Danas: 12° 1
Sutra: 12° 12° 1
24. listopada 2018.
Test

foto PRIJATELJSKA UTAKMICA Mršavi remi Riječana u prvoj utakmici pred svojim navijačima (0:0)

Foto Roni Brmalj
Objavljeno: 20. siječanj 2018. u 19:08 2018-01-20T19:08:00+01:00

Prva ozbiljnija test utakmica pokazala je ono što se moglo pretpostaviti: brojni odlasci ponajboljih igrača ostavili su duboki trag na kvaliteti riječke momčadi

RIJEKA - Nogometaši "Rijeke" nisu uspjeli svladati šestoplasiranu momčad slovenskog prvenstva u prvoj prijateljskoj utakmici ove zime pred svojim navijačima na Rujevici.

Prva ozbiljnija test utakmica pokazala je ono što se moglo pretpostaviti: brojni odlasci ponajboljih igrača ostavili su duboki trag na kvaliteti riječke momčadi što neće biti nimalo lako i bezbolno nadomjestiti bez dodatnih ulaganja u njihove zamjene.

Riječani su u oba poluvremena stvorili po nekoliko (polu)prilika, dostatno tek da se oduže za podršku s tribina i izrazito pozitivan doček navijača što je najbolje što je donijela sobom posljednja pripremna utakmica uoči odlaska na portugalske pripreme.

Od novih lica trener Matjaž Kek je do odmora isprobao Luku Capana na poziciji srednjeg veznog igrača u paru s Filipom Bradarićem i Filipa Dangubića na poziciji srednje polušpice. Obojica su korektno odradili svoje. Dangubić zaradio nekoliko aplauza za par minijatura, a Capan pokazao da bi na toj poziciji prije mogao nadomjestiti Matu Maleša nego Josipa Mišića.

S2001B41
"Rijeka" remizirala s "Goricom" / Foto Roni Brmalj

U nastavku su istrčali desni bek Momčilo Raspopović, stoper Joao Escoval i trojica mladih igrača: veznjaci Adrian Liber i Antun Svetić, te napadač Milan Ristovski. Raspopović je defanzivno odradio svoje, ofenzivno ipak pokazao (pre)malo.

Escoval je ponovo pokazao da je riječ o zanimljivom stoperu koji kvalitetno čita igra, a Ristovski svojim kretanjima i potezima da je igrač velikog potencijala neovisno o tome što je u 63. minuti promašio priliku utakmice (poslao je Acostyjev ubačaj s nekoliko metara preko gola) i što ga je Matjaž Kek izvukao iz igre nakon nekoliko neuspješnih pokušaja i mudro sačuvao od mogućeg negativnog odjeka s tribina.

Nova riječka momčad dočekana je s obiljem pozitivnih vibracija. Navijači su nastojali ama baš u svakom suvislom potezu pronaći nešto dobroga i nastojali to nagraditi  pljeskom.

U poticajnom ozračju uvijek je lakše razbiti tremu, pa se nakon petnaestak minuta utakmice počelo događati nešto konkretnije u i oko kaznenog prostora gostiju iz Slovenije. Kao i istekom jeseni sve najvažnije u igri Riječana do odmora zbivalo se oko iskusnog krilnog napadača Zorana Kvržića!

U 18. minuti Kvržić je iskosa ostao sam ispred vratara Sorčana, a njegov nekadašnji suigrač (igrali su zajedno protiv Stuttgarta!) Matija Škarabot uklizavanjem blokirao udarac i odbio loptu u korner. Dvije minute kasnije povratnik u reprezentaciju BiH je natrčao na ubačaj Leonarda Žute, a vratnica spasila gostujućeg vratara od pogotka. U 22. minuti na udarac s vrha kaznenog prostora odlučio se Jakov Puljić, vratar Sorčan odbio njegov pokušaj, a Matic Črnic natrčao na odbijanac kojega je poslao kraj gola.

Pet povezanih riječkih minuta ipak nije donijelo pogodak, ali ni otklonilo strijepnje od nimalo bezopasnih gostiju čiji napad je predvodio bivši junior "Rijeke", vižljasti napadač Andrija Filipović. Posebno je s njim problema imao Grk Mavrias koji je u nekoliko navrata iskazao dosta nesigurnosti u fazi obrane. Kako se bližilo poluvrijeme tako je riječka momčad padala u ritmu trke, a kada momčadi koja je zimus ostala bez najkvalitetnijih pojedinaca oduzmeš silnu trku i borbenost onda dobiješ momčad koja je u stanju igrati ravnopravan ogled na razini prosjeka Prve slovenske ili hrvatske nogometne lige. I ništa puno više od toga!

Maleš i Jelić ni na klupi

Antonio Mirko Čolak, Alexander Gorgon, Jasmin Čeliković i Andrej Prskalo nisu prema očekivanjima ni bili u zapisniku utakmice s "Goricom" zbog zdrastvenih problema. Njima se pridružio i napadač Matej Jelić zbog kako su iz kluba priopćili "lakše ozljede koljena". Na terenu nije bilo ni Mate Maleša, no njega je od nastupa odvojilo nešto drugo - izvjestan transfer u Kinu. Iskusni veznjak po svemu sudeći neće u ponedjeljak s momčadi put Portugala budući da bi  idućih dana trebao finiširati svoj transfer u redove "Daliana".

Na odmoru je gostujući trener promjenio deset, a domaći sedam igrača. S obzirom na ulaske Pavičića, Hebera, Acostyja... Riječani su očekivano bili nešto poduzetniji u zadnjoj trećini igrališta, ali i nadalje su izostale konkretnije reakcije u završnici. U 52. minuti stoper "Gorice" loše je procjenio Acostyjev ubačaj, a Puljić ostao sam na otvorenom udarcu glavom otprilike na mjestu s kojega se izvodi najstroža kazna.

Uslijedio je loš udarac kojega je vratar bez poteškoća zaustavio. Jednako obećavajuća bila je situacija iz 54. minuti kada je Acosty dočekao volejem ubačaj Escovala, ali je lopta otišla kraj vratnice. U 57. minuti Puljić je bio zamalo neprecizan iz slobodnog udarca nakon čega je prepustio svoje mjesto u polušpici Pavičiću, dok se Bradariću u veznom redu pridružio - Gomelt. Kao i u prvom poluvremenu domaći igrači kao da su se nakon pet, šest konstruktivnih minuta ispuhali. Kada već nije bilo razloga za pljeskanje pogocima navijači "Rijeke" zapljeskali su u 75. minuti na izlasku jednom od rijetkih igrača koji podsjeća na duplu krunu - Filipu Bradariću. Njegov izlazak odmah se osjetio na terenu. "Rijekina" igra dodatno izgubila na kvaliteti, a jedinu priliku do kraja utakmice promašio je junior Antonu Svetić, koji je u 87. minuti poslao loptu glavom preko gola. Utakmica nije završila ni u približno pozitivnom ozračju kao što je i počela.

Navijači su se razišli u tišini, uz saznanje da će se puno toga morati promjeniti tijekom portugalskih priprema da bi se od ove momčadi mogli tražiti plasman u finale Kupa i drugo mjesto u prvenstvu na proljeće.

Rijeka - Gorica 0:0

Stadion HNK Rijeke na Rujevici. Gledatelja: 1014. Sudac: Ivan Bebek (Rijeka).

RIJEKA: Sluga (od 58' Davids) - Mavrias (od 46' Raspopović), Župarić (od 46' Escoval), Punčec, Žuta (od 46' Davidson) - Bradarić (od 75' Liber), Capan (od 46' Pavičić) - Kvržić (od 46' Acosty), Puljić (od 58' Gomelt), Črnic (od 46' Heber) - Dangubić (od 46' Ristovski, od 83' Svetić).

GORICA: Sorčan, Škarabot, Gregorič, Džuzdanović, Filipović, Tomiček, Grudina, Osuji, Jermol, Jogan, Marinić. Još su igrali: Štrukelj, Celer, Ibramišović, Maučec, Gulić, Bužinel, Humar, Curk, Lipušček, Nagode.