NBA liga

Nowitzki i Wade ubacili po 30 poena na oproštaju od domaćih navijača

Dario Šarić/Foto REUTERS

Nowitzki, koji je čitavu karijeru, odnosno 21 sezonu, proveo u Dallas Mavericksima s kojima je 2011. osvojio NBA naslov te bio MVP finala, od svojih se navijača oprostio 120-109 pobjedom protiv Phoenix Sunsa

LOS ANGELES  Dvojica košarkaških velikana, Dirk Nowitzki i Dwyane Wade u utorak su odigrala svoje posljednje domaće utakmice u karijeri u NBA ligi, a obojica su se od svojih navijača oprostila s pobjeda u kojima su postigli po 30 poena.

Nowitzki, koji je čitavu karijeru, odnosno 21 sezonu, proveo u Dallas Mavericksima s kojima je 2011. osvojio NBA naslov te bio MVP finala, od svojih se navijača oprostio 120-109 pobjedom protiv Phoenix Sunsa. Suigrači su ga na početku utakmice »hranili« loptama, a sjajni je Nijemac pogađao svoje prepoznatljive šutove iz svih pozicija. Prednost Mavsa rasla je u prvom poluvremenu do najvećih 32, a na poluvremenu je bilo 30 razlike (68-38). Ipak, gosti iz Phoenixa su se sredinom četvrte četvrtine primakli na 107-103, ali se tada Luka Dončić pobrinuo da njegov veliki suigrač na domaćem oproštaju ipak ostvari pobjedu. Mladi je Slovenac sa 21 pogotkom, 16 skokova i 11 asistencija ostvario osmi »triple-double« u svojoj prvoj NBA sezoni.

I u sastavu Sunsa jedan je igrač ostvario povijesni doseg, Jamal Crawford je u dobi od 39 godina i 20 dana postao najstariji igrač koji je ubacio 50 ili više koševa, zaustavio se na 51. Sunsi su tako četvrta momčad za koju je Crawford uspio ubaciti 50 ili više poena.

Odličan je kod gostiju bio i hrvatski centar Dragan Bender koji je za 36 minuta provedenih u igri postigao 12 koševa (šut za dva 3-5, trica 1-4, slobodna bacanja 3-4) uz 11 skokova, šest asistencija i po jednu osvojenu loptu i blokadu.

Miami je uoči svoje posljednje domaće utakmice protiv Philadelphia 76-ersa još uvijek imao izglede za plasman u doigravanje, ali je unatoč 122-99 pobjedi ostao bez izgleda za nastup u posezoni jer su Detroit Pistonsi svladali Memphis Grizzliese sa 100-93.

Wade, koji je s Miamijem tri puta bio prvak (2006, 2012, 2013), a 2006. je bio i MVP finala, predvodio je svoju momčad sa 30 ubačaja, dok je najefikasniji kod nezainteresiranih Sixersa, koji znaju da će u doigravanje krenuti s trećeg mjesta na Istoku, bio Greg Monroe sa 18 pogodaka.

Iako je Detroit pobjedom protiv Memphisa izbacio Miami iz igre za doigravanje, još uvijek nije osigurao posljednje osmo mjesto na Istoku, jer su Charlotte Hornetsi kao gosti sa 124-97 svladali Cleveland Cavalierse, pa uoči posljednje večeri ligaškog dijela sezone osmi Detroit ima omjer pobjeda i poraza 40-41, a deveti Charlotte 39-42. U noći sa srijede na četvrtak Detroit će igrati protiv New Yorka, a Charlotte protiv Orlanda, a jedini način da Charlotte preskoči Detroit je njegova pobjeda protiv Orlanda i poraz Detroita od New Yorka.

Za četvrtu uzastopnu pobjedu Hornetsa najzaslužniji su bili Kemba Walker i Jeremy Lamb sa po 23 ubačaja, dok je najučinkovitiji kod Cavsa bio Collin Sexton sa 18 poena i 10 asistencija. U domaćem sastavu priliku u startnoj petorci dobio je i hrvatski centar Ante Toni Žižić koji je za 21 minutu provedenu u igri postigao šest koševa (šut za dva 3-6) uz četiri skoka i jednu asistenciju.

Minnesota Timberwolvesi su u posljednjoj domaćoj utakmici sezone izgubili od Toronto Raptorsa sa 100-120, a hrvatski reprezentativac Dario Šarić je za 24 minute provedene na parketu postigao 15 koševa (šut za dva 3-6, trica 2-6, slobodna bacanja 3-3) uz devet skokova. Andrew Wiggins i Gorgui Dieng ubacili su po 16 za Wolvese, dok je Kawhi Leonard postigao 20 koševa za Raptorse.

Najzanimljiviju utakmicu večeri odigrali su Oklahoma City Thunder i Houston Rocketsi, a domaći su do 112-111 pobjede stigli tricom Paula Georgea 1.8 sekundi prije kraja dvoboja. James Harden je 9.4 sekundi prije kraja kod vodstva Rocketsa 110-109 imao dva slobodna bacanja, ali pogodio je samo jedno, da bi u posljednjem domaćem napadu Russell Westbrook pronašao Georgea u kutu igrališta, a ovaj je pogodio tricu preko ruke za 112-111. U preostalom vremenu Harden se izborio za otvoreni šut za tricu za pobjedu gostiju, ali nije bio precizan.

Thunder je ovom pobjedom zadržao šesto mjesto na Zapadu s omjerom 48-33, dok su Rocketsi propustili osigurati drugo mjesto na Zapadu, ovim porazom ligaški dio sezone su okončali s omjerom 53-29 pa bi u slučaju pobjeda Denvera i Portlanda u srijedu, koji igraju doma protiv Minnesote, odnosno Sacramenta, mogli pasti na četvrto mjesto Zapada.

Utah Jazz je zahvaljujući učinku karijere Donovana Mitchella, koji je postigao 46 koševa, na svom terenu svladao Denver Nuggetse sa 118-108 i tako osigurao petu poziciju na Zapadu uoči doigravanja

Minnesota – Toronto 100-120 (Dario Šarić igrao je za Minnesotu 24 minute i postigao 15 koševa (šut za dva 3-6, trica 2-6, slobodna bacanja 3-3) uz 9 skokova)

Cleveland – Charlotte 97-124 (Ante Toni Žižić igrao je za Cleveland 21 minutu i postigao 6 koševa (šut za dva 3-6) uz 4 skoka i 1 asistenciju)

Dallas – Phoenix 120-109 (Dragan Bender igrao je za Phoenix 36 minuta i postigao 12 koševa (šut za dva 3-5, trica 1-4, slobodna bacanja 3-4) uz 11 skokova, 6 asistencija i po 1 osvojenu loptu i blokadu)

Chicago – New York 86-96 (Mario Hezonja nije igrao za New York)

Miami – Philadelphia 122-99

Utah – Denver 118-108

New Orleans – Golden State 103-112

Detroit – Memphis 100-93

Washington – Boston 110-116

Oklahoma City – Houston 112-111

LA Lakers – Portland 101-104