A-1 liga košarkaša

Poraz Kvarnera 2010: Cibona projurila Kozalom

Zlatko Horvat

Riječka momčad upisala je peti uzastopni poraz u Ligi za prvaka, treći domaći od ABA ligaša u 11 dana. »Cibona« je  uspješno odradila generalnu probu uoči puta u Beograd na Final Four ABA lige

RIJEKA Riječka momčad upisala je peti uzastopni poraz u Ligi za prvaka, treći domaći od ABA ligaša u 11 dana. »Cibona« je projurila Kozalom, uspješno odradila generalnu probu uoči puta u Beograd na Final Four ABA lige.

Riječanin Davor Kus je potegao prvu loptu, za tri poena. Pogodio je, naravno. Vodstvo gostiju naraslo je na 21:13 u pretposljednjoj minuti prve dionice. U tom trenutku domaći su se čak i dobro držali s obzirom na to da je omjer osobnih pogrešaka bio 9:2, a da su Riječani izašli iz bonusa već u četvrtoj minuti.

Susret 6. kola Lige za prvaka: Kvarner 2010 – Cibona 69:86 (16:21, 12:22, 21:19, 20:24). Dvorana »Dinko Lukarić«. Gledatelja: 800. Suci: Muhvić, Mirilović  (Karlovac) i  Herceg (Zabok).

KVARNER 2010: Stipčić 6, Veljačić 2 (2-4), Čakarun 10 (0-2), Boban 12 (1-2), Škifić,  Šamanić, Krivec 10,  Širko 19 (2-3),  Miličević 2, Mustapić 8 (4-4), Čuić.

CIBONA: Kus 14 (3-3), Planinić, Blassingame 11 (3-3), Demo, Šarić 8 (2-2), Rozić 7 (2-2), Jagodić Kuridža 19 (5-6), Junaković, Mavra 3, Arapović 6, Sirišćević 18 (1-2), Gabrić.

Osobne pogreške:   Kvarner 2010 22, Cibona 20.   Slobodna bacanja:  Kvarner 2010 9-15, Cibona 16-18. Trice: Kvarner 2010 6-23 (Boban i Širko 3), Cibona 10-23 (Kus  i Siriščević 3, Blassingame 2, Rozić i Mavra 1). Skok: Kvarner 2010 26 (12), Cibona 36 (8).

Sudački trio Muhvić, Herceg i Mirilović zaslužio je zvižduke s tribina. S pravom. Neshvatljivo je koliki je kredit imao  Dario Šarić,  a to   hrvatskom reprezentativcu, najboljem mladom igraču u Europi,  ni najmanje ne koristi. Uostalom,  najkorisniji igrač ABA lige, prvi strijelac i prvi skakač regularnog dijela sezone, osjetit će malo drugačiji kriterij već idućeg četvrtka, u polufinalu završnog turnira ABA lige u Beogradu protiv »Crvene zvezde«.   Na Kozali je ubacio samo osam poena, čuvao se za Final Four…

– Ovo je sramota – bio je komentar domaćeg trenera Vladimira Anzulvića na suđenje. Sebi u bradu…  Domaćima je svirano sve, gostima puno manje. Tek u finišu utakmice, kojoj je bio nazočan ministar zanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, brojke su se izjednačile…

Henrik Širko potegao je u devetoj minuti druge dionice desetu tricu domaćeg sastava. Nije ušla ni – deseta! Riječani kao da nisu imali dovoljno problema s ozljedama i brojnim žaruljicama upaljenim na dijelu gdje se označavaju njihove osobne pogreške. Na drugoj strani Kus je zabio svoju drugu tricu iz isto toliko pokušaja,  da bi na isteku četvrtine Jagodić pogodio plus 15 (28:43). Kraj priče.

Nije bilo povratka i neizvjesnoga finiša kao protiv »Cedevite«  i »Zadra«. Trebalo je nešto i pogoditi, a ušao je tek 15. pokušaj za tri poena (Boban). Na isteku sedme minute treće četvrtine. Gosti su imali i plus 20 (34:54) pa je ostatak pretvorio u reviju trica. Krenulo je domaće (Širko), a »Cibona« u tom segmentu nikad nije bila sporna.

– Zaslužena pobjeda »Cibone«. Nemam puno zamjerki, malo smo lošije reagirali u obrani nego inače. Međutim, i »Cibona« je momčad koja nam manje odgovara, kažnjava svaku malu pogrešku – kaže Vladimir Anzulović, trener Riječana. – Puno smo promašili i otvorenih šuteva. Mi inače nismo šuterska ekipa, ali da bismo bili konkurentni, protiv »Cibone« moraš nešto i zabiti. Bilo je i puno promašenih zicera.

Zadar – Zagreb 87:69

Cedevita – Šibenik 83:65

Jolly JBS – Alkar 79:65

Kvarner 2010 – Cibona 69:86

Za riječki sastav pauza stiže kao naručena. Kapetan Jure Škifić bio je prvi put u sastavu u Ligi za prvaka, ali nije ulazio u igru. Do gostovanja u Sinju kod »Alkara« 29. travnja stanje njegova gležnja, koji još uvijek otiče poslije napora, trebalo bi biti puno bolje.

– Mi igramo u visokom intenzitetu i to nas još više umara nego druge ekipe i stanka će nam dobro doći… – zaključuje Anzulović.