Prva HNL

DERBI PRIPAO PLAVIMA Dinamo golovima Fernandesa srušio Rujevicu

Marko Cvijanović

U drugom poluvremenu Rijeka je konačno počela igrati bolje, a pritisak prema Dinamovom golu još je više porastao nakon što je Dinamov Lescjak dobio drugi žuti karton

RIJEKA  Nogometaši »Rijeke« poraženi su danas od »Dinama« u utakmici što za sobom nosi barem dvije neuobičajene vijesti s Rujevice: prva se tiče činjenice da je u 44. susretu prekinut niz neporaženosti »bijelih« na novom stadionu, a druga da su Riječani tek drugi put pod vodstvom Matjaža Keka doživjeli dva uzastopna prvenstvena posrtaja.

Posljednji put to se dogodilo u 27., odnosno 28. kolu prve Kekove sezone za kormilom riječkoga prvoligaša (Split – Rijeka 3:1, 12. travnja 2013., Rijeka – Lokomotiva 1:3, 20. travnja 2013.). Poslije nekoliko neuvjerljivih izdanja (Salzburg 0:0, Osijek 0:1, Dinamo 0:2) više nije vijest da je igra »Rijeke« osjetno ispod razine momčadi koja je prošle sezone dosegnula visoke europske standarde.

Varaždin

»Rijeka« i »Dinamo« danas su se sastali prvi put od prošlosezonskog finala Kupa istekom kojega je okončana jedanaestogodišnja vladavina »modrih« na hrvatskim travnjacima, a Riječani proslavili povijesnu »duplu krunu«. Riječka momčad koja je trijumfalno prošla Varaždinom ostala je pred prvi sljedeći okršaj istih rivala privremeno (Prskalo, Gavranović, Maleš, Vešović) ili trajno (Andrijašević, Ristovski, Bezjak) bez previše značajnih igrača da se to ne bi osjetilo na njezinoj igri. »Dinamovih« igrača (Pivarić, Schildenfeld, Machado, Sammir) i trenera (Ivajlo Petev) koji su potpisali »varaždinsku kapitulaciju« u Maksimiru se više ne žele ni prisjećati, jedini značajni izostanak u modrim redovima bilo je odsustvo njihovog najboljeg igrača (Soudani).

Ispada da u takvim okolnostima »Rijeka« doista nije mogla bolje, a »Dinamo« gore. Istina je po običaju negdje u sredini.

Utakmica je u rezultatskom smislu prelomljena uslijed neshvatljivih reakcija riječkih nogometaša u vlastitom šesnaestercu (Žuta) i pojedinačnoj kvaliteti više u protivničkim redovima (Fernandes, Moro) tijekom jednog od najslabijih poluvremena u Kekovoj eri.

Nisu Zagrepčani u prvome dijelu djelovali toliko goropadno, koliko Riječani nemoćno. Susret je postao ravnopravan tek kad je Lecjaks (58’) naivno zaradio isključenje, a »bijeli« na krilima igrača više konačno postali opasni.

Domaći su nogometaši u posljednjoj trećini utakmice stvorili sasvim dovoljno prilika (Jelić 53’, Matei 62’, Gorgon 63’, Kvržić 88’, Gorgon 90’), ali nisu uspjeli postići pogodak što bi završnicu učinio zanimljivom i ponudio nadu u povoljan ishod derbija. U nekim je situacijama nedostajalo i sreće. Samo… Sreću katkad treba isprovocirati.

Bezidejnost

Kekove taktičke zamisli (Martić i Gorgon desno, Kvržić i Žuta lijevo) kojima je nastojao amortizirati limite svoje i limitirati adute protivničke momčadi (Fernandes) pale su u vodu u samom otvaranju utakmice. Fernades je iz prve (polu)prilike postigao pogodak zbog kojega je Kek morao mijenjati pristup igri u kojoj silno nedostaje prošlosezonskog automatizma.

Na stranu taktika, Riječanima jest u većem dijelu susreta kronično nedostajalo ideje, ali u prvom redu pozitivne drskosti. Igrači »Rijeke« sinoć na Rujevici istrčali kao davnih godina u Maksimiru. Bojažljiv pristup se u konačnici odrazio na rezultatu što je ostao nedostižan čak i u razdoblju otpuštenih kočnica i značajne promjene garda riječkih nogometaša u većem dijelu drugoga poluvremena. Ne kaže se uzalud da je lopta poštena.

Snimio Roni BRMALJ

Snimio Vedran KARUZA

———————-

90+4′ Kraj utakmice, Dinamo je pobijedio 2:0.

Umjesto Fernadesa kod Dinama ulazi Lešković

90+1′ Lijepa akcija Rijeke, udarac Gorgona ide preko vratiju

90′ Oštar ubačaj Kvržića, Livaković hvata

87′ Izlazi Matei, ulazi Ayaji

84′ Črnic je ubacio, lopta se od igrača Dinama odbila u gredu. Rijeka sada nije imala sreće

81′ Izašao je Jelić, ušao Črnic

80′ Puca Župarić glavom nakon kornera, ali nema opasnosti za gol DInama

78′ Ubačaj Žute, Gorgonov udarac ide preko gola

76′ Oštar ubačaj Gorgona, ali ne stižu riječki napadači

74′ Rijeka sada unatoč brojčanoj nadmoći ne uspijeva stvoriti veći pritisak na obranu gostiju

64′ Iz igre izlazi Martić, u igru ulazi Araujo Dos Santos Heber

63′ Martić je ubacio, Gorgon odlično pucao, ali Livaković sjajno brani

61′ Martić prolazi, obrana Dinama čisti, na kraju puca Matei, ali brani Livaković

60′ Iz igre izlazi Jose Henriquez, u igru ulazi Borna Sosa.

59′ Drugi žuti karton za Lecjaksa, Dinamo ima igrača manje

58‘ Rijeka je bolje ušla u drugo poluvrijeme, Dinamo čeka priliku za novi napad prema golu domaćih

53′ Odlična prilika za Rijeku, Jelić iz lijepe akcije pogađa stativu, iz drugog pokušaja Gorgon puca preko gola

51′ Dobar ubačaj Martića sa strane, ali nitko od riječkih napadača ne dolazi do lopte

50′ Slobodan udarac za RIjeku, ali izbacuju DInamovi igrači

Snimio Silvano JEŽINA

49′ Moro puca iz daljine, ali nema opasnosti za Slugu

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

———————-

45+1′ Gotovo je prvo poluvrijeme, Rijeka – Dinamo 0:2

45′ Igrat će se minuta sudačke nadoknade

44′ Elez puca nakon korneram, ali lopta ide preko gola

42′ Novi opasni udarac Dinama, brani Sluga

40′ Penal za Dinamo, Zuta je igrao rukom, Fernandes je siguran s bijele točke

37′ Sanažan udarac Fernandesa, brani Sluga

35′ Rijeka ima veći posjed, ali nema izrađenih prilika za gol

32′ Dobra akcija Rijeke, ali ubačaj s desne skida Livaković

30′ Slobodan udarac za Rijeku s desne strane, obrana plavih čisti

28′ Ubačaj Mišića, ali boksa Livaković

25′ Igra se u visokom ritmu, ali bez većih prilika

20′ Rijeka za sada ne uspijeva “stisnuti” Dinamo

17′ Livaković je izašao i izbio jednu loptu, Jelić ga je pokušao iznenaditi udarcem iz prve, ali vratar Dinama lako je uhvatio loptu

15′ Dinamo je bolje ušao u utakmicu, Rijeka mora smisliti način kako da odgovori

11′ Udarac Olma odlazi u korner. Nakon ubačaja iz kuta zabio je Fernandes. Dinamo vodi 0:1.

8′ Ubačaj Mišića prema 16-ercu Dinama, ali čisti obrana plavih. Atmosfera na Rujevici je sjajna

5′ Prvih pet minuta bez ozbiljnijih prilika na obje strane

0′ Počela je utakmica