Svladali Partizan

Cedevita izborila finale ABA lige

Košarkaši Cedevite izborili su plasman u finale regionalne ABA lige nakon što su u odlučujućem, trećem susretu polufinala u dvorani II Doma sportova pred 3,000 gledatelja pobijedili Partizan 87-78.

Nažalost, slavlje hrvatskog prvaka pokvarila je teška ozljeda Marka Arapovića kojem je po svemu sudeći pukla patelarna tetiva i morat će na operaciju.

Cedevita je ušla u finale s ukupnim rezultatom 2-1. U prvom susretu odabranici Veljka Mršića su pobijedili 83-76, uzvrat u Beogradu donio je dramu i pobjedu Partizana 74-73 košem Amerikanca Hatchera dvije sekunde prije kraja, da bi veći dio majstorice protekao u dominaciji domaćeg sastava.Odabranici Veljka Mršića vodili su od prve do posljednje minute utakmice i zasluženo su pobijedili.

Utakmica nije dobro počela po Cedevitu jer se već na samom startu ozlijedio Ryan Jamar Boatright kojem je stradala zadnja loža. Međutim, i bez njega zagrebački sastav je vrlo brzo pronašao pravi ritam. Sredinom prve četvrtine Cedevita je povela sa šest koševa razlike (16-10), a s tom prednošću otišlo se i na prvi odmor (20-14). U drugoj četvrtini prednost domaćina je stalno rasla. U 14. minuti je bilo +8 (29-21), u 18. minuti +11 (39-28), a minutu kasnije i +14 (44-31). Do konca prvog poluvremena Partizan je ipak uspio smanjiti zaostatak na 11 koševa (47-36).

U trećoj četvrtini uslijedio je novi šok za domaćine. Prilikom pokušaja jedne blokade teže se ozlijedio Marko Arapović. Cedevitin centar se okliznuo i nezgodno pao i prema prvim informacija pukla je patelarna tetiva i morat će na operaciju. Partizan je iskoristio šok u domaćim redovima smanjivši zaostatak na pet koševa (65-60). Pet minuta prije kraja Partizan je smanjio na svega tri koša minusa (73-70), no tricom je uzvratio John William Shurna za 76-70.

Uslijedile su dvije minute jurnjave bez koša na obje strane, a ‘crnu seriju’ je prekinuo Luka Babić zabivši dva bacanja za 78-70 1:58 prije kraja. Minutu prije kraja Babić je zabio tricu za 81-72, a 46 sekundi prije kraja zabio je još dva bacanja za vodstvo 83-74 prometnuvši se u jednog od junaka pobjede. Babić je 26 sekundi prije kraja realizirao još dva slobodna bacanja za vodstvo 85-74, a 18 sekundi prije kraja još jedno za vodstvo 87-77. Babić je tako postigao deset posljednjih koševa Cedevite. Na koncu je završilo 87-78.

Cedevitu su do pobjede predvodili Džanan Musa i Miran Bilan sa po 16 koševa, dok je Babić je dodao 14 koševa. U gostujućim redovima najefikasniji su bili William Hatcher sa 16 koševa, dok je Uroš Luković dodao 13 koševa.

Cedevita će u finalu igrati protiv pobjednika treće utakmice između Crvene zvezde i Budućnosti koja je na rasporedu 4. travnja u Beogradu. U prvom susretu Crvena zvezda je slavila 82-67, dok je Budućnost u drugom susretu pobijedila 63-57 izjednačivši na 1-1.