Danas: 24° moguća kiša
Sutra: 14° 27° oblačno
11. prosinca 2017.
Europska liga

foto NIŠTA OD EUROPSKOG PROLJEĆA Remi u Ateni (2:2): Riječani počeli furiozno, pa potpuno potonuli

Foto S. Ježina
Autor: ,
Objavljeno: 23. studeni 2017. u 20:04 2017-11-23T20:04:00+01:00

Trenutna forma stavlja AEK u ulogu favorita. No ako u to ne vjerujemo, samo od sebe se neće ništa dogoditi, rekao je u najavi utakmice Matjaž Kek. Prvi susret dvaju večerašnjih suparnika na Rujevici, završio je, podsjetimo pobjedom Grka 1:2

ATENA »Bijeli« ipak nisu uspjeli! Čudo u Ateni bilo im je nadohvat ruke, imali su prvom poluvremenu sve: igru, šanse i željeno vodstvo od dva gola razlike. Da je tako ostalo nakon što je finski sudac Gestranius označio kraj utakmice nogometaši »Rijeke« imali bi meč loptu za prolaz skupine početkom prosinca na Rujevici protiv rasterećenog »Milana« koji je pobjedom nad »Austrijom« osigurao drugi krug.

Priliku za europsko proljeće odnio je trenutak dekoncentracije istekom prvoga poluvremena, ali u prvom redu očigledan fizički pad riječke momčadi u nastavku. »Bijeli« kao da su se ugasili u nastavku nakon što su do odmora imponirali načinom na koji su ulazili u šanse i zabijali golove. Španjolski stručnjak Manolo Jimenez promjenio je svoj ustaljeni sustav igre u posljednje vrijeme.

Oporavak ukrajinskog stopera Čingrinskog očito ga je ohrabrio pa se vratio sustavu s četiri braniča u liniji što nije poremetilo Riječane u njihovu odlučnom ulasku u utakmicu. Dapače! Koristili su do odmora svaki centimetar prostora i sekundu vremena koje su im prepustili nesinhronizirani domaći branič. »Bijeli« su djelovali kao i u većini gostujućih europskih utakmica ove sezone, agresivno, čvrsto, pravovremeno u duelu i dovoljno precizno i brzo u pasu. Očito je da su domaći igrači unatoč upozorenjima svojega trenera podcjenili praktički već otpisane goste jer samo se zahvaljujući sreći igrači AEK-a nakon pola sata utakmice nisu našli u zaostatku od tri, četiri gola.

U 4. minuti Bradarić je dubinskim pasom proigrao Vešovića za zaleđa domaće obrane. Crnogorski branič ušao je u kazneni prostor, otvorio mu se put prema vrataru, ali se odlučio za logičan potez: dodavanje za neometanog Gavranovića koji je bio sam u srcu kaznenog prostora. Vešovićev pas je međutim bio iznenađujuće neprecizan pa je velika prilika otišla u nepovrat. Četiri minute kasnije Gavranovićev udarac odbio je vratar Anestis u korner. Pavičić je izveo udarac iz kuta, Acosty prenio glavom loptu na drugu stativu, a Gorgon se naklonio za vodstvo »Rijeke« – 0:1. U 16. minuti gosti su stigli do još jednog udarca iz kuta kojega je dobro izveo Pavičić.

Ovoga puta tukao je glavom Župarić, lopta odsjela na gredi, a Olimpijskim stadionom se prolomili gromki zvižduci negodovanja. Sve to bila je uvertira u okrestrirano negodovanje s tribina koje je raslo svakom novom prilikom »bijelih«. U 20. minuti Gorgon je u kontri pogodio vratnicu, pet minuta kasnije Acosty je glavom nakon kornera poslao loptu preko gola, a onda je u 26. minuti »Rijeka« došla do željenog vodstva od dva gola razlike. Vranješ je u skoku s Gavranovićem samo očešao loptu. Sve je dobro pratio austrijski golgetere koji je imao dovoljno vremena da kraj zakašnjele reakcije braniča AEK-a opali po lopti na ulasku u kazneni prostor i po drugi put matira Anestisa – 0:2.

AEK - Rijeka 2:2

Olimpijski stadion. Sudac: Mattias Gestranius (Finska) 6,5. Strijelci: 0:1 Gorgon (8'), 0:2 Gorgon (26'), 1:2 Araujo (45'), 2:2 Lazaros (55'), Žuti kartoni: Maleš, Gorgon, Gavranović (Rijeka), Lopes (AEK)

AEK: Anestis 5,5, Vranješ 5,5, Čigrinski 5,5, Bakakis 5,5, Galo 5,5, (30' Livaja) 7, Simoes 6,5, Galanopoulos 6,5, (68' Kone) -, Lopes 6, Bakasetas 6, Lazaros 7, (86' Rodriguez) -, Arujo 7.

RIJEKA: Prskalo 5,5, Vešović 6,5, Župarić 6,5, Elez 5,5, Žuta 6, Maleš 7, Bradarić 6,5, Pavičić 7, (90' Črnic) -, Acosty 6,5, (70' Kvržić) -, Gavranović 6, (81' Puljić) -, Gorgon 7,5.

Nakon nešto manje od pola sata igre nogometaši »Rijeke« došli su do željenog rezultata u Ateni što je bio znak španjolskom stručnjaku da počne ispravljati svoje pogreške i razmišljati o prvoj utakmici na Rujevici u kojoj je njegova momčadi izgledala kao »Rijeka« na Olimpijskom stadionu. Jimenez je uveo ponajboljeg igrača u Rijeci Marka Livaju, doduše ne u sam vršak napada već na poziciju središnje polušpice. I to je donijelo određenu reakciju. Finski sudac Gestranius u 37. minuti nije pokazao na bijelu točku iako je mogao nakon što je Elez neoprezno zakačio po nogama Arauja u kaznenom prostoru. Uslijedila je nova velika prilika gostiju. Acosty je gurnuo Gavranovića samoga ispred Anestisa. Napadač »Rijeke« je zaobišao vratara, a onda previše oklijevao s konačnom egzekucijom. Takvi promašaji jednostavno su se morali osvetiti. U zadnjim sekundama prvoga poluvremena Sergio Araujo je nakon ubačaja s desnoga boka ostao neobjašnjivo sam ispred Prskala koji nije imao šanse – 1:2. Eleza ovoga puta nije bilo blizu, iako je formacijski morao biti negdje kraj argentinskog napadača.

Riječani su početkom nastavka počeli trpiti pritisak koji je u 55. minuti rezultirao izjednačenjem. Prskalo je boksao loptu nakon slobodnog udarca, a Lazaros glavom odbijanac pospremio u mrežu. Gostujući vratar uzalud je tražio prekršaj, a pojedini igrači »Rijeke« uzalud signalizirali moguće zaleđe – 2:2. Nakon izjednačenja domaćima se više nije žurilo, bod im je bio dostatan, treći gol bio je nasušno potreban gostima. Kako su se gosti pokušavali otvoriti tako su sve više počele nazirati pukotine u njihovoj obrani. Počela je dolaziti do izražaja pojedinačna kvaliteta u vršku domaćeg napada.

Uostalom, i bolji stoperi od »Rijekinih« imali bi problema s Livajom i Aarujom ostavljeni na širokom prostoru. Araujo je između ostaloga u 89. minuti pogodio gredu. Šteta što Riječani nisu u nastavku smogli snage napraviti malo pritiska i probali postići treći pogodak vrijedan senzacije. Ovako će se na Rujevici morati tješiti činjenicom da nisu izgubili ni treću utakmicu zaredom, ali u prvom redu da su nakon dugo vremena nalikovali na momčad s početka sezone. Barem u prvom poluvremenu...

SP2311SJ01
Dvoboj AEK-a i Rijeke u Ateni / Snimio Silvano Ježina

AEK: Anestis, Galo, Vranješ, Chygrynskiy, Lopes, Galanopoulos, Simoes, Bakakis, Christodoulopoulos, Araujo, Bakasetas.

RIJEKA: Prskalo, Vešović, Župarić, Elez, Žuta, Maleš, Bradarić, Pavičić, Acosty, Gorgon, Gavranović.

Sudac Mattias Gestranius (Finska)

TIJEK SUSRETA;

90' - Kraj susreta.

89' - Araujo je imao priliku dovesti svoju momčad do pobjede, ali je pogodio gredu.

87' - Livaja se našao sam u kaznenom prostoru, ali je imao "dribling previše" pred Prskalom.

81' - Ide van Gavranović, ući će Puljić. Sve je manje vremena.

70' - Umjesto Acostyja, u igri je Kvržić.

68' - Izlazi Galanopoulos, ulazi Kone.

62' - Poništen je pogodak Arauja glavom, zbog prekršaja nad Žutom.

55' - GOL! 2:2 - Prskalo je izašao s gola i boksao jednu loptu, no samo do Lazarosa koji glavom pogađa praznu mrežu.

50' - Bolje su Grci otvorili drugo poluvrijeme, puno su aktivniji prema Prskalu.

46' - Počeo je drugi dio.

45' - GOL! 1:2 - Araujo u drugoj minuti sudačke nadoknade vremena uspijeva smanjiti vodstvo Rijeke. Ubacio je Bakakis, Araujo spremio nogu iza leđa Prskala.

39' - Gavranović se našao u sjajnoj situaciji pred Anestisom, ali se na kraju malo spetljao.

30' - Jimenez je prisiljen rano mijenjati. U igru ide Livaja, izlazi Galo.

26' - GOOOL! 0:2 - Rijeka ima rezultat kakav je priželjkivala. Gorgon je iskoristio poklon loptu grčke obrane i između dvojice sa 16 metara pogodio mrežu vratara AEK-a.

25'- Nastavlja se riječka dominacija. Sve prilike se praktiči događaju na isti način, nakon ubačaja iz kornera sada je najviši bio Acosty, no nažalost, pucao je samo malo preko gola.

22' - Maleš je dobio žuti karton, iako prekršaja nije bilo.

20' - Kontranapad Rijeke povukao je Gorgon, pa sada i on zatresao stativu.

16' - Nova velika šansa. Opet je ubacio Pavičić, a Župarić šutirao glavom i pogodio - vratnicu.

8' - GOOOL! 0:1 - Rijeka je povela golom Gorgona. Pavičić je izveo korner, Acosty prebacio glavom za Gorgona, koji glavom pogađa mrežu.

7' - Udarac Gavranovića blokirao je Vranješ, od svega samo korner za Rijeku.

4' - Velika prilika Rijeke. Vešović se sjurio po desnoj strani i pokušao proigrati Gavranovića, no napadač Rijeke je korak prekratak.

1' - Počeo je susret, Rijeka kreće s centra.

Foto Silvano Ježina

0' - Objavljeni su početni sastavi. U onom Rijeke nema nikakvih iznenađenje, u vršku napada igrat će Mario Gavranović, a nedostaju ozlijeđeni Heber i kartonirani Mišić. Na klupi priliku čekaju Sluga, Punčec, Kvržić, Matei, Črnic, Puljić, Mavrias.

0' - "Rijeka" unatoč zabrani UEFA-e večeras neće biti bez podrške svojih navijača. Dio ih je u tajnosti stigao u Atenu, a tridesetak ih je danas poslijepodne uhićeno u gradu. Više pročitajte OVDJE.