Danas: °
Sutra: ° °
13. prosinca 2018.
Slavlje Kekove momčadi

foto/video Povijesna večer na Rujevici: Rijeka "petardom" ponizila Kranjčarov "Dinamo" (5:2)

Foto Roni Brmalj
Objavljeno: 18. rujan 2016. u 17:40 2016-09-18T17:40:00+02:00

Bilo je to otvaranje iz snova za "bijele" - mrežu mladog Šempera već je u prvoj minuti načeo Gavranović. Od tog trenutka "Dinamovi" su igrači upali u stanje šoka od kojeg se nisu oporavili do kraja susreta

RIJEKA  Rujevica je (kao nekada gotovo 30 godina Kantrida...), ostala neosvojiva za modre!

»Dinamo« u tri utakmice na zamjenskom stadionu »bijelih« još uvijek ne zna za pobjedu. Zagrepčani su dvaput pognutih glava napustili riječki travnjak. Prošle sezone bilo je 2:1 pogotkom Anasa Sharbinija u posljednjim trenucima utakmice. Ovoga puta nije bilo ni približno tako neizvjesno jer u većem dijelu utakmice travnjakom je dominirala samo jedna momčad – »Rijeke«. »Bijeli« su odigrali najbolju utakmicu ove sezone, najbolju protiv »Dinama« pred svojim navijačima u mandatu Matjaža Keka i jednu od najboljih u povijesti kluba. Puno toga odredio je rani pogodak Marija Gavranovića, ali i Kekova odluka da započne utakmicu s još jednim gol igračem – Austrijancem Alexanderom Gorgonom, koji se odužio dvama pogocima.

Iako je duet G&G postigao tri od četiri pogotka glavninu posla odradio je Marko Vešović na desnom krilu. Najbolji igrač »Rijeke« u posljednje vrijeme bio je neuhvatljiv za Josipa Pivarića i sporohodnu »Dinamovu« obranu na čelu s pomoćnim sucem Conjarom. Crnogorski reprezentativac bi i bez pogodaka zaslužio epitet velikog junaka derbija nakon kojega više na Rujevici nemaju što skriva. »Rijeka« je još jednom pokazala da unatoč igračkim promjenama ovoga ljeta ima kvalitetu i da je kraj ovakvog ranjivog i unutranjim borbama načetog »Dinama« prvi kandidat za naslov prvaka!

S1809B12
Velika pobjeda "Rijeke" nad "Dinamom" na Rujevici / Foto R. Brmalj

S1809B22
"Rijeka" svladala "Dinamo" s 5:2 / Foto Roni Brmalj

Zlatko Kranjčar se po uzoru na svojega prethodnika odlučio na raspored s trojicom središnjih braniča (3-5-2). Mamić je nerijetko znao posegnutim za tim taktičkim potezom i na taj način ostvariti važne pobjede ili remije protiv »Rijeke«. Ovoga puta nije upalilo. Vjerojatno i zbog toga što su ga vlastiti čelnici danima prije utakmica predodredili za odstrijel u slučaju poraza na Rujevici. Neki igrači »Dinama« djelovali su kao da su doslovno shvatili poruke s klupskoga vrha, odlučili su ubrzati izvjesnu Kranjčarovu smjenu.

Matjaž Kek za razliku od Zlatka Kranjčara nije pribjegavao novim taktičkim zamislima. »Rijeka« je kao uostalom i cijele ove sezone istrčala u svoje rasporedu 4-2-3-1. Jedina promjena dogodila se na poziciji lijeve polušpice. Umjesto načetog Rumunja Florentina Mateia istrčao je Austrijanac Alexandar Gorgon. Sve to nije ni približno utjecalo na razvoj situacije na terenu kao nekoliko vezanih individualnih pogrešaka u »Dinamovoj« obrani tek što se krenulo s centra. »Rijeka« je izvela početni udarac, Vešović dočekao dugu loptu Bradarića i uspavanu reakciju zadnje linije gostiju, te krenuo prema Šemperu. Vratar »Dinama« se okliznuo, ali stigao na vrijeme osoviti na noge, te odbiti Vešovićev pokušaj. Natrčao je Gavranović, odnio loptu, te uz bližu vratnicu poslao loptu u mrežu – 1:0. Semafor je pokazivao da je proteklo 17 sekundi! Riječani nisu mogli poželjeti bolji početak, a posebno nakon što su u 16. minuti uža »Dinamova« i vratar Šemper ponovo grubo pogriješili. Vešović je presjekao loptu na vrhu kaznenog prostora, sjurio se prema golu, odigrao povratnu loptu za Gavranovića, koji je izmako loptu Schindenfeldu i završio na travnjaku. Vešović je odbojanac poslao u vratnicu, a onda je reagirao pomoćni sudac Conjar. Ne da bi sugerirao najstrožu kaznu već signalizirao  dvojbeno zaleđe.

Rijeka - Dinamo 5:2 (2:0)

Stadion HNK Rijeka na Rujevici. Gledatelja: 5.589. Sudac: IAnte Vučemilović-Šimunović (Osijek) 7.
Strijelci: 1:0 Gavranović (1'), 2:0 Gorgon (32'), 3:0 Vešović (50'), 4:0 Gorgon (54'), 4:1 Soudani (82'), 5:1 Vešović (83'), 5:2 Pavičić (86'). .
Žuti kartoni:  Andrijašević (Rijeka), Benković, Henriquez (Dinamo).
RIJEKA: Prskalo –, Ristovski 7,5, Mitrović 7,5, Elez 7, Žuta 7, Maleš 7,5, Bradarić 7,5, Gorgon 8,5, (70 Mišić) –, Andrijašević 7,5, (83' Matei) –, Vešović 10, Gavranović 8,5
DINAMO: Šemper 5, Schildenfeld 5, Sigali 5, Benković 5, Stojanović 5, (58' Šitum) 5, Jonas 5, (75' Henriquez) –, Pavičić 5,5, Fiolić 5, (58' Machado) 5,5,
Pivarić 5, Fernandes 5,5, Soudani 5,5

U 21. minuti Šemper se barem malo iskupio za loš početak utakmice kada je ispod grede izvukao loptu nakon Mitrovićeva udarca glavom. Nakon nekoliko uspješnih Vešovićevih prodora u 25. minuti po desnoj strani projurio je i Makedonac Ristovski. Povratna lopta na kraju je završila u nogama Gorgona. Snažan udarac Šemper je odbio u novi korner. Dvije minute kasnije navijači »Rijeke« su prvo uzalud tražili slobodan udarac nakon duela Gavranovića i Pivarića, a onda i najstrožu kaznu nakon sraza lijevog beka »modrih« i Vešovića. U 32. minuti dogodilo se ono što je naslućivao tijek zbivanja na terenu – drugi pogodak »Rijeke«. Vešović je još jednom prošao desnom stranom, te povratnom loptom pronašao Gorgona, koji je udarcem iz prve poslao žabicu u lijevi Šemperov kut – 2:0. »Rijeka« je drugim pogotkom okončala odličnih pola sata nakon čega je malo spustila intezite trke. Dovoljno tek da počne stidljivo dolaziti do izražaja »Dinamova« pojedinačna kvaliteta (Fernandes 36' i 45').

Što god da je Kranjčar rekao svojim igračima u poluvremenu nije djelovalo, jer »Dinamo« je i nadalje bio nemoćan bilo što promjeniti na Rujevici. Štoviše vrlo brzo inkasirao je još dva pogotka. U 50. minuti Gavranović je zavezao u čvor dvojicu braniča »Dinama« i petom gurnuo Vešovića pred Šempera. Prvo ime utakmice nije pogriješilo, lopta se ubrzo zakoprcala u mreži, a razuzdana riječka fešta od nogometa mogla početi. Lišeni rezultatske neizvjesnosti igrači »Rijeke« mogli su se početi rasterećeno poigravati s najskupljom momčadi HNL-a. U 54. minuti Gorgon je opalio po lopti s preko 20 metara, Šemper se izvio koliko je dug i širok, no nije stigao zaustaviti loptu koja je završila u njegovu gornjem desnom kutu – 4:0. Nisu se do kraja utakmice dobro zabavljali samo igrači nego i navijači »Rijeke«. Raspjevana Rujevica počela je nakon četvrtog pogotka sve češće zazivati naslov prvaka. Čak je i zapljeskala pomoćnom sucu Conjaru kada je u 75. poništio Henriquezov pogodak zbog zaleđa.

U posljednjih deset minuta pala su čak tri pogotka kao potvrda da je utakmica skrenula u revijalne vode. Prvo je u 82. minuti Soudani podmetnuo nogu nakon kornera za 4:1, pa je Vešović po drugi put izašao pobjednikom u sučeljavanju sa Šemperom za 5:1, a onda je Pavičić pogodio s desetak metara za konačnih 5:2. Ni dva primljena pogotka nisu uspjela umanjiti veliko slavlje koje je uslijedilo i pljesak kojim je Vešović ispraćen u svlačionicu.

TIJEK SUSRETA;

90' - Šemper istrčavanjem uspijeva spriječiti šesti pogodak.

86' - GOL! 5:2 - Novi pogodak. Fernandes je dao za Pavičića koji zabija za 5:2.

82' - GOOOOL! 5:1 - Već u idućem napadu Vešović vraća prednost i zabija za 5:1. Pao je rekordni rezultat u međusobnim dvobojima "Rijeke" i "Dinama".

82' - GOL! 4:1 - Soudani nakon kornera uspijeva zabiti počasni pogodak za "Dinamo".

77' - Prskalo je boksao loptu nakon ubačaja Machada iz slobodnog udarca. Odmah kontra "Rijeke" i opasna situacija na drugo strani, ali grogirana "modra" obrana uspijeva nekako otkloniti opasnost.

70' - Prva promjena u riječkoj momčadi, izlazi Gorgon uz ovacije Rujevice, ulazi Mišić.

55' - GOOOL! 4:0 - Kakav pogodak Gorgona, koji s 25 metara pogađa same rašlje Šemperovog gola.

53' - Armada skandira "Cico, ostani".

50' - GOOOL! 3:0 - Fantastična akcija "Rijeke". Gavranović je atraktivno petom dao za Vešovića koji plasira u sam rub vrata nemoćnog Šempera.

48' - Andrijašević je gurnuo u priliku Gorgona, koji s desetak metara s lijeve strane pogađa vanjski dio mreže.

45' - Gotovo je prvo poluvrijeme.

45' - Elez je blokirao udarac Fernandesa.

43' - "Dinamo" od težeg poraza zapravo spašava Šemper, sada je sjajno "izboksao" Vešovićev ubačaj.

36' - Fernandes je uputio prvi "Dinamov" udarac prema vratima "Rijeke", ali Prskalo sjajno brani.

33' - GOOOL! 2:0 - Vešović je ubacio, Gorgon lako poentirao.

30' - Teško je sjetiti se kad je "Rijeka" ovako dominirala u dvobojima s "Dinamom".

26' - Gavranović je bio koji centimetar prekratak da stigne na ubačaj s lijeve strane.

25' - Na Rujevici kao da igra samo jedna momčad. Šemper je sada zaustavio udarac Gorgona nakon još jedne akcije "Rijeke".

21' - Sjajan udarac glavom Mitrovića pod gredu, Šemper jednako atraktivno brani.

15' - Dinamo djeluje kao da je na konopcima. Vešović je presjekao jednu povratnu loptu Šempera, Schildenfeld je spasio prvi pokušaj, a drugi vratnica. U akciji je nastradao Gavranović.

12' - Zaiskrilo je sada između Bradarića i Fiolića, ali sve se brzo smirilo.

8' - Fernandes je brzo prošao po lijevoj strani, ubacio pred Prskala, ali obrana "Rijeke" izbija loptu.

6' - Umalo novi pogodak "Rijeke", Andrijašević je prisilio Schildenfelda na panično vraćanje lopte Šemperu, panika u modrim redovima.

1' - GOOOL! 1:0 - Nevjerojatno otvaranje "Rijeke". Vešović se već u prvoj minuti sjurio prema Šemperu, koji nakratko odbija loptu, ali mu poslije smeta Pivarić, pa do lopte dolazi Gavranović koji lako pogađa praznu mrežu. Pogodak je službeno postignut u 17. sekundi.

0' - Objavljeni su sastavi. Kek se odlučio danas na desno krilo staviti Austrijanca Gorgona, dok će po lijevoj strani ordinirati Vešović. Kranjčar je odlučio izostaviti Antolića i Henriqueza i postaviti formaciju 3-5-2.

0' - Do početka susreta ostalo je još oko sat i pol. Rujevica bi trebala biti puna.