Kino-blagajne

ZG80 najgledaniji domaći hit: Iza hrvatskog filma je solidna godina na blagajnama i festivalima

Vedrana Simičević

Ustav Republike Hrvatske – nagrađivan i gledan

Ustav Republike Hrvatske – nagrađivan i gledan

Film u režiji Igora Šeregija pogledalo je 65.685 gledatelja, drugi je najgledaniji Ustav Republike Hrvatske Rajka Grlića s 32.021 gledatelja, a na trećem je mjestu Gazda Darija Juričana s oko 12.000 gledatelja



Prošle je godine u raznim oblicima distribucije bilo šesnaest hrvatskih dugometražnih igranih filmova, od kojih je sedam manjinskih koprodukcija i šest dokumentarnih filmova, koji su prodali blizu 134.000 ulaznica. Solidan je to statistički zaključak godine o hrvatskom filmu u kinima o kojem je jučer izvjestio Hrvatski audiovizualni centar.


Najgledaniji hrvatski film godine u domaćoj distribuciji je ZG80 u režiji Igora Šeregija sa 65.685 gledatelja, drugi je najgledaniji Ustav Republike Hrvatske u režiji Rajka Grlića kojeg je pogledalo 32.021 gledatelja, a zanimljivo je da je na trećem mjestu dugometražni dokumentarni film Gazda u režiji Darija Juričana s približno 12.000 gledatelja. Uspjeh Gazde pokazuje da za gledanost nije nužna potpora velikih multipleksa, koju može nadoknaditi dobro osmišljeni PR, intrigantna tema i kvaliteta filma. Sve najbolje Snježane Tribuson i Goran Nevia Marasovića i dalje se prikazuju u kinima diljem zemlje.


Od relativno zadovoljavajućih brojki sa kino-blagajni još pohvalnije po domaću kinematografiju izgleda dio HAVC-ovog izvješća vezan za inozemni uspjeh hrvatskih filmova.




Tako se primjerice prošlogodišnji »Zvizdan« Dalibora Matanića može pohvaliti uspješnom ovogodišnjom distribucijom u Italiji gdje je ovaj nagrađivani naslov do kraja kolovoza pogledalo oko 52.000 gledatelja. Zvizdan je, inače, nakon prošlogodišnje premijere u Cannesu prikazan na gotovo stotinu međunarodnih filmskih festivala i nagrađen s ukupno trideset nagrada.



Uz nagrade, ova je godina bila značajna i po pitanju kandidatura za 89. nagradu Oscar Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti u kategoriji najboljeg filma na stranom jeziku. Naime, Hrvatska je posredno ili neposredno u toj kategoriji imala čak osam kandidata. Hrvatsku je predstavljao dugometražni igrani film S one strane Zrinka Ogreste, ali i niz manjinskih hrvatskih koprodukcija: dugometražni igrani filmovi Oslobođenje Skoplja u režiji Rade i Danila Šerbedžije kao makedonski kandidat, Kuća drugih redateljice Rusudan Glurjidze kao gruzijski kandidat, Sieranevada redatelja Cristija Puiua kao rumunjski kandidat, Vrapci u režiji Rúnara Rúnarssona kao islandski kandidat i Dnevnik mašinovođe redatelja Miloša Radovića kao srpski kandidat; te dokumentarno-igrani film Houston, imamo problem! u režiji Žige Virca kao slovenski kandidat.



Shooting Star


Iz HAVC-a podsjećaju da je 2016. godina započela s dva hrvatska nastupa na Berlinaleu: S one strane Zrinka Ogreste prikazan je u programu Panorama, a Tihana Lazović odabrana je kao jedan od 10 sudionika programa European Shooting Stars, koji svake godine promovira najuspješnije mlade europske glumce i glumice. Ogrestin film nagrađen je posebnim priznanjem žirija Europa Cinemas Label, a Europska filmska akademija uvrstila ga je sredinom godine u izbor 50 filmova koji su konkurirali za Europsku filmsku nagradu. Na Festivalu u Cannesu prikazani su hrvatska manjinska koprodukcija Sieranevada rumunjskog redatelja Cristija Puiua i kratkometražni igrani film Zvir u režiji Miroslava Sikavice, koji je u programu »15 dana autora« osvojio i posebno priznanje žirija, dok je u Veneciji u programu Dani autora u sklopu 73. Mostre, prikazan debitantski igrani film Hane Jušić Ne gledaj mi u pijat koji je osvojio Nagradu FEDEORA-e za najbolji europski film. Isti je film postao i jedan od najuspješnijih hrvatskih filmskih debitanskih uradaka, obzirom da je bio prikazan u programima međunarodnih filmskih festivala u Varšavi, Rejkjaviku, Vancouveru, Tokiju i Valladolidu.


Sa značajnom nagradom ovjenčao se i Ustav Republike Hrvatske Rajka Grlića osvojivši Grand Prix na Međunarodnom filmskom festivalu u Montrealu, a Franjo Dijak u istom je gradu na festivalu »Fantasia« nagrađen za najbolju mušku glavnu ulogu u novom filmu Nevija Marasovića Goran.


Uspješni dokumentarci


Na festivalskoj sceni uspješne su bile i ostale filmske forme. Uspješni su bili i Zvjerka Daine O. Pusić, koja je nagrađena posebnim priznanjem žirija na Filmskom festivalu Slamdance te nagradom za najbolji kratkometražni film u Los Angelesu. Po čovika Kristine Kumrić, nastao suradnjom HAVC-a i Ministarstva branitelja putem natječaja Jedna slika iz Domovinskog rata, premijeru je imao na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu, a osvojio je i nagradu za najbolji film u Vallodolidu.


Dum spiro spero Pere Kvesića najbolji je srednjemetražni dokumentarac 57. Festival dei Popoli, a opservacijski dokumentarac Turizam! Tonćija Gaćine osvojio je nagradu za najboljeg nadolazećeg mladog filmaša DokuFesta. Turizam! je svoju međunarodnu premijeru imao na cijenjenom festivalu dokumentarnog filma u Nyonu Visions du Réel, a Tonći Gaćina sudjelovao je u programu Future Frames Karlovih Vara, kao jedan od najdarovitijih mladih europskih filmaša. U službenu konkurenciju kratkometražnih filmova na 40. izdanja Međunarodnog festivala animiranog filma u Annecyju uvršten je Planemo u režiji Veljka Popovića, a izvan konkurencije prikazano je eksperimentalno kratkometražno ostvarenje Dota Petre Zlonoge. Noćna ptica Špele Čadež prikazat će se početkom 2017. u konkurenciji prestižnih festivala Sundance i Clermont-Ferrand.