Danas: 4° snijeg
Sutra: -9° 3°
16. prosinca 2017.
Pali "rossoneri"

foto/video POBJEDA ZA POVIJEST Rijeka skinula još jedan veliki skalp, na Rujevici pao veliki AC Milan (2:0)

Foto V. Karuza, D. Škomrlj
Autor: ,
Objavljeno: 7. prosinac 2017. u 17:58 2017-12-07T17:58:00+01:00

Još jedan višestruki prvak Europe poražen je u Rijeci (Real Madrid, Feyenoord...) i to je nešto će se pamtiti za sva vremena

RIJEKA Više nego dostojno oprostili su se nogometaši »Rijeke« od nastupa u Europskoj ligi ove sezone. Na Rujevici je pao veliki »Milan«, ni približno onako moćan i snažan kao u svojoj bogatoj povijesti, ali »Milan« je uvijek – »Milan«.

Još jedan višestruki prvak Europe poražen je u Rijeci (Real Madrid, Feyenoord...) i to je nešto će se pamtiti za sva vremena. Pamtit će se i da je nogometašima »Rijeke« malo nedostajalo da prvi put nakon 27 godina prezime u Europi. Da su Riječani uzeli samo bod protiv AEK-a na Rujevici pobjedom nad »rossonerima« zaključili bi svoje natjecanje u skupini D na drugom mjestu koje jamči prolaz u drugi krug natjecanja. Šteta...

Riječani su ostvarili pobjedu u retro stilu po oprobanom receptu uz pomoć kojega je Matjaž Kek ostvario većinu svojih velikih europskih pobjeda u prijašnjim euroligaškim sezonama. »Milana« je svladala »Rijeka« u taktičkom dijelu iz prve ili druge sezone Europske lige: ponizna, borbena, bez velike igre, ali odlučna ostvariti veliki rezultat koji će neovisno o činjenici da je Gennaro Gattuso u Milanellu ostavio većinu svojih najjačih igračkih snaga zauzeti istaknuto mjesto u klupskoj povijesti.

S712VK08
Rijeka ugostila Milan na Rujevici / Snimio Vedran Karuza

SP712X2
Spektakl na Rujevici: Rijeka ugostila veliki Milan / Snimio Damir Škomrlj

Ovako su svojevremeno na Kantridi padali »Stuttgart«, »Feyenoord« ili »Standard Liege«, a tada aktualni osvajač Europske lige, »Sevilla«, se spasila od poraza u sučevoj nadoknadi vremena.

Puljićeva majstorija

Matjaž Kek odlučio je ovoga puta u potpunosti žrtvovati dojam na uštrb – rezultata. »Rijeka« je igrala jedino kako je mogla bez niza igrača oko kojih trener »Rijeke« inače gradi igru svoje momčadi: čvrsto u bloku, a onda kroz oduzetu loptu pokušati odjuriti u kontru. »Bijeli« su prepustili gostima loptu, ali uskratili prostor bez kojega ni »Milan« u jačem sastavu od ovoga ne bi tako lako ulazio u šanse. Tri stopera gostiju naigrala su se nogometa kao rijetko kada, uzalud kada u prvom poluvremenu »Milan« ne bi došao ni u polupriliku da u 39. minuti Darijo Župarić nije krivo procjenio (prvi i zadnji put na utakmici) let lopte, a Cutrone izašao ispred Sluge. Vratar Riječana je pravovremenim istrčavanjem uskratio gostujućem napadaču vrijeme za reakciju pa je pokušaj loba završio iznad gola.

Rijeka - Milan 2:0

Stadion HNK Rijeka na Rujevici. Sudac: Vad (Mađarska) – 7.
Gledatelja: 8.021. Strijelci: 1:0 Puljić (7'), 2:0 Gavranović (47'). Žuti kartoni: Andre Silva, Antonelli, Locatelli (Milan), Maleš (Rijeka).

RIJEKA: Sluga 7, Vešović 6,5, Župarić 7, Elez 6,5, Žuta 6,5, Maleš 7, Pavičić 7, Acosty 6, (76' Punčec) –, Puljić 7,5, Kvržić 7, (86' Mavrias) –, Gavranović 7,5, (80' Črnic) –,

MILAN: Storari 5,5, Zapata 5,5, Paletta 5,5, Romagnoli 5,5, Calabria 6, Zanellate 5,5, (73' Abate)–, Biglia 6, Locatelli 6, Antonelli 5,5, (80' Forte) –, Cutrone 6, Andre Silva 5,5.

Nije ni »Rijeka« bila puno opasnija, ali mogla je na odmor otići s dva gola razlike. Jakov Puljić u 7. minuti namjestio je loptu na slobodan udarac s preko 20 metara, a snažno i precizno udarena lopta završila preko živoga zida u gornjem desnom kutu nemoćnog Storarija – 1:0. Prekrasan pogodak nema veze s četiri desetljeća na leđima iskusnog vratara »Milana« koliko umjesnošću izvođača. Deset minuta nakon vodećeg pogotka Puljić je udarcem s 18 metara poslao loptu kraj bliže vratnice, a nakon pola sata utakmice navijači su ustali sa svojih mjesta kada je Puljić dočekao Vešovićev ubačaj na drugoj vratnici i glavom poslao loptu zamalo kraj gola. Kao da se Jakov preplašio novoga pogotka...

Gavranovićeva reakcija

Nisu u nastavku protekle ni pune dvije minute, a »Rijeka« je uvećala vodstvo. Kvržić je na dodavanje Žute pobjegao po lijevoj strani, sustigao loptu gotovo na korner linije, a onda povratnom loptom na vrhu peterca pronašao Gavranovića. Majstorska reakcija u maniri malonogometnih majstora i Storari nije imao šanse – 2:0.

Tek nakon drugoga gola igrači »Rijeke« počeli su barem povremeno seliti težište igre na gostujuću polovicu. U tome su im svesrdno pomogli gostujući igrači kod kojih je kako se bližio kraj utakmice kopnio entuzijazam. Gennaro Gattuso djelovao je u većem dijelu nastavka žustrije u svojem trenerskom prostoru nego većina njegovih igrača u duelima sa suparničkim igračima na travnjaku.

Cutrone (74') i Biglia (77') zaprijetili su iz dva prekida što je bio znak da Matjaž Kek počne na klupi za pričuve tražiti osvježenja. Pronašao je u braniču Punčecu i privremeno riješenje u veznom redu. Dovoljno da dodatno ojača blok ispred kaznenog prostora i ostvari preduvjete velikog slavlja na Rujevici i prvoga vatrometa nakon tri mjeseca (9. rujna pobijeđena je Cibalia).

TIJEK SUSRETA;

90' - Igrat će se još tri minute nadoknade.

77' - Biglia izvodi slobodan udarac koji je po svemu repriza onog iz kojeg je Puljić postigao pogodak, osim što je talijanski igrač za 20-ak centimetara promašio rata.

74' - Dobar ubačaj, ali Cutrone nije glavom najbolje zahvatio loptu pa je Sluga lako hvata.

64' - Andre Silva je tukao glavom nakon ubacivanja Biglie iz kuta.

S0712BR8
Veliki AC Milan pao na Rujevici / Foto R. Brmalj

59' - Cutrone šutira, Elez izbacuje u korner.

54' - Slobodni udarac Biglie, Sluga rješava opasnost boksanjem lopte.

47' - GOOOL! 2:0 - Otvorenje poluvremena iz snova - Žuta je dao za Kvržića, on sjajno asistirao za Gavranovića, koji bez problema matira vratara Milana.

44' - Slobodan udarac za Milan nakon što je Milan na rubu kaznenog prostora s lijeve strane prekršajem zaustavio Antonellija.

39' - Milan ima prvu priliku na susretu - Cutrone je pokušao prebaciti Slugu, ali nije precizan.

31' - Mogao je Puljić i do drugog pogotka. Ubacio je Vešović, Puljić se glavom izborio za šut između Zapate i Calabrije, ali ne uspijeva dobro zahvatiti loptu.

18' - Raspoloženi Puljić je tukao s osamnaest metara malo pored gola.

13' - Župarić nije dobro zahvatio loptu nakon ubačaja Vešovića. Šteta, bila je to velika prilika.

10' - Sjajan prodor raspoloženog Acostyja s desne strane, ali u kaznenom prostoru nema nikoga tko bi iskoristio ubačaj.

7' - GOOOL! 1:0 - Majstorski je slobodan udarac izveo Puljić, pogodio je rašlje Storarija za vodstvo.

6' - Slobodan udarac za Rijeku na 20-ak metara nakon što je srušen Gavranović.

4' - Sjajna atmosfera je na Rujevici, Armada je uobičajeno glasna, a obol daju i navijači gostiju smješteni u kavezu.

2' - Brza akcija Milana i udarac Cutronea, ali daleko od vrata Sluge.

1' - Počela je utakmica.

0' - Objavljeni su početni sastavi. Milan će istrčati prema najavama, dok je u sastavu Rijeke glavna promjena vezana za vratarsku poziciju. Loša partija u Jadranskom derbiju preselila je na klupu Prskala, pa je mjesto među vratnicama zauzeo Sluga. Na klupi su još Punčec, Črnic, Mavrias, ali i tri "golobrada" mladića - Lepinjica, Šantek i Čeliković.