Danas: 25° vedro
Sutra: 11° 26° vedro
21. kolovoza 2017.
Derbi na Rujevici

foto/video Jadranski derbi na Rujevici: Rijeka svladala Hajduk 2:0 i vratila se na +5

Autor: ,
Objavljeno: 13. svibanj 2017. u 16:38 2017-05-13T16:38:00+02:00

Riječani su novom pobjedom nastavili dominaciju u Jadranskim derbijima

Nepunih 24 sata »modri« su bili na »minus dva«! Mate Maleš i Mario Gavranović vratili su svojim pogocima stvari tamo gdje im mjesto. Nogometaši »Rijeke« zaustavili su zahuktali »Hajduk«, ostvarili još jednu pobjedu u jadranskom derbiju i vratili prednost nad »Dinamom« na pet bodova tri kola prije kraja. Jednako važno je da je »Rijeka« ponovo izgledala kao šampionska momčad.

Vratio se u bijele onaj pobjednički gard, momčad je vrhunski reagirala nakon posrtaja u Kranjčevićevoj, baš kao i trener Matjaž Kek. Trener »bijelih« je u taktičkom smislu odradio utakmicu za najviše ocjene, uvođenje Maleša, a posebno Martića u trenucima kada je momčad počela padati, odredili su tijek utakmice. Baš kao i Malešov projektil s početka utakmice!

Veliki posao obavili su stoperi Josip Elez i Dario Župarić, te vratar Andrej Prskalo. Župarić u prvom, a Elez u nastavku u potpunosti su zakočili najboljeg »Hajdukovog« igrača Mađara Futacsa. Prskalo je pak s dvije sjajne obrane krajem prvoga poluvremena sačuvao svoju mrežu i mirnoću uoči nastavka u kojem je »Rijeka« znalački umrtvila utakmicu. Tako to rade momčadi koje žele nešto osvojiti!

Hrabar pristup

Matjaž Kek u izostanku Franka Andrijaševića i Alexandera Gorgona ipak nije posegnuo za promjenom formacije iako je u igru uveo trećeg veznog igrača. Kek je, po uzoru na neke utakmice prošloga ljeta, gurnuo Mišića s pozicije zadnjeg veznog na mjesto središnje polušpice, a Maleša priključio Bradariću ispred obrane. Iako je formacijski Kek izgubio jednog napadača, a dobio jednog veznog igrača više, »Rijeka« je djelovala opasnije nego što se moglo pretpostaviti i to zahvaljujući odluci gostujućeg trenera Carrilla koji je od prve minute visoko digao svoju zadnju liniju i postavio se kao da je »Hajduk« ušao u jadranski derbi s poziciji lidera prvenstva. Hrabar pristup ovoga puta nije se isplatio, a posebno nakon što je u 14. minuti Kekov »joker« Mate Maleš opalio po lopti s oko 25 metara i uhvatio Stipicu nespremnoga – 1:0.

Podrška iz Rotterdama

»Rijeka« je povela i natjerala goste da u ranoj fazi utakmice preuzmu dodatni rizik što je otvaralo obilje prostora za trojicu riječkih napadača, a posebno prometno bilo je da desnoj Vešovićevoj strani gdje je Memolla bio u velikim problemima. U 19. minuti bljesnula je prva riječka polukontra. Vešović je povratnom loptom pronašao Gavranovića, koji je prevario Nižića, a onda završio na travnjaku nakon duela s Terzijevim. Sudac Zebec nije dvojio ni trenutka unatoč Gavranovićevim vapajima. U 28. minuti Gavranović je gurnuo Bezjaka samoga ispred Stipice, koji se sjajnom reakcijom iskupio za kiks kod Malešova gola.

Vratar Splićana, međutim, ništa nije mogao učiniti u 29. minuti. Mišić je napravio najveći dio posla kada je ukrao Hamzi loptu na otvaranju napada. Uslijedilo je dubinsko dodavanje za Bradarića, koji je ušao iz drugoga plana i nesebično poslužio usamljenog Gavranovića, a ovaj je okrunio malonogometnu akciju za 2:0.

Tek nakon drugog riječkog gola »Hajduk« je počeo igrati nogomet dostojan svojih posljednjih rezultata. U 35. minuti Bašić je s 25 metara pokušao iznenaditi Prskala, u 45. minuti vratar »Rijeke« sjajno je reagirao izvukavši ispod grede Vlašićevu »bombu«, a u sučevoj nadoknadi vremena i Jeffersonov udarac glavom iz neposredne blizine. »Hajduk« je imao dvije prilike, a »Rijeka« nekoliko situacija koje su mirisale na treći gol. Kao u 42. minuti kada je Vešović krenuo sam na Stipicu, a onda u odsutnom trenutku izgubio korak. Ili u 45. minuti kada je Gavranović natrčao na Vešovićev ubačaj, ali loše zahvatio loptu.

Pritisak

U nastavku se dugo vremena nije događalo ništa sadržajno što je odlučio prekinuti gostujući trener koji je prvo uvođenjem Saida umjesto Bašića, a onda i Ohandze umjesto Ercega jasno dao do znanja da se nije pomirio s porazom na Rujevici. U 68. minuti Carrillu se mogao isplatiti potpuni rizik, Vlašić je naciljao Ohandzinu glavu, a kamerunski napadač loše zahvatio loptu glavom.

Navijači pravi

Kek je odgovorio tako što je osvježio prvu liniju obrane – napadačku trojku. Gavranović je izašao iz igre, Martić ušao na poziciju desnoga krila, Vešović otišao lijevo, a Bezjak u vršak napada. Namjera je bila jasna, Kek je želio i uspio pojačati pritisak na zadnju »Hajdukovu« liniju i usporiti protok lopte prema trojici splitskih teškaša u napadu.

Kako se utakmica bližila kraju tako je velika energetska potrošnja kod obje momčadi počela ostavljati traga na igri. Ritam je osjetno pao, igralo se na refule, ali bez izrazitih prilika. Na kraju je počela dolaziti do izražaja rutina pobjeđivanja momčadi koja je još jednom potvrdila zbog čega je glavni favorit za osvajanje naslova prvaka.

Veliko slavlje na Rujevici mogli su u sučevoj nadoknadi vremena uveličati Ivan Martić i Roman Bezjak, no Martićev udarac obranio je Stipica, a na Bezjakov odbijanac pravovremeno je uklizao Nižić.

TIJEK UTAKMICE:

Nogometaši Rijeke pobijedili su na Rujevici Hajduk u još jednom velikom Jadranskom derbiju.

U žestokoj utakmici s puno trke i agresije u oba smjera, ali Riječani su nakon golova Maleša i Gavranovića manje više kontrolirala utakmicu do kraja.

Nema sumnje da je ovakva pobjeda najbolju moguća čestitka Armadi za 30. rođendan.

Rijeka je ovom pobjedom vratila 5 bodova prednosti pred Dinamom.

---------------------------------------------------------

S1305BR4
Rijeka - Hajduk na Rujevici, foto Roni Brmalj

KRAJ

90+3' Ulazi Kulušić, umjesto Ristovskog

90+3' kakva šansa za Rijeku, ali nema gola, blokiraju Splićani

90' Igrat će se još 3 minute nadoknade

90' Puca Kožulj, brani Prskalo

87' Dobra akcija Rijeke, ali je udarac Bezjaka blokiran

86' Žuti karton za Ohandzu

84' Korner za Rijeku, ali bez opasnosti za gol

82' Umjesto Mišića ušao je Čanadžija

81' Vešović je pobjegao prebacio na drugu stranu gdje dolazi Martić i puca, ali ide preko gola

80' Bezjak je krenuo u kontru, u posljednji trenutak izbija Hajdukov golman

79' Puca Jefferson, Prskalo brani

76' Umjesto Memole kod Hajduka ulazi Kožulj

76' Žuti karton za Hajdukovog Nižića

71' Puca Vlašić, ali blokiraju Riječani

68' Iz igre kod Rijeke izlazi Gavranović, a ulazi Ivan Martić

68' Ohandza se našao u šansi, praktički neometan puca glavom, ali promašuje

67' Iz igre kod Hajduka izlazi Erceg, a ulazi Ohandza

66' Vešoviš puca s vrha 16-erca, ali lako brani Stipica

63' Žuti karton za Tudora

62' Žuti karton za Bezjaka

61' Hajduk pokušava stisnuti, Rijeka vreba svoju priliku iz kontre

58' Mijenja Hajduk, iz igre izlazi Bašić, a ulazi Said

SP135SJ10
Utakmica Rijeka - Hajduk na Rujevici, foto Silvano Ježina

55' Korner za Rijeku, iz teške pozicije pokušava Župarić ali ide preko gola

52' Protunapad Rijeke, pada Mišić u 16-ercu ali nema penala

50' Hajduk je preuzeo inicijativu

47' Korner za Hajduk, gužva pa još jedan korner, pa opet gužva i na kraju Prskalo hvata

46' Počelo je drugo pouvrijeme

Gotovo je prvo poluvrijeme, Rijeka vodi 2:0 golovima Maleša i Gavranovića

45+3' Nova prilika za Hajduk, Jefferson puca glavom nakon slobodnog udarca, ali vadi Prskalo

45+3' Žuti karton za Župarića nakon prekšraja na Futacsu

45+3' Vešović ubacuje za Gavrnovića koji puca iz prve, ali hvata splitski golman

45'+1' Nakon kornera prilika za Hajduk, ali uspijeva u gužvi blokrati i zbaciti riječka obrana. 3 minute nadoknade u prvom poluvremenu

45' kakav udarac Nikole Vlašića, ali fantastična parada Andreja Prskala

44' Gavrnović bježi, ali kaže Zebec da je igrao rukom prilikom štopanja lopte

43' Puca Mišić, brani Stipica

41' Vešović je pobjegao obrani Hajduka, ali nakon predugog fora ulazi u Stipicu i dobija žuti karton

39' korner za Hajduk, puca Jefferson, ali odlazi u gol aut

35' Pokušava Bašić iz daljine, brani Prskalo

34' Igra se poprpilično žestoko i dalje na Rujevici s obje strane

30' GOOOOOOOOOOOOOOLL Gavranović zabija za 2:0 nakon krasne akcije Mišića i Bradarića

27' Velika prilika za Rijeku, Bezjak puca, ali odlično brani Stipica

22' Vlašić je ušao u riječki 16-erac, Prskalo spašava

21' Bezjak iz polukontre pokušava, lopta ide pored gola

20' Gavranović pada u 16-ercu, sudac ne svira penal, diskutabilna odluka

14' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL MALEEEEEEEEŠ Mate Maleš je zabio sjajan gol, uzeo je loptu na 20-ak metara od gola i potegao. Sjajan udarac kapetana Rijeke

11' Fantastična koregrafija na Armadinoj tribini sada

10' Prilika za Rijeku, ubacoi je Mišić, ali čisti Hajdukova obrana

8' Zaiskrilo je između Ristovskog i Ercega, a onda su se uzburkali strasti. Kartoni i Ristovskom i Ercegu

5' Sjajna atmosfera na Rujevici, pjesma riječkih navijača odzvanja od prve minute

2' Nekoliko žestokih i žustrih okršaja na početku

1' Odmah opasan pokušaj Hajduka, brani Prskalo

1' Počela je utakmica

POČETNE POSTAVE

RIJEKA: Prskalo, Ristovski, Elez, Župarić, Zuta, Maleš, Mišić, Bradarić, Vešović, Gavranović, Bezjak

HAJDUK: Stipica, Tudor, Terziev, Nižić, Memolla, Bašić, Barry, Jefferson, Vlašić, Erceg, Futacs