Kvarner izgubio od Splita

Poraz Riječana u drami na Kozali: Splićani u produžecima došli do pobjede

Zlatko Horvat

Foto R. Brmalj

Kvarner 2010 – Split 91:93 (14:16, 20:24, 28:16, 15:21, 14:16).  Žuti iskoristili izostanak Špralje, Bakovića i Marinellija i ostvarili drugu pobjedu u deset posljednjih međusobnih susreta

RIJEKA  Susret 16. kola A-1 lige košarkaša: Kvarner 2010 – Split 91:93 (14:16, 20:24, 28:16, 15:21, 14:16). Dvorana »Dinko Lukarić«. Gledatelja 250. Suci: Štrok (Varaždin), Petrović (Zagreb) i Mirilović (Karlovac).

KVARNER 2010:  Veljačić 29 (9-10), Marić 20 (3-3), Jambrović 16 (3-3),  Vucić 2, Marinelli, Kučan, Vidmar, Miličević 2, Olivari, Božinović 12 (4-6), Kalpić, Štemberger 10 (5-5).  SPLIT:  Subotić 24 (5-7), Kalajžić 14 (6-6), Markulin 16 (6-7), Filipović, Dijan 6 (2-2), Matić 1 (1-2), Jukić 24 (4-6), Vučić, Najev 3 (1-2), Đugum 4 (1-2),  Ćubela 1 (1-2).

Splićani su poslije više od četiri godine dočekali pobjedu u Rijeci, upisali tek drugi uspjeh u posljednjih deset međusobnih susreta. Zato su poslije pobjede u pravoj drami, zaključenoj tek u produžetku, slavili kao da se radilo o susretu finala doigravanja. Presudio je Markulin, koji je devet sekundi prije kraja pogodio dva slobodna bacanja i približio »žute« Ligi za prvaka. Na drugoj strani Veljačić je pronašao Kučana, koji je loptom pogodio rub  ploče. Riječani mogu žaliti, iako su nastupili bez triju igrača  iz prve petorke, Šime Špralje (list),  Marka Bakovića (leđa) i Paola  Marinellija (gležanj), imali su dovoljno prilika, pogotovo u regularnom dijelu, u jednoj ratničkoj utakmici, s puno kontakata, ali i želje o obje strane.

Susret  16. kola A-1 lige košarkaša: VROS Osijek – Škrljevo 80:67 (18:19, 18:21, 18:11, 26:16). Mala dvorana Gradskog vrta. Gledatelja 200.  Suci: Peić,  Palavra (Zagreb) i Blašković (Križevci). VROS OSIJEK:  Kujundžić 2, Zebić, Diminić 14,  Ušić  12,  Bičvić 2, Pandurić 2,  Šarac 19, Krajina, Mat.  Karlović 19, Mar.  Karlović, Žulj. ŠKRLJEVO:  Surina 4, Kus 16, Bilalović, Juričić, Perković 15, Radunić 10, Živko 2,  Ceranja 2, Stipčić 3, Rogić 15, Šamanić. Još jedan poraz »Škrljeva« u gostima (0-7) po već viđenom scenariju. Vodili su poslije dviju četvrtina, vodili su i u 33. minuti (58:62) i stali. U preostalih sedam minuta Osječani su napravili seriju 22:5 i održali nadu u Ligu za prvaka, koja je ovim porazom zatvorena sastavu Aramisa Naglića.  Šut 6-25 za tri poena (Kus 1-8) nije bio od pomoći, baš kao ni poraz »Jollyja« u Zaboku.  (Z. H.)

Povratak na parket dvorane »Dinko Lukarić«, što vapi za lakiranjem,  nije baš bio po guštu domaćeg sastava. U prvoj dionici pogodili su samo 29 posto lopti iz igre (5-12 za dva, 0-5 za tri poena). Samo zahvaljujući velikoj energiji uloženoj u obranu, gosti se nisu uspjeli odvojiti, iako su u nekoliko navrata imali četiri poena prednosti.

Mauro Veljačić je s dvije trice vratio prednost na domaću stranu (23:19), ali kada se preselio predahnuti na klupu, njegovi suigrači upali su u reviju pogrešaka. Splićani su naplatili izlazak iz bonusa,  i činjenicu da je Manceovu sastavu teško bilo povezati redove bez oba motora momčadi, Veljačića i Marinellija.

Na početku treće dionice riječki brod se opasno nakrivio, gosti su poveli sa deset razlike (34:44), ali tad se ukazao – 19-godišnji Patrik Jambrović.  Mladi Čakovčanin ubacio je devet poena u osam minuta (ukupno 16, učinak karijere) i  najzaslužniji je, uz Veljačića,  što su domaći preokrenuli na plus šest.

U posljednje dvije minute četvrte dionice domaći su ušli sa četiri razlike, ali nisu uspjeli dobiti jer je Veljačić promašio dvije trice, a Štemberger napad za pobjedu, nakon što je Markulin izjednačio nakon 39:56 minuta igre. U dodatku domaći su imali 18 sekundi za napad kod minus jedan, ali Veljačić nije u pet sekundi pronašao suigrača. Isti je igrač deset sekundi prije kraja produžetka izjednačio, ali Markulinu su suci darovali bacanja devet sekudi do kraja produžetka.  Veljačić se odlučio za dodavanje, a trebao je u večeri s 29 poena  potegnuti još jednom za pobjedu. Kada je  već pogodio šest trica (iz 11 pokušaja)…