Kako (ni)su igrali

Acosty, Halilović i Andrijašević dali novi štih bijelima, Babić, Velkovski i Vuk nestali sa scene

Denis Frančišković

Maxwell Acosty / Foto D. KOVAČEVIĆ

Dolazak Andrijaševića bitno je promijenio napadačku igru »bijelih« i dao joj novu dimenziju, Halilović je dao neki novi »šmek« veznoj liniji, dok je obrana završila »devastirana«, imala je najviše problema i zaslužila najmanju ocjenu ove jeseni

RIJEKA  Nebrojeno se puta može čuti “Rijekin igrački kadar i roster poslije Dinama najbolji je i naširi u HNL-u”. I to od pravih nogometnih stručnjaka, ali i od onih realnih pratitelja loptačkih zbivanja na hrvatskim travnjacima.

Rijeka je na polusezoni zauzela treće mjesto s 13 bodova zaostataka iza vodećeg Dinama dok samo s bodom minusa gleda u leđa Hajduku. U njenoj igri ove polusezone bilo je i uspona i padova, dva trenera imala su u nekim razdobljima sasvim drugačije ideje i viziju igre, no na kraju se sve svelo na ono bez čega ne može funkcionirati niti jedna ozbiljna momčad.

Ne smije se zanemarivati niti jedan segment momčadi, bez pravog bloka i pokrivanja međuprostora u linijama gubi se harmonija i kompaktnost svakog sastava.

Lorenzo Šimić 0Matko Babić 20Darko Velkovski 80Petar Mamić 90Ivor Pandur 90

Refuli

U igri na refule bilo je velikih i neshvatljivih posrtaja u užoj obrani, slabe ili nikakve reakcije na presing, slabe organizacije igre prema naprijed… Pokazalo se, pogotovo na domaćem travnjaku, i da Rijeka teško igra na postavljene obrane.

Tibor Halilović / Foto V. KARUZA

Nakon “crne rupe” od triju poraza navijači “bijelih” su u četiri utakmice mogli vidjeti uglavnom onakvu Rijeku kakvu žele. Čvrstu u dvostrukom bloku, s idejom u vezi i s posebno raspoloženim ofenzivnim potencijalom. U tim najboljim izdanjima do izražaja je dolazila brza tranzicija, preciznost u pasu i dolazak velikog broja igrača u samu završnicu.

Dvije utakmice posebno se pamte ove polusezone. Domaći potop od Dinama (0:5) i veliki trijumf na Poljudu (0:4). Njima treba dodati četiri domaća remija (Inter, Lokomotiva, Osijek, Hajduk). Sve one oslikavale su šarenilo Rijekine igre ove jeseni…

ANDREJ PRSKALO 6,5Potvrdio svoju standarnost i sigurnost među vratnicama, branio svih 90 minuta u 18 utakmica izuzev posljednjeg domaćeg ogleda s VaraždinomIVOR PANDUR – Rijekina vratarska nada, debitirao u prvenstvu u susretu s Varaždinom u 19. kolu te korektno odradio premijerni nastup, zaradivši pritom simpatije gledateljaROBERO PUNČEC 6 Prvih šest kola igrač s najvećom minutažom uz Prskala, stanadarni stoper uz Župarića, drugi put zaradio klupsku suspenziju od kada je na Rujevici koja ga je stajala razlaza s RijekomDARIO ŽUPARIĆ 6,5 Dokapetan momčadi, drugi po minutaži i oslonac obrane koja nije bila na očekivano visokoj razini. Publika ga na rastanku ispratila ovacijama, Simon Rožman dodijelio mu tad kapetansku vrpcuJOAO ESCOVAL 6 U početku malo igrao, u posljednje vrijeme ustalio se na poziciji središnjeg braniča sa Župarićem i dobro zamijenio Punčeca. Očekuje se zadražavanje visoke razine u nastavkuDARKO VELKOVSKI – Rijekina enigma s vrlo malom minutažom, igrač koji više igra za reprezentaciju Sjeverne Makedonije nego za Rijeku. Uglavnom ozlijeđen, proljeće mu posljednja šansa želi li opravdati očekivanjaHRVOJE SMOLČIĆ 6 Nakon slabijih izdanja u prvim utakmicama ustalio se na lijevom beku, sve sigurniji i kvalitetniji, jedan od mladih koji je iskoristio svoju pruženu šansuPETAR MAMIĆ – Nekad prva opcija za lijevog beka, odigrao jednu utakmica i neočekivano zaradio klupsku suspenziju nakon koje Rijeka više ne računa na njega. Nije prošao pripreme i dugo se mučio s ozljedomZORAN KVRŽIĆ 6,5 Zaštitini znak Rijekinog desnog boka, kvalitetan i na poziciji beka i krila. Privremeno udaljen iz momčadi, potom i ozlijeđen, propustio posljednjih pet utakmicaIVAN TOMEČAK 6,5 Treći po minutaži ove polusezone, krpao poziciju lijevog beka, ali se vratio na prirodno mjesto desnog beka. Prvom mu ističe ugovor krajem prosincaMOMČILO RASPOPOVIĆ 6,5 Povratnik u momčad nakon teške ozljede puknuća križnog ligamenta. Rožman mu dao šansu i na desnom i lijevom krilu. Taj eksperiment na Poljudu uspio, pogotkom prelomio derbiLUKA CAPAN 6Igrač za posebne zadatke, posebice u defenzivi. Polivalentan, u posljednjim utakmicama ustalio se s Halilovićem na mjestu zadnjih veznih igrača. Od njega se više očekuje u nastavkuTIBOR HALILOVIĆ 7 Standardan, sa četvrtom minutažom na polusezoni. Rijekin Iniesta, motor vezne linije i jedan od ponajboljih igrača u dosadašnjem dijelu prvenstvaSTJEPAN LONČAR 6 U prvom dijelu rješenje za lijevo krilo pa i zadnjeg veznog igrača. U posljednjih utakmicama istisnut u drugi plan, igrač od kojeg se očekuje razina više u nastavkuIVAN LEPINJICA 5,5 Na početku prvenstva standardan i siguran na mjestu zadnjeg veznog, kasnije upao u sivilo momčadi. Uz Smolčića jedan od dvojice mladih prvotimaca od kojeg se očekuje da popravi igru prema naprijedDOMAGOJ PAVIČIĆ 6,5 Rijekin glavni organizator igre koji se nije naigrao ove polusezone zbog ozljede i nespremnosti. Polako se vraća i pokazuje svoje kvalitete u srcu momčadiROBERT MURIĆ 7 Uglavnom Rijekina pričuva sa zlatnom ljevicom, no još uvijek nespreman za cijelu utakmicu. Iznova se pokazao kao jedan od najboljih izvođača kornera i slobodnih udaraca u HNL-uMAXWELL ACOSTY 7 Nakon pada u drugi plan u prvom dijelu polusezone potpuno se preporodio kod Rožmana. Preseljen na desno krilo, popravio igru u obrani, brz, okomit, strijelac…FRANKO ANDRIJAŠEVIĆ 7 Povratnik na Rujevicu, propustio tek jednu utakmicu od dolaska zbog žutih kartona. Pojačanje za Rijeku, opasan iz drugog plana, daje posebnu notu Rijekinoj ofenziviALEXANDER GORGON 6,5 Kapetan »bijelih«, van stroja na startu prvenstva, ali u posljednjim utakmicama opet se vratio u pravu formu golovima i proigravanjem suigrača. Malo pao na planu igre u obraniDANI IGLESIAS 5 Igrao na refule, uglavnom kod Bišćana, ali nije opravdao očekivanja i ulaganje. Ničim nije pokazao da je pojačanje za Rijekinu veznu linijuDENIS BUŠNJA – Zapažen u pripremama, u prvom dijelu odigrao 115 minuta i ostavio solidan dojam, nakon toga posuđen Istri 1961 za koju nema pravo nastupa kad igra protiv RijekeMATEJ VUK – Još jedan izdanak iz omladinske škole, u prvom dijelu skupio 80 minuta, a nakon toga potpuno pao u drugi plan. Očekivalo se da će dobiti više šanseJAKOV PULJIĆ 5,5 Nije igrao puno na startu prvenstva, a niti cijelu poslusezonu, tek jednu cijelu utakmicu (Lokomotiva). Jedan od onih što su pali u drugi plan nakon što je ranije dobro mijenjao ČolakaANTONIO ČOLAK 7 Prvi napadač Rijeke i najbolji strijelac s osam golova. Ostavlja srce na travnjaku, zabija, ali i promašuje. Vratio se na pravi način golovima u zadnjim utakmicamaMATKO BABIĆ – Doveden kao napadačko osvježenje u vrijeme Igora Bišćana, ali s najmanjom minutažom od samo 20 minuta. Nije se uspio nametnuti, a samim tim gledatelji se nisu uspjeli uvjeriti u njegove kvaliteteLORENCO ŠIMIĆ – Doveden iz Sampdorije na posudbu kao pojačanje na mjestu stopera, ali nije uspio sakupiti niti jedan službeni nastup. Dio trojke na koju klub više ne računa, čeka raskid govora o posudbi

Kad se sve zbroji i oduzme sasvim je jasno da su Rijekinoj igri jesenski štih ugradili Andrijašević, Acosty i Čolak, dok su neki kao Babić, Velkovski i Vuk potpuno “nestali” sa scene. Dolazak Andrijaševića bitno je promijenio napadačku igru “bijelih”, dao joj novu dimenziju, poglavito uz podršku Acostyja (Murića) i Gorgona te isturenog Čolaka. Rijeka je nekad bila prepoznatljiva po svojim bokovima i krilima, sada je dobila drugačije konture tranzicije. Halilović je pak dao neki novi “šmek” veznoj liniji u kojoj se očekuje da se ustali Pavičić i dodatno pokrene momčad, dok je obrana imala najviše problema i zaslužila najmanju ocjenu ove jeseni.

Franko Andrijašević / Foto Damir ŠKOMRLJ

Nova obrana

Svaka momčad i igra se gradi na temeljima obrane, a ona Rijekina ove je polusezone potpuno “devastirana”. U nastavak prvenstva “bijeli” kreću bez dva standardna stopera, Župarića i Punčeca koji silom (ne)prilika karijeru nastavljaju u Americi te bez Šimića koji nije odigrao niti minutu, a doveden je kao pojačanje, kao i bez lijevog beka Mamića. Za popunjavanje pozicija ostaju Escoval, Velkovski i Smolčić te ako zatreba Capan, čemu će Rožman morati posveti dobar dio vremena na istarskim pripremama. Za vratare ne mora brinuti. Tu je “jedinica” Prskalo te Pandur i Nwolokor, uglavnom obojica u zapisnicima svih utakmica.

Andrej Prskalo 1.620Dario Župarić 1.530Ivan Tomečak 1.305Tibor Halilović 1.225Antonio Čolak 1.164