Prva HNL

Kakva utakmica na Rujevici, Bijeli u zadnjim sekundama do velika tri boda

P. N.

I u kriznim trenucima do kože pokisli navijači silno su vjerovali u pobjedu

Nogometaši »Rijeke« svladali su na Rujevici »Lokomotivu« u utakmici većim dijelom koje su se borili s vlastitim slabostima, ali su u uzbudljivoj završnici iste individualnom kvalitetom slomili otpor žilava protivnika, preokrenuli rezultat i vratili se pobjedama, a kišno nebo nad Rujevicom poslije izvjesna vremena opet je obasjao vatromet. Nije se činilo da će tako biti.

Osamdesetak minuta Riječani su udarali glavom o čvrsti gostujući bedem, prije negoli je Filip Bradarić (81’) ljevicom naciljao desni gornji kut, Šemper se vinuo zrakom i samo naizgled ukrotio loptu što se otkotrljala prema mreži.

»Bijeli« su ni iz čega došli do poravnanja, a tri minute kasnije stekli prvu meč-loptu. Neuvjerljivi sudac Duje Strukan uvjerljivo je u 84. minuti pokazao na bijelu točku poslije kontakta Ivanušeca i Hebera u gostujućem šesnaestercu, a Matei preuzeo odgovornost. Šemper je, međutim, pročitao njegovu namjeru i spasio »lokose«. Samo privremeno.

U posljednjim sekundama pete minute sudačke nadoknade Matei i Bradarić odigrali su dupli pas na malom prostoru. Maestralno je bilo Bradarićevo proigravanje petom i besprijekorna Mateijeva egzekucija. Na semaforu je zasvijetlilo »Rijeka« 2, »Lokomotiva« 1, a do posljednjeg sučevog zvižduka ostalo premalo vremena da bi se rezultat promijenio.

Uoči utakmice s »Lokomotivom« Matjaž Kek se, prvi put otkako je trener »Rijeke«, morao sučiti s trima uzastopnim porazima i netipičnim stanjima momčadi koja duhom i tijelom sve teže slijedi »kekovska« nogometna načela. Na stranu činjenica što su u igri Riječana preko noći iščezli prepoznatljivi automatizmi u igri prema naprijed, puno je neobičnije što (pre)lako puca obrambeni blok.

Kao u 16. minuti kad su se Doležal i Majer ušetali u gol nakon što je prethodno Babić u kontri neometano istrčao šezdesetak metara (!?). Činjenica jest da su »lokosi« u većem dijelu prvoga poluvremena trpjeli pritisak, ali »Rijeka« iz igre nije stvorila priliku za kojom bi žalila.

Šemper je morao ozbiljnije reagirati jedino poslije slobodnoga udarca Mateija (26’), (polu)prilike Črnica (5’, 43’, 45’) i Bradarića (40’) nisu predstavljale problem za mladoga gostujućega vratara.

Riječani se jedino imaju pravo pitati je li intenzitet Kolingerova povlačenja Vešovića (21’) bio dovoljno jak da Strukan pokaže na bijelu točku. Za nešto više od mršava rezultata na poluvremenu »bijelima« je silno nedostajala kvalitetenija pas-igra i igrač s idejom u zoni udarca, ali više od svega mentalitet pobjednika što ih je nosio do povijesnih rezultata prošle sezone.

Kek je početkom nastavka počeo uvoditi najjače adute (Heber, Gavranović, Mišić), ali u igri riječke momčadi suštinski se nije promijenilo ništa što bi slutilo na izjednačujući pogodak. Čak ni Bradarićev udarac koji je Riječane vratio u život i nagovijestio rezultatski preokret.

Nije se promijenio ni odnos riječke publike prema momčadi. I u kriznim trenucima do kože pokisli navijači silno su vjerovali u pobjedu. Možda i više od nekih igrača.

————————

Kraj Utakmice Rijeka je pobijedila 2:1 u infarktnoj završnici

90+4′ GOOOOOOOOOOOOOOOOL Kakva akcija bijelih u zadnjoj minuti, Bradarić je sjajno proigrao Mateija koji pogađa za 2:1

90′ Igrat će se četiri minute nadoknade

90′ Pokušava Gavranović iz daljine, brani Šemper

83′ Penal za Rijeku, Bradarić je proigrao Hebera kojeg ruši Ivanušec – Šemper brani Mateiju

81′ GOOOOOOOL pucao je Bradarić, lijepo se ispružio Šemper imao je loptu na ruci ali ipak je završila u mreži.

77′ Dobar udarac Gavranovića, Šemper brani

76′ Lijep pad Mišića u 16-erac, Eber se lažnjakom oslobodio za udarac, ali igrači Lokomotive stižu blokirati

72′ Izašao je Đoković, ušao Josip Mišić

71′ Majer puca iz daljine, lopta ide preko gola Prskala

70′ Šemper čisti jednu potencijalno opasnu loptu. Publika pokušava bijelima dati dodatnu snagu

64′ Lokomotiva se disciplinirano brani, Rijeka ne uspijeva stvoriti ozbiljnije šanse

62′ Iz igre izlazi Jelić, ulazi Mario Gavranović

59′ Črnic je prošao po lijevo strani, Heber puca glavom, lopta ide preko gola

58′ kod gostiju izlazi Dolažel, a ulazi Burić

55′ Iz igre je izašao Martić, a ušao Heber

50′ Za sada bez većih prilika u drugom dijelu

46′ Počelo je drugo poluvrijeme, odmah kornern za Rijeku, ali nema opasnosti po gol gostiju

————————

45+2′ Kraj prvog poluvremena

45+1′ Črnic puca s lijeve strane, brani Šemper

45′ Igrat će se dvije minute nadoknade

43′ Odlično je sada Matei namjestio priliku Črnicu, ali Šeper brani udarac riječkog napadača s vrha 16-erca

40′ Snažan udarac Bradarića s 20-ak metara, lopta ide ravno u Šempera

30′ Rijeka je bolja, ali gosti vode

27′ Još jedan korner za domaće, čiste gosti. Rijeka stišće, ali nema gola za sada

25′ Novi slobodnjak za Rijeku, sjajan udarac Matei, brani Šemper

22′ Novi korner za Rijeku, boksa Šemper

21′ Nakon kornera pokušava Jelić, Vešović pada u 16-ercu, sudac ne svira 11-erac

19′ Prekršaj za Rijeku, Matei puca iz slobodnjaka preko gola

17′ Gol za Lokomotivu, lopta se odbijala nakon šuta i na kraju dolazi do Majera koji zabija za 1:0

15′ Ubačaj Zute, vešović promašuje loptu, igrači Lokomotive izbacili su u korner, ali suci kažu da je lopta za goste

13′ Dva pokušaja Lokomotive, ali riječka obrana na čelu s Prskalom riješava situaciju

10′ Rijeka za sada drži stvari pod kontrolom, Matei je dosta aktivan, fali preciznosti u dodavanjima

5′ Prva prilika za Rijeku, Matei je ubacio u sredinu, Črnica puca, ali lopta ide malo pored gola

0′ Počela je utakmica na Rujevici