zašto se »Rijekina« momčad nalazi u velikoj krizi, izgledali korektno.

To znači da su imali nekoliko obećavajućih situacija i to ponajviše zahvaljujući činjenici da je Matjaž Kek vratio Marka Vešovića na krilnu poziciju pa su »bijeli« u rastrčanom crnogorskom reprezentativcu dobili jedinog raspoloženog igrača u završnici. U 12. minuti Pavičić je proigrao Vešovića koji je iskosa izašao ispred Šempera, a ovaj zaustavio najbolju gostujuću priliku u prvih 45 minuta. Tri minute kasnije ponovo je Vešović pokušao u kontri, a lopta otišla uz suprotnu vratnicu. Tridesetak sekundi kasnije »lokosi« su poveli, a igračima »Rijeke« se oko nogu objesio dodatni uteg... Više ni Vešović nije bio opasan, jer u svojoj momčadi nije mogao naići niti na jednog raspoloženog suigrača s kojim bi mogao povezati dva, tri suvisla dodavanja. Odmor je u tom smislu došao kao naručen za vidno poljuljanu gostujuću momčad.

Matjaž Kek rijetko mijenja igrače na poluvremenu, a ovoga puta ostavio je u svlačionici jednog u moru slabih – desnog beka Mavriasa. Njegovim izlaskom vratio je Vešovića na mjesto desnoga beka i dodatno otupio ionako jalovi riječki napad. U 50. minuti Riječani su uzaludno tražili najstrožu kaznu sugerirajući da je nakon udarca iz kuta Karačić laktom skinuo loptu s glave Gorgonu. TV snimka potvrdila je opravdanost riječkih vapaja. Četiri minute kasnije Šemper je izvukao ispod grede Mišićev udarac sa 18 metara.

Natruhe nešto smislenije igre »bijelih« prekinuli su u 64. minuti Armadini zvižduci, reakcija na drugu Kekovu promjenu.

Ulaskom Gavranovića s tribina Armadina podrška prerasla je prema očekivanjima u dirigirane uvrede na račun napadača. Ubrzo se vidjelo da nevolje nikada ne dolaze same od sebe. Kek je 20 minuta prije kraja utakmice morao ispucati treću izmjenu kako bi izvukao iz igre Hebera zbog ozljede i na njegovo mjesto uveo Matica Črnica. Sve to poremetilo je Riječane, počela se javljati nervoza. Uostalom, desetak minuta prije kraja živce je izgubio i Austrijanac Gorgon, napucao loptu od muke u zrak i zaradio žuti karton. Riječani su u završnici pokušavali preko Mišića (81') i Gavranovića (83'). U prvoj situaciji Šemper je ostao na krivoz nozi pa ipak uhvatio loptu, a u drugoj je lopta za koji centimetar otišla preko gola. I sreća je opet okrenula leđa momčadi koja svojim odnosom prema igri do odmora nije ni zaslužila da joj Božica Fortuna izađe u susret.

TIJEK SUSRETA;

90' - Igraju se četiri minute vremena suca Pajača.

89' - Prskalo je obranio pokušaj Ivanušeca.

88' - Pavičić je izveo slobodan udarac, bio je to pokušaj ubacivanja, ali lopta ne pronalazi nikoga i odlazi van terena.

87' - Iz igre izlazi Majer, ulazi Chago.

80' - Mišić je tukao iz daljine, lopta je čak promijenila smjer, ali nije prevarila Šempera.

77' - Dobar pokušaj Majera iz slobodnog udarca pored živog zida, ali Prskalo je odlično postavljen.

72' - Heber već odlazi u svlačionicu, ulazi Črnic.

71' - Armada cijelo vrijeme vrijeđa Gavranovića. Posvetila mu je i pjesmu "Oooooo, Gavranović, ped..čino, ooooo, na na na, pi..o jedna purgerska". Propuštanje susreta s Dinamom, najvjerniji mu riječki navijači očito nisu oprostili.

64' - Kek uvodi u igru Marija Gavranovića umjesto Acostyja, s Armadine tribine se čulo par zvižduka i skandiranje "Je.o te Mamić"

62' - Stopostotna prilika za Krstanovića, ali napadač Lokomotive se spetljao pred Prskalom.

60' - Novi slobodan udarac za Mišića, ali lopta je nadskočila sve i otišla u aut.

54' - Sada tuče i Mišić, Šemper vrškom prstiju prebacuje loptu koji centimetar iznad vratnice.

48' - Potegnuo je Majer s gotovo 30 metara, srećom po Riječane, zamalo je neprecizan.

46' - Kek vuče promjenu s početkom drugog dijela - umjesto Mavriasa ulazi Heber. S druge strane izlazi Barić, ulazi Oluić.

45' - Mišić je ubacio iz slobodnog udarca, Krstanović glavom odbio opasnost. Završilo je prvo poluvrijeme.

41' - Župarić je dobio žuti karton i neće ga biti u idućem kolu.

38' - Ubačaj Ivanušeca iz slobodnog udarca s 35 metara lako hvata Prskalo.

28' - Udarac Krstanovića blokirao je Elez.

27' - Snažan pokušaj Bradarića iz voleja s 25 metara ide pored gola.

26' - Nova opasna situacija u kaznenom prostoru Rijeke, ali Krstanović se ne snalazi najbolje.

25' - Šemper lako u ruke hvata loptu nakon pokušaja Vešovića.

16' - GOL! 1:0  Luka Capan je povukao loptu s centra, prošao "kroz" trojicu statista u obrani Rijeke i zabio za vodstvo "Lokomotive".

12' - Brza kontra Rijeke, prvo je udarac Gorgona obranio Šemper, a potom Pavičićev pokušaj završio u korneru.

7' - Slobodan udarac za Mišića na 22 metra od gola Šempera zapeo je u živom zidu.

3' - Mala opasnost pred golom Rijeke, ali Mišić ispravlja pogrešku Eleza.

1' - Počeo je susret.

0' - Do početka susreta je još sat vremena.

0' - Objavljeni su početni sastavi. Ono što će sve vjerojatno najviše zanimati - Mario Gavranović nije u početnom sastavu, ali jest na klupi. Na njoj priliku čekaju još Sluga, Punčec, Heber, Črnic, Puljić i Jelić. Iznenađenje je ostavljanje Hebera na klupi, ali igra Mavrias što znači da će Vešović očito na desno krilo.